Anasayfa / Makaleler / “İşverenlerin engelli algısı değişmeli”

“İşverenlerin engelli algısı değişmeli”Engelli vatandaşların iş imkanları üzerine gerçekleştirilen toplantıda, engellilere eşit iş imkânının sağlanması için işverenlerin algılarının değiştirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen M-NET EOP projesi kapsamında işverenlere bilgi toplantısı düzenlendi. Antikkapı Restoran’da yapılan toplantıya Büyükşehir ve ilçe belediye temsilcileri ile belediye iştirakleri, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi ve özel şirket temsilcileri katıldı. Yoğun ilginin olduğu toplantıda engellilerin iş hayatına atılımını kolaylaştıracak adımlar üzerinde fikir alışverişi yapıldı.

Gülen Yüzler ve Yerel-Sen tarafından düzenlenen toplantıda özellikle firmaların engellilere staj imkânı tanıması üzerinde duruldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Belde AŞ Genel Müdür Yardımcısı Murat Uzar, projenin ana hedefinin engellilere eşit iş imkânının sağlanması için işverenlerin algılarının değiştirilmesi olduğunu vurguladı. Hedeflerinin öncelikle engelli bireylerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi olduğunu söyleyen Uzar, “Projeye destek vermek isteyen firmalar, staj için alacağı bireylerin engellilik durumlarına ilişkin bilgileri proje yürütücülerine bildirecek. Daha sonra belirtilen özellikteki engelliler eğitime tabi tutulduktan sonra ilgili firmaya yönlendirilecek ve staja başlayacak.” dedi.
Uzar, projeyi kısaca anlatarak, işverenlere düşen sorumluluklara değindi. Büyükşehir Belediyesi’nin engelli istihdam projesi olan Gülen Yüzler’i de anlatan Uzar, engelli vatandaşların burada özellikle tekstil konusunda çalışmalar yaptığını ve bu çalışmaların belirlenen pazarlarda satıldığını söyledi. Gülen Yüzlerle birçok engelliye istihdam sağladıklarını söyleyen Uzar, böylelikle engellileri topluma kazandırdıklarını vurguladı.

Kocaeli’ndeki engellilere yönelik çalışmaları anlatan İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi ise projeyi çok beğendiğini ve destek vereceklerini belirtti. Firmaların projeye destek vermeleri gerektiğini dile getiren Kaşukçi, “Kamu kurumlarından önce özel sektörün bu konuya sahip çıkması gerekiyor. Sadece proje süresince değil, proje bittikten sonra da desteklerin sürmesi lazım.” diye konuştu.

Kamu kurumları ile özel firmalardan gelen temsilciler de projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Proje hakkında değerlendirmeler yapan yetkililer, projenin engellilere beceri kazandırma amaçlı olduğunu, engellilere istihdam konusunda çok fazla umut verilmemesi gerektiğini belirtti.

  Zihniyet Değişimi Olmadan Çağın Sorunlarını Çözmek Zor

Engelli istihdamında, öncelikle bu proje kapsamında staj yapanların değerlendirilebileceği vurgusu öne çıktı. Projeye dâhil olmak isteyen firmalar bir hafta içerisinde proje yürütücülerine geri bildirimde bulunacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir