İlan, Tanıtım, Ticaret, İş Birliği

Jean Monnet Bursu Başvuruları Başladı

Sadece Öğrencilere değil Çalışanlara da Burs İmkânı

Jean Monnet Burs Programı, Türkiye Cumhuriyetinin Avrupa Birliğine tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB alanında uzmanlaşmış personel sayısının artırılmasını ve gerekli idari kapasitenin oluşturulmasını amaçlayan ve AB tarafından finanse edilen bir proje.

avrupa turkiye burs

1990-1991 akademik yılından beri devam eden bu burs programı, 2007-2008 akademik yılından itibaren Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile işbirliği içinde yürütülüyor.

Burs programına kamu kuruluşlarından özel sektöre, sivil toplum örgütlerinden akademik ve idari görevlerde çalışanlara, hatta ülkemizdeki üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilere kadar herkes başvurabilir. Burs programı kapsamında desteklenecek eğitim ve araştırma konuları önceden belirlenmiş ve istatistikten sosyal politikalar ve istihdama, bilim ve araştırmadan çevre ile ilgili konulara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

En az 3 en fazla 12 aylık dönemde AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eşdeğer bir kuruluşta eğitim ve araştırma imkânı sunan burs, okul ücretlerinin yanı sıra yeme-içme, konaklama, iletişim ve kültürel faaliyetler gibi yaşam giderlerini karşıladığı gibi vize-pasaport, sağlık, sigorta ve benzeri harcamalarında kullanılabilecek sabit bir ödeneği de kapsıyor. 2014-2015 öğretim yılında 170 kişiye verilecek olan bu bursun %60’ı kamu sektörüne, %30’u üniversitelere, %10’u ise özel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına tahsis edilecek. Başvurulan 10 Şubat 2014e kadar devam edecek burs programı ile ilgili ayrıntılı bilgileri http://www.jeanmonnet.org.tr/ adresinden bulabilirsiniz.

Zeynep Bilgici

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu