Anasayfa / Kariyer ve İş / IT Sektörü İçin Gereken 6 Yetenek

IT Sektörü İçin Gereken 6 YetenekBilişim sektöründe iş bulmak için 6 yetenek

Yetenekli ve deneyimli çalışanların eksikliği her sektörde yaşanabilir, ancak bu eksikliğin en şiddetli olduğu alan kesinlikle bilgi teknolojileridir.

Uygun adaydan daha fazla boş pozisyonun olduğu bu alanda doğru yeteneklere sahip olduğunu kanıtlayabilen kişileri birçok kariyer fırsatı bekler.

Bu alandaki herkes basit bilgi teknolojileri projelerini yönetebilmek ve web sitelerine hakim olmak için JavaScript, HTML, CSS, PHP ve XML gibi değişik programlama dillerini bilmelidir.

C++, C# ve Java gibi yetenekler çok değerli olsa da, SQL gibi veri tabanı teknolojileri ile ilgili yeteneklere duyulan ihtiyaç da çok fazladır.

Programcılığa kişisel ilgileri olduğunu gösterebilen adayların şansı çok yüksektir, çünkü girişimci ve yetenekli bir imaj çizerler. Ayrıca,  eski diller yeni teknolojiler ile birlikte kullanılmamaya başlandı, bu yüzden firmalar gelişmeleri takip eden adayları işe alırlar.

Grafik veya web dizaynı gibi daha yaratıcı roller için firmalar kesinlikle QuarkXPress, AutoCAD veya Adobe Photoshop gibi belirli yazılımlarda bilgi sahibi olan adayları tercih ederler.
Bilgi teknolojilerinin hangi alanında çalışıyor olursanız olun, başarıya ulaşmak için bazı soyut yeteneklere de sahip olmak zorundasınız. Örneğin:

  1. Açık İletişim – Teknik bilgiye sahip olmayan kişilerle konuşurken teknik jargonlardan kaçınmak çok önemlidir.
  2. Takım Çalışması – Tek bir kişi tarafından yönetilebilecek çok fazla bilgi teknolojileri firması yoktur, bu yüzden farklı kişilerle en iyiye nasıl ulaşılabileceğini bilmek gerekir.
  3. Görevleri Sıralamak – Altından kalkmanız güç gözüken bir yığın göreviniz varken, görevlerinizi önem sırasına göre düzenlemek gerekir.
  4. Problem Çözebilme ve Geniş Düşünebilme – Eğer bilgi teknolojileri departmanının çok önemli bir hedefi varsa, bütün problemleri bu hedefe ulaşmayı kolaylaştıracak şekilde çözmeyi bilmek gerekir.
  5. Sabırlı ve Sakin Olabilmek – Görevleriniz veya zorlu müşterileriniz nedeniyle baskı altında olduğunuz zamanlar bile kendinizi kaybetmeden sizden beklenenleri yerine getirmelisiniz.
  6. Esneklik ve Uyumluluk – Sizden daima bir projeyi başarıyla tamamlayabilmek için yardım istenecektir; bu yüzden her konu hakkında bilgi sahibi olmaya özen gösterin.
  Bimeks Eleman Alımı 2013

Yukarıdaki kabiliyetler donanımlı olduğunuzu, bu endüstriyi ve dünyadaki önemini anladığınızı ve bu alanda kariyer yapmak için istekli olduğunuzu gösterir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir