Makaleler

İyi Bir İlaçlamacıya Sorulması Gereken Sorular

İyi Bir İlaçlamacıya Sorulması Gereken Sorular

YASAL ZORUNLULUK
Ülkemizde çalışacak ilaçlama şirketleri, Sağlık il müdürlüklerinden Biyosidal ürün kullanım izni almak zorundadırlar. İlaçlama şirketinin yasal sorumlulukları sadece ruhsat almakla bitmemekte, devamında da uymaları gerekli kanun ve kurallar bulunmaktadır. Sektörümüzde, bilinçli tüketici oluşumu ve eşit şartlarda rekabet kavramlarının en büyük savunucusu olan şirketimiz, müşterilerimizi ve tüketicileri bu konularda bilinçlendirme çalışmalarına devam ederek, kalite çitasını her geçen gün biraz daha yukarıya taşımaya çalışmaktadır.

İlaçlama şirketine bu soruları mutlaka sorun?

Soru 1: İlaçlama şirketinin ruhsatı var mı?

İlaçlama şirketleri mutlaka Sağlık bakanlığından ruhsatlı olmalıdır. İlaçlama şirketinin halen ruhsatlı olup olmadığını;  Sağlık Bakanlığının resmi internet adresinden, halk sağlığı alanında haşerelere karşı ilaç uygulama izin belgesi alan işyerleri link ine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Soru 2: ilaçlama şirketinde bir mesul müdür çalışıyor mu?

İlaçlama şirketleri, bünyelerinde, tam zamanlı bir Mesul müdür çalıştırmak zorundadır. Mesul müdür sadece bir işyerinde çalışabilir, başka bir
işte çalışamaz.

  • İlaçlama şirketinin ruhsatında, adı geçen mesul müdür ile hiç karşılaştınız mı?
  • Mesul müdür, ilaçlama şirketinin SGK kayıtlarında mevcut mu? Kontrol edin, yasallara uygun hareket edeni satın alın.

Soru 3: İlaçlama yapılır iken işletmenizde ekip sorumlusu bulunuyor mu?

İlaçlama işlemi sırasında,  en az bir adet Ekip sorumlusu bulunması zorunludur. Ekip sorumluları en az sağlık memuru tıbbi teknolog, hemşire, kimya teknisyeni veya ziraat teknisyeni olabilirler.

  • İlaçlama şirketinin personeline vermiş olduğu eğitimler veya sertifikalar personeli yasalar önünde ekip sorumlusu yapmaz. Ekip sorumlusu mutlaka yukarıda belirtilen diplomalardan en az birine sahip olmalıdır. İlaçlama şirketi bu belgeleri istediğiniz anda size sunabilmelidir.
  • İlaçlama esnasında ekip sorumlusu ile tanışın, diplomasını görün. Yasaların, müşterilerinizin veya sevdiklerinizin karşısında zor durumda kalmayın!

Soru 4: İlaçlama şirketi personel sağlık raporlarını tarafınıza sunabiliyor mu?

  • Mesul Müdür, Ekip sorumlusu ve ilaçlama işçilerinin sağlık kontrolleri, yetkili hastanelerde yaptırılıyor mu? (Örneğin, Meslek Hastalıkları Hastanesi) iş güvenliği ve kalite açısından önem arz etmektedir. Bu sayede ilaçlama şirketi sizi istenilen uluslararası kalite standartlarına çıkarmaya hazır mı?
  • İlaçlama işçileri, ekip sorumluları ve mesul müdürün işe başlamadan önce genel sağlık kontrolünden geçirilerek nörolojik muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Ayrıca kanlarında cholinesteras enzim seviyelerinin ölçülmesi ve bu testin her yıl tekrar edilmesi gerekmektedir. Yapılan muayene ve ölçümler sonucunda sağlığının bozuk olduğu tespit edilenler ile bozulma eğilimi gösterenler, gerekli tedavileri yapılıp sağlıklarına kavuşuncaya kadar ilaç hazırlama ve ilaçlama işlerinde çalıştırılamaz.

Soru 5: Zor durumda kalmayın!

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu