Anasayfa / Kariyer ve İş / İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Bırakılır?

İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Bırakılır?

Bir kitabı kapağına bakıp yargılamayın. Bu iyi bir tavsiye. Ama gerçek şu ki: örneğin bir iş görüşmesinde genelde kitabı kapağına bakıp yargılarız. İş görüşmenizde doğru olan şeyleri söylemek önemlidir ama hareketleriniz ve vücut diliniz genelde daha fazlasını anlatır. İnsan doğasının bu basit gerçeği için sızlanmaktansa, bunu kendi yararınıza kullanmayı öğrenin.

İlk Yedi Saniye

Firmanın ilk görüşmede sizi değerlendirmesinde bakımınızdan giyiminize, vücut dilinizden özgüveninize kendinizi tanıtma tarzınızın rolü büyüktür.

Stilist Kristen Kaleal, “Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama yedi saniyeniz vardır” der. “Birinin elini sıkıp oturmak için gereken zaman bu kadardır. Onlara ne kadar harika ve kalifiye olduğumuzu anlatmadan ve kendiniz olma şansını yakalamadan önceki zaman bu kadardır.”

İlk yedi saniye içinde bırakılan ilk izlenim, iş görüşmenizin veya ilk tanışmanızın hatırlanmasında temel niteliği taşır. Eğer izlenim olumlu değilse, sonraki yedi dakikada o ilk yedi saniyede bırakmış olduğunuz kötü izlenimi toparlamaya çalışacaksınız demektir.

İzlenim Yönetimi

Kaleal, “İnsanların bizimle ilgili düşüncelerini kontrol etme gücüne sahibiz. Buna izlenim yönetimi denir. Bu demektir ki, insanların hakkımızdaki düşüncelerini görünüşümüz, duruşumuz ve onlarla kurduğumuz iletişime dayanarak kontrol edebiliriz.” der. “İzlenim yönetimini, kendimizi insanlara görmelerini istediğimiz şekilde göstermek için kullanabiliriz.”Kendimizi tanıtırken dikkatli düşünerek ve davranarak, ilk izlenimin etkisini büyük ölçüde etkileyebiliriz. Bu, kıyafetlerimiz ve görünüşümüzde ölçülü, vücut dilini kullanırken mantıklı ve kontrollü, diğerleriyle iletişim kurarken de dikkatli olmayı gerektirir.

İlk Görüşmede Hata yapmaktan Kaçının

Kaleal, “Yapacağınız en büyük hata kötü görünmektir” diyor. Temiz, şık giysiler, ayakkabılar ve saç, iş arayan herkes için önemlidir. Ellerinizi ve tırnaklarınızı da atlamayın. “İnsanlar ellerinize bakar. Tırnaklarınızın uzun olmadıklarından ve temiz olduklarından emin olun.” diye ekliyor Kaleal. İş arayanlara, dövmelerin ve piercinglerin iş görüşmesinde görünmemesi gerektiğini hatırlatıyor.

Kaleal’e göre, kadınların hızlı makyaj yapmalarını öğrenmeleri yararlarınadır. Ekonomi profesörlerinin yaptığı bir araştırmadan bahseden Kaleal, bu araştırmaya göre makyajlı kadınların daha çok para kazandığını söylüyor. Ayrıca kadınlara külotlu çorap giymelerini tavsiye ediyor. Erkekler için önerisi mi? “Daha çok tercih edilen sakalsız ve bıyıksız erkeklerdir. Ama eğer sakalınız veya bıyığınız varsa, düzenli ve güzel görünmeli.

Nesnel Bir Fikir Edinin

Müşterilerle sanal ortamda çalışırken,  her zaman müşterinin günlük giyiminin nasıl olduğunu görmek için, ondan fotoğraflarını göndermesini isterim. Çoğu insanın tepkisi aynı: “Uygun bir fotoğrafım yok.” Bu durum gerçek olabilecek olmasına rağmen, o kişi üzerinde bir izlenime sahip olmamız açısında bize hiç fırsat vermemektedir. İş ararken ilk izlenim çok önemli olduğundan insanların sizin için ne düşündüğünü öğrenin.

Objektif olan birilerine sizi nasıl gördüklerini sorun ve onlardan dış görüşünüz, hareketleriniz ve konuşmalarınız hakkında dürüst olmalarını isteyin. Onlara dürüstlükleri için teşekkür edin ve düşüncelerine saygı gösterin. Sonra da bu bilgileri etkili bir izlenim yaratabilmek için dikkatlice kullanın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir