Güncel Ekonomi Haberleri

İyi Performans Sergileyen Hisseler

Son beş yılda ramazan ayından önceki bir aylık periyotta endekse göre daha iyi performans sergileyen hisseleri mercek altına aldık. Öne çıkan beş hisseyle ilgili beklentiler şöyle:

MİGROS: Türkiye’nin organize perakende sektöründeki lider oyuncularından Migros, gerçekleştirdiği hisse satışı, alt markası olan Şok’un satışı gibi operasyonlarla adından sıklıkla söz ettirdi. Şirket, yine de borsacıların gündeminden düşmedi. Yabancı ortağın hisselerini tamamen satarak Migros’tan çıkacağına veya bir diğer alt marka Tansaş hisselerini satacağına yönelik söylentiler, hissede beklentileri canlı tutuyor. Migros bu yıl en düşük 11.25, en yüksek 18.15 seviyesini gördü. Hisse Cuma gününü 17.9 TL fiyattan kapattı.

PINAR ET-UN: Pınar-Et-Un, Türkiye’nin en büyük gıda markalarından Pınar’ın çatısı altında faaliyet gösteriyor. Pınar Grubu, hızlı büyüme stratejisi çerçevesinde pazar payını artırmak istiyor. Bunun için yeni ürünlere büyük önem veriliyor. Şirket son dönemde Tarım Bakanlığı’nın denetimine takılan şirketler listesinde yer almasıyla sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Bu yıl en düşük 5.11, en yüksek 6.25 seviyesini gören hisse, cuma gününü 5.40 TL seviyesinden tamamladı.

BİM: Migros’tan liderliği devraldıktan sonra 2011’de de bu liderliği koruyan BİM, 2012 yılında da güçlü büyüme eğilimine devam ediyor. 2012’de 300 milyon TL yatırım yaparak Türkiye’de toplamda 400’ün üzerinde yeni mağaza açılmış olacak. Fas’ta da 2012′de 50 yeni mağaza daha açılıp bu ülkede mağaza sayısı 126’ya çıkarılacak. Yeni bölgelerde de büyüme sürecine devam edilecek. Hisse bu yıl en düşük, 47.73 ve en yüksek 75.50 seviyesini gördü ve Cuma gününü 74.50 TL seviyesinden tamamladı.

KEREVİTAŞ: SuperFresh markası ile dondurulmuş gıda pazarının lider oyuncusu. Büyük ortak yüzde 54,5 payla Yıldız Holding (Ülker Grubu). Yine Merzeci ve Sözen Aileleri diğer ortaklar. Şirket, Bursa Akçalar’da 220 bin metrekarelik bir sahada 62 bin metrekare kapalı alanda beş ana işletmeden (sebze-meyve, patates, unlu mamüller, ton balığı ve su ürünleri) oluşan fabrikasında üretim yapıyor. Hisse bu yıl en düşük 38.10, en yüksek 60.50 seviyesini gördü ve Cuma günü 5.2 seviyesinden kapanış yaptı. www.fikiravcisi.com

ÜLKER BİSKÜVİ: Bundan 65 yıl önce İstanbul Eminönü’nde küçük bir atölyede 6-7 kazan, küçük bir fırın ve üç işçiyle faaliyete geçen Ülker Bisküvi, bugün gerek satış hacmi gerekse kârlılığıyla Yıldız Holding’in amiral gemisi. Geçtiğimiz günlerde Ülker’in kurucularından Sabri Ülker’in de vefat ettiğini burada hatırlatalım. Bölgesel güç olma yolunda yaptığı satın almalar ve yeni ürünlerle adından sıklıkla söz ettiriyor. Şirket bu yıl en düşük 4.23, en yüksek 7,94 seviyesini gördü. Cuma gününü ise 6.94 TL fiyat seviyesinden kapattı.

Kaynak: Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu