Güncel Ekonomi Haberleri

Kadın Borsacıların Önerdiği 2019’da Alınabilecek 34 Hisse Senedi

Borsadaki kadın uzmanlardan görüş aldık ve yılın kalan bölümünde trendin nasıl olacağını inceledik. Kadın borsacılar 2019’un büyüme açısından sıkıntılı geçebileceğini ancak hisse senetlerine asıl yön veren unsurun uzun vadeli beklentiler olduğuna dikkat çekiyor. Genel olarak Fed’in faiz artırımında sabırlı davranacak olması ve potansiyel olarak diğer merkez bankalarının da büyümeyi gözeterek adım atmalarının yılın geri kalanında yukarı yönlü bir eğilim görmemizi sağlayabileceğini düşünüyor. Uzmanlar 2019’da 34 hissenin ön plana çıkacağını düşünüyor ve bu hisselerin orta uzun vade için portföylerde yer alabileceğini söylüyor.

Kadın analistlerin 2019 önerileri

  • Ürün çeşitlendirmesi yapılmalı.
  • Portföylerde riskli varlıkların ağırlığı düşürülmeli.
  • Hisse seçiminde konjonktüre uygun spesifik analizler tercih edilmeli.
  • Kısa vadeli işlemlerde makul hedef ve stop-loss seviyeleri belirlenerek bunlara bağlı kalınmalı.
  • Tercih edilen risk seviyesine uygun bir karşılaştırma ölçütü belirleyerek portföyün performansını sürekli olarak ölçerek, gerekli durumlarda içerikte değişiklik yapılmalı,
  • Temeli sağlam, bilançosu güçlü olan şirketlerde pozisyonlar korunmalı.
  • Kısa vadeli dalgalanmalarda sakin kalmalı.
  • İhracatçı, nakit zengini, makul borcu olan şirketler tercih edilmeli.
  • Analist raporları okunarak, değerine gelmiş şirketler daha ucuz olan hisseler ile değiştirilmeli.
  • Temettü verimi düzenli ve yüksek olan hisselere ağırlık verilmeli.
Kadın Borsacılar

“MAKSİMUM 130 BİN”

2019 yılında genel olarak borsada dalgalı bir seyir bekleyen Gedik Yatırım Satış Müdürü Yasemin Şebnem Aydınoğlu, yatırımcıların temeli sağlam hisse senetlerini tercih etmelerini öneriyor. Endeks için maksimum 130 bin, minimum 85 bin seviyelerini öngören Aydınoğlu, “130 bin endeks için yılın ikinci yarısında büyümede hafif yükseliş, faizlerde düşüş ve dövizde istikrarlı hareket olması gerekir. 85 bin endeks için ise jeopolitik riskler ve dünyadaki ticaret savaşlarının negatif etkilerinin görülmesi etkili olacaktır. Bu durumda döviz ve faizde yükselme devam edebilir” diyor. 2019’un küresel piyasalardaki çalkantılar nedeniyle ülkemiz ve borsamız için zor bir yıl olacağını düşünen Aydınlıoğlu, yatırımcılara kendi kurumlarının yatırım uzmanlan ile her daim temasta olmalarını, ilgili raporları okumalarını, kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmemelerini, uzun vadeli yatırımları için temeli sağlam büyüme vaat eden sektör ve hisseleri tercih etmelerini, kısa pozisyonlar içinse kar ve zarar stop loss seviyelerini belirlemelerini öneriyor. Aydmlıoğlu 2019 yılında Kordsa, Trakya Cam, Aselsan, Yapı Kredi vc Vakıfbank hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor.

“GÜNDEM BAZLI YATIRIM PLANI”

Bu yıl küresel bazda piyasaları etkileyecek birçok önemli gündem bulunduğunu hatırlatan Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gülşeyma Doğançay ise gelişmelere paralel piyasalarda da volatilitenin yaşanacağını söylüyor. Bu nedenle uzun vadeli beklenti oluşturmanın oldukça zor olduğunu belirten Doğançay şu değerlendirmeyi yapıyor:

“2019’da yurtdışı bazlı olarak ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit, Çin ve euro bölgesinin büyümelerindeki zayıflık ve FED politikaları piyasalar açısından önemli olacak. Fed, küresel ekonomideki zayıflığı neden göstererek piyasa dostu mesajlar veriyor. Diğer başlıklar da lehte çözüme kavuşursa o zaman piyasalarda da iştahın canlanabileceğini söyleyebiliriz. Ancak ABD ile Çin anlaşamaz, İngiltere’nin AB’den çıkışı anlaşmasız olur veya küresel ekonomilere ilişkin öncü veriler toparlanmaya işaret etmezse risk iştahı düşük bir seyir izleyebilir. Yurtiçinde ise 31 Mart seçimleri, enflasyon gelişmeleri, TCMB’nin faiz adımları, ekonomik zayıflığın derinleşip derinleşmeyeceği vc dış ilişkiler gibi önemli başlıklar TL varlıklar özelinde önemli olacaktır.”

Doğançay, bu nedenler yüzünden orta-uzun vadeli yatırım strateji oluşturmak yerine daha kısa dönemde gündem bazlı taktiksel yatırım planı geliştirmenin verimli olacağını söylüyor ve endeks için şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Yurtdışı risklerin çözülmesi durumunda ve yurtiçini negatif ayrıştıracak bir olay yaşanmadığı sürece, endekste 115 bin 120 bin bölgesine doğru hareketlenme görebiliriz. Yurtdışı riskler çözülmez ve iç tarafta da olumsuz bir ayrışma görülürse endekste 80-85 bin bölgesine doğru gerileme yaşanabilir.”

Yatırım yaparken ürün çeşitlendirmesi yapılmasını öneren Doğançay, risklerin artığı bir dönemden geçtiğimiz için portföylerde riskli varlıkların ağırlığının düşürülebileceğini söylüyor. Hisse senedi yatırımcılarının seçim yaparken konjonktüre uygun spesifik analizler yapmalarını tavsiye ediyor ve

“Piyasalarda hareket yönünü değiştirecek veya mevcut hareketlerin hızlanmasını sağlayacak majör gelişmeler yaşandığında hızlı aksiyon alınmalı” diyor.

Doğançay, 2019 için Migros, Garanti Bankası, Vakıfbank, Soda Sanayii, Trakya Cam, Turkcell, Türk Telekom, Ford Otosan, Tofaş Otomotiv, Tüpraş, Petkim, Otokar, Aselsan, Koç Holding ve Arçelik hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor ve orta- uzun vade için portföylerde yer alabileceğini söylüyor.

“UZUN VADELİ BEKLENTİLER ÖNEMLİ”

ÜNLÜ & Co DAHA Yatırım Danışmanlığı Yönetici Direktörü Gamze Akgüney ise, 2019’a ilişkin öncü göstergelerin yılın sıkıntılı geçebileceğini gösterse de hisse senetlerine asıl yön veren unsurun uzun vadeli beklentiler olduğunu hatırlatarak başlıyor sözlerine. Bu nedenle fiyatlamalara pozitif etki edebilecek konu başlıklarını göz ardı etmemek gerektiğini söylüyor. “Korumacı dış ticaret politikalarına ilişkin risklerin giderek azalıyor oluşu ve Brexit belirsizliğinin minimum hasar ile çözülmesi küresel büyüme üzerindeki negatif etkilerin hafiflemesini sağlayacaktır” diyen Akgüney, Fed’in faiz artırımında sabırlı davranacak olmasının ve diğer merkez bankalarının büyümeyi gözeterek adım atmalarının yılın geri kalanında yukarı yönlü bir eğilim görmemizi sağlayabileceği yorumunu yapıyor.

Gerek temel, gerekse teknik anlamda endeksin görebileceği maksimum seviyeleri 120 bin civarında öngören Akgüney, ancak bu bölgeye doğru yönelimin çok kolay olmadığını vc bu derece güçlü bir performans için sadece yurtiçinde değil küresel çapta haber akışının pozitif nitelikte olması gerektiğini hatırlatıyor. “Yıl içinde iki faiz artırımı öngören Fed’in tahminlerinin, artırıma işaret etmeyen piyasa beklentisine yaklaşması gerekir. Ayrıca yıl içinde verilerin küresel büyümeye yönelik endişeleri hafifletici nitelikte olması gerekiyor. Yurtiçinde ise TCMB’nin erken sayılabilecek bir faiz indirimine gitmemesinin ve Mart ayı sonundaki seçim sonuçlarının siyaseti bir baskı unsuru olmaktan çıkarmasının daha güçlü bir endeks görmemize katkı sağlayacağına inanıyoruz” yorumunu yapıyor. Bu konu başlıklarının birkaçının aksi yönde gerçekleşmesi durumunda ters yönde bir etki yaratacağını böyle bir senaryoda ise 80 bine doğru bir yönelim söz konusu olabileceğinin altını çiziyor.

Akgüney bu çerçevede, 2019 yılında Bizim Toptan, Coca-Cola İçecek, Ereğli Demir Çelik, Migros, Pegasus, Şok Marketler, TAV Havalimanları. Tofaş Otomotiv, Trakya Cam, Tüpraş, Ülker Bisküvi ve Yapı Kredi hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor.

“ENDEKS YÜKSELİŞ TRENDİNDE”

Intcgral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, 2019’da borsada yükselişin ikinci çeyrek sonrasında başlamasını bekliyor. Yıla güçlü bir giriş yapan borsanın, ocak ayında yatırımcısına yüzde 14 getiri sağladığını hatırlatan Karadağ, “Yabancıların hisse senedindeki alımları-nın sürmesi bu durumu destekledi. Şubat’ta borsanın düşüşü tetiklense de endeksin 100 binin altına hareketinde zorlandığı dikkat çekti. Özellikle bilanço sezonunda olmamız nedeniyle hisse bazlı hareketler gördüğümüz Şubat’ta endeksin 100 bin seviyesinin altına doğru tepki vermemesi, yukarı yönde potansiyelinin olduğunu gösteriyor” diyor.

Yılın kalanında, Türkiye’nin takviminin yoğun olduğunu dolayısıyla bu tablo karşısında zaman zaman endeksin düşüşünü tetikleyen gelişmelerle karşılaşabileceğimizi düşünen Karadağ, 2019’un 2018’e göre daha iyimser geçebileceğini ve endeksin yıl içerisinde ağırlıklı olarak yükseliş trendinde olacağım öngörüyor. 2018 yılında en yüksek 121 bin 500 seviyesini test eden endeksin bu sene söz konusu seviye veya üzerine doğru tepki verebileceğini tahmin ediyor.

“TOPARLANMA İKİNCİ ÇEYREKTE”

Türkiye’nin dengelenme sürecinde olduğunu ve ikinci çeyrek itibariyle toparlanmanın daha hızlı olabileceğini kaydeden Karadağ, enflasyonla mücadele sürecindeyiz ve önümüzdeki aylarda enflasyonun seyri, gerek TCMB’nin gerekse Hazine’nin politikalarında değişikliğe gitmesini destekleyebilir diyor. Bu duruma piyasanın da kendisini hazırlamaya başladığını, iç piyasada daha olumlu bir tablo görebileceğimizi düşünüyor. Söz konusu gelişmelerin endeksi 120 bin seviyelerine doğru taşıyabileceğini belirten Karadağ, “Ancak ekonomik göstergelerin beklentilerin altında bir performans sergilemesi ve yabancı yatırımcının girişlerinde düşüş görülmesi, endeksin ivme kaybını tetikleyebilir. Bu yıl en kötü senaryo geçen yılın en düşük seviyesi olan 84 bin 650 olabilir. Beklentiler doğrultusunda toparlanmada hızlanma süreci ise endeksin 120 bin seviyesinin üzerine doğru alımların güçlenmesini destekleyebilir” diyor. 2019’da yatırımcıların öncelikle temeli sağlam, bilançosu güçlü olan şirketlerde pozisyonlarını korumalarım, kısa vadeli dalgalanmalarda sakin kalmalarını, ihracatçı, nakit zengini, makul borcu olan şirketleri tercih ederek analist raporlarını okuyup değerine gelmiş şirketleri daha ucuz olan şirketlerle değiştirmelerini öneriyor.

Karadağ, 2019’da Vestel Elektronik, Arçelik, Tofaş Otomotiv, Turkcell, Türk Telekom, Şişecam, Trakya Cam, Ereğli Demir Çelik, Kardemir, Petkim, Sasa, Soda Sanayi, Koç Holding, Tekfen Holding ve Vestel Beyaz Eşya hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor.

“YÜKSELİŞ DEVAM EDER”

“BIST-100 endeksinin 2019’un ilk günlerinde 87 bin 399 puanda destek bulmasının ardından başlayan yükseliş trendinin devam ettiğini belirten Piramit Menkul Kıymetler Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Doğaner ise, Fed’in Ocak ayı toplantısında güvercin duruşa geçmesi ve ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin iyimser beklentilerin etkisi ile 2019’da küresel risk iştahında yükseliş eğiliminin devam edebileceğini söylüyor. Yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın Ocak ayı Para Politikası toplantısında sıkı duruşunu korumasının TL varlıklarda ve Borsa İstanbul’a pozitif ilgiliyi devam ettirdiğini hatırlatarak, “TCMB’nin Haziran ayı toplantısına kadar açıklanacak enflasyon verileri yakın dan takip edilecek. Enflasyon, kur ve faiz piyasalarına destek vermesi halinde de endekste yükseliş trendi devam eder. Yurtiçinde ekonomik aktiviteyi yavaşlatan ve reel sektör şirketlerini olumsuz etkileyen kur ve faiz tarafında yüksek seyrin inişe geçmesi halinde Borsa İstanbul’a olan ilgi devam edebilir. BIST-100 Endeksi de en yüksek beklentimiz olan 120 binleri görebilir. BIST-100 endeksinde olası satış baskısında ana trend desteği 100 binin kırılması halinde ise orta vadeli düşüş trendinin başlangıcı olabilir. Böylece aşağıda 90.000 desteği gündeme gelebilir” diyor. Borsa İstanbul’da yükseliş potansiyelinin devam ediyor olması nedeniyle yatırımcıların portföylerinde hisse senedine de yer vermesini öneren Doğaner, bu kapsamda özellikle mali yapısı güçlü, temettü verimi düzenli ve yüksek, iç talebin zayıf seyretmesi nedeni ile ihracat ağırlıklı çalışan ve endeksteki yükselişe göre düşük kalan, beklentisi olan hisselerin tercih edilebileceğini söylüyor.

Doğaner, 2019’da Arçelik, Şişecam, Soda Sanayii, Tüpraş, Petkim, Kordsa, Pegasus, TAV Hava Limanları, Yapı Kredi, Otokar, Vestel Elektronik, Turkcell, Selçuk Ecza Deposu, Aselsan ve Mavi Giyim hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor.

Dr. Berra DOĞANER / Piramit Menkul Kıymetler Yönetim Kurulu üyesi
“Selçuk Ecza fiyat artışından olumlu etkilenecek”

SELÇUK ECZA: 4Ç2018’de FAVÖK marjları ile olumlu bir görüntü sergiledi. 4Ç2018’de ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 73 oranında artarak 98.5 milyon TL oldu. Satış gelirleri yüzde 26.16 artışla 3.574 milyon ecza TL’ye yükseldi. Maliyetlerdeki hafif iyileşmenin etkisi ile brüt satış karı yüzde 37.6 arttı. FAVÖK rakamı yüzde 75 oranlarında yükselerek pozitif bir görüntü sergiledi. 2018 yılsonunda ana ortaklık net karı yıllık bazda yüzde 30 oranında artarak 391.3 milyon TL’ye ulaştı. 19 Şubat 2019 tarihinde ilaç fiyatları yüzde 26.4 artırıldı. Sektörde yüksek pazar payına sahip olan şirketin satış gelirlerinin, ilaç sektöründeki bu fiyat artışından olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 16 yükselme potansiyeli ile 4.48 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

OTOKAR: 2018 dördüncü çeyrek döneminde ana ortaklık karını yüzde 414 oranında artırarak 250 milyon TL’ye yükseltti. Toplam net satışları 4Ç2018 dönemine göre yüzde 109 oranında artışla 870 milyon TL’ye ulaştı. Maliyetlerdeki iyileşmenin etkisi ile brüt satış karı yüzde 169 oranında yükselerek 387 milyon TL’ye ulaştı. 4Ç2018 döneminde FAVÖK marjı 15.4 baz puan artışla yüzde 26.68’e, net kar marjı 17.1 baz puan artışla yüzde 28.76’ya yükselerek olumlu performans sergiledi. Şirketin ihracat geliri 2018/12’de yüzde 100 oranında artarak 1.092 milyon TL’ye yükseldi. 2018 sonunda ihracatın ciro içindeki payı ise 65 olarak gerçekleşti. Şirketin beklentilerin üzerinde net kar açıklamasında maliyetlerdeki gerileme, fınansal giderlerdeki 21 milyon TL’lik iyileşme ve ihracat gelirlerindeki artışın pozitif katkısı etkili oldu. 2019’da cirodaki ihracat payı artışının devam etmesini beklediğimiz için Otokar hisselerini öneriyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 22 yükselme potansiyeli ile 145.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TAV HAVALİMANLARI: 2018 dördüncü çeyreğinde 323.4 milyon TL ana ortaklık net dönem karı açıkladı. Net kar piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşerek olumlu görüntü sergiledi. 4Ç2018’de satış gelirleri yıllık bazda yüzde 42 artarak 1.738 milyon TL oldu.

Maliyetlerdeki iyileşmenin pozitif katkısı ile brüt kar yüzde 86.2 artarak 837 milyon TL’ye ulaştı. Operasyonel giderlerin yüzde 89 oranında yükselmesi ve fınansal giderlerdeki 181.8 milyon TL tutarındaki artış ise karlılık rakamlarını baskıladı. 4Ç2018 döneminde faaliyet karı yüzde 173 artışla olumlu performans gösterdi. Şirket 2018 sonunda net karını 2017’ye göre yüzde 103 oranında artırarak 1.454,7 milyon TL olarak açıkladı. Faaliyet marjlarında iyileşme, net borç pozisyonunda gerilemeyi olumlu buluyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 31 yükselme potansiyeli ile 36.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Gülşeyma DOĞANÇAY / Global Menkur Değerler Genel Müdürü
“Migros benzersiz bir konuma sahip”

MİGROS: Yüksek enflasyon şirketin ciro ve karlılığını destekleyebilir. Migros hızlı tüketim sektöründe benzersiz bir konuma sahip. Hisse senetleri yurtiçi ve yurtdışı benzerlerine göre oldukça iskontolu işlem görüyor. Migros hisselerinde yüzde 59 yükselme potansiyeli ile 25 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

FORD OTO: Şirket güçlü ihracat hacmine sahip. TL’deki zayıflık ciroyu ve gerileyen hammadde fiyatları karlılığı destekleyebilir. Öte yandan rekor yüksek karlılık, temettü verimini artırabilir. Şirket hisselerinde yüzde 27 yükselme potansiyeli ile 70.30 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

SODA SANAYİ: Yabancı para birimi bazlı satışlar ve net nakit pozisyonu önemli. Küresel yavaşlama endişelerine rağmen dünya genelinde soda külüne yüksek talep şirket hisselerini ön plana çıkarıyor. Öte yandan cam elyaf yatırımından beklenen potansiyel de pozitif katkı sağlıyor. Şirket hisselerinde yüzde 17 yükselme potansiyeli ile 8.89 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Eda KARADAĞ / İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı
“Türk Telekom ön plana çıkıyor”

TÜRK TELEKOM: Pazar payındaki yükseliş, verimliliğin artması, gelirlerdeki beklentilerin yükselmesi ve Türk Telekom döviz riskine karşı daha fazla koruma altına girmiş olması ile faizlerdeki gerileme şirket hisselerini ön plana çıkarıyor. Türk Telekom hisselerinde yüzde 37 yükselme potansiyeli ile 7.29 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TOFAŞ FABRİKA: Mevcut olumsuzlukların hissede yeteri kadar fıyatlandığını ve iskontolu olduğunu düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 44.3 yükselme potansiyeli ile 30.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TRAKYA CAM: Şirketin bu yıl içinde satışlarını artırmasını bekliyoruz. Geçen yılki satış artışının büyük bölümünün kur etkisi ile olduğu dikkate alındığında bu beklentimizi bu senede korumayı düşünüyoruz. Şirketin borç çevirme rasyoları olumlu ve 2018 net borç pozisyonunda kurlardaki düşüşün etkisiyle bir azalma var. Kurun, bu yıl içinde de yatay seyrini korumasını göz önünde bulundurduğumuzda, bu durum şirketin fınansallarına da olumlu bir katkı sağlayabilir. Şirket hisselerinde yüzde 17 yükselme potansiyeli ile 4.62 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Gamze AKGÜNEY / ÜNLÜ & Co DAHA Yatıftm Danışmanlığı Yönetici Direktörü
“Ülker Bisküvi iskontolu işlem görüyor”

ÜLKER BİSKÜVİ: Geçtiğimiz birkaç yılda gerçekleştirilen yurtdışı operasyonlarının yeniden organizasyonu sürecinin şirket karlılığı üzerindeki olumlu etkilerini 2018 içerisinde gördük. Ayrıca Türkiye’de yaşanan beklenmedik enflasyon ve kur dalgalanmaları sırasında karlılığını koruyarak büyümeyi başaran Ülker Bisküvi’nin benzer şirket çarpanlarına göre iskontolu işlem gördüğünü ve değerleme oranlan arasındaki bu farkın orta vadede kapanması gerektiğini düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 43 yükselme potansiyeli ile 27.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ŞOK MARKETLER: 2018 içerisinde gerçekleşen halka arz sonrası şirket beklentilerin üzerinde bir büyüme ve karlılık oranına ulaşarak uzun vade için piyasa tarafından oluşturulmuş olan beklentileri güçlendirdi. Özelikle enflasyonun dalgalı olduğu bu dönemde yatırımcılara bu dalgalanmadan etkilenmeyecek ve talebin görece daha sabit olduğu sektörleri öneriyoruz. Gıda perakendeciliği bu anlamda ön plana çıkıyor. Yatırımcılarına sunduğu risk/getiri dağılımı ve uzun vadeli büyüme potansiyeli diğer benzer perakendecilere nazaran daha fazla cazip kılıyor. Şirket hisselerinde yüzde 49 yükselme potansiyeli ile 15.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

PEGASUS: Avrupa menşeli turizm firmalarının ön rezervasyon verilerine dayanarak Türkiye’nin gelen turist sayısı bakımından güçlü bir yıl geçirmesini bekliyoruz. Pegasus’un da bu büyümeden olumlu etkileneceği görüşündeyiz. Şirketin yakıt hariç maliyet yapısına bakıldığında, Avrupa’nın en verimli havayolu şirketleri olarak kabul edilen Rynair ve WizzAir’den bile daha verimli bir maliyet yapısına ulaştığını görüyoruz. İstanbul Yeni Havalimam’nın açılmasından sonra özellikle kısa mesafeli seyahatler için Sabiha Gökçen kalkışlı uçuşlarda bir talep artışı bekliyoruz. Pegasus’un da bundan olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 32 yükselme potansiyeli ile 39.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yasemin Şebnem AYDINOGLU / Gedik Yatırım Satış Müdürü
“Kordsa’nın karlılığı iyi, kur riski düşük”

KORDSA: 2018’i güçlü kapatan şirketin satış gelirleri yıllık bazda yüzde 59 artarak yaklaşık 4 milyar TL’ye ulaştı. Organik ve inorganik büyüme planlarını beğendiğimiz şirket 2019 korq©©globai ‘Ç’nde de ABD’de Axiom Materials adında bir firmayı 175 milyon dolara aldı. Amerika da uzay havacılık sektörüne yatırım yapan şirket hisselerinin karlılığı iyi ve kur riski düşük. Şirket hisselerinde 12 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ASELSAN: Sürdürülebilir büyüme açısından Türkiye’de başı çeken şirketler arasında yer alıyor. Güçlü nakit pozisyonuna sahip. TSK’dan ihale almaya ve büyümeye devam ediyor.

2019’da da cirosunu yüzde 50 artırmasını,  bunun da 2019 için yaklaşık yüzde 55’lik bir FAVÖK büyümesi anlamına geleceğini düşünüyoruz. Söz konusu büyüme trendlerine baktığımız zaman şirketin 2019 beklentilerine göre 9 F/K ve 8.7 firma değeri /FAVÖK rasyolarında işlem gördüğünü ve bu rasyoların da oldukça cazip olduğunu söyleyebiliriz. Şirket hisselerinde 33 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

YAPI KREDİ: Banka 2019’da yaklaşık yüzde 10 toplam kredi büyümesi ve yüzde 15 civarında mevduat büyümesi öngörüyor. YapıKredi tarihi dip seviyesinin altında. Bedelli sermaye arttırımı sonrası sermayesini daha da güçlendirdi. Banka hisselerinde 2.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

VAKIFBANK: Vakıfbank yüksek öz varlık karlılığı gelişimi, düşük net takibe dönüşen kredi artışını başarmış ve halen daha Primli işlem gören özel bankalardan farklı bir operasyonel performans göstermemiştir. Hissenin 2019 boyunca olumlu performans sergileyeceğini düşünüyoruz. 2019 beklentilerine göre 0.38x PD/DD ile sektördeki en ucuz piyasa çarpanına sahip olup, öz varlık karlılığı/ tahvil faizleri karşılaştırmasına göre de en ucuz bankadır. Banka hisselerinde 2.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Borsa şirketlerinde neler oluyor?

COCA-COLA; Şirket 2019 için Türkiye operasyonlarında yatay hacim beklerken, uluslararası operasyonlarda yüzde 6-8 oranında artış, FAVÖK marjında konsolide olarak hafif artış, net
satış gelirlerinde yüzde 16-18 oranında artış bekliyor.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU: Şirket 19 Mart’ta yapılacak Genel Kurulu’nda Pay Geri Alım Programı’na ilişkin gündemin oylanacağını belirtti.

İTTİFAK HOLDİNG: Şirket, kredi borçlarının yapılandırılmasına karar verirken, görüşmelere başlandığını bildirdi. Şirket yüzde 50 bağlı ortaklığı olan Tanıtek Bilişim’în İstanbul Güvenlik A.Ş.’nin 36 ay süreli olarak Takip ve Güvenlik Sistemi Kiralama Hizmet Alımı işini 4.97 milyon TL bedelle aldığını bildirdi. Şirket 2018 karından temettü dağıtmama kararı aldı. Yönetim Kurulu’nun aldığı karara göre, şirket 2018 karından nakit temettü dağıtılmamasını Genel Kurul onayına sunacak. Bu kararda 2019 için otomotiv sektör görünümüne yönelik risklerin etkili olduğu belirtildi. Şirketin bir önceki sene kar dağıtım oranı yüzde 66 seviyesindeydi.

GARANTİ YATIRIM ORTAKLIĞI: Şirket sermayesinin 33.5 milyon TL’den tamamı kar payından olmak üzere yüzde 4.48 oranında bedelsiz olarak 1.5 milyon TL artışla 35 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verilirken, karar genel kurulda oylanacak.

NİGBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ: Şirket, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray bölgelerinde, şehir şebekelerini iyileştirmeye ve enerji nakli hatlarına yönelik, 8.600 adet santrifüj betonarme direk ve 26.000 vibre betonarme travers ve konsol imalatı için Alcen Pazarlama A.Ş. ile 7.500.000 TL+KDV tutarında tedarik sözleşmesi imzaladı. Teslimat süresini beş ay olarak
belirtti. Şirket, Kocaeli’nde yer alan 63.189 metrekarelik deposunun 5.500 metrekarelik bölümünü Polaris Lojistik Hizmetleri’ne beş yıllığına toplamda 7.00 milyon TL+KDV bedelle kiraladığını bildirdi. Şirket, daha önce 15 Mart’ta faaliyete geçmesini planladığı klinker üretim hattının 5 Mart’ta faaliyete geçeceğini bildirdi. Şirket daha önceki açıklamasında piyasa koşulları nedeniyle üretimi süresiz durdurma kararı almıştı.

AKBANK: Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından 3.94 milyon adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı yüzde 2.21’e geriledi. Satışın, sermaye artırımının ardından yükselen pay oranından dolayı
gerçekleştiği bildirildi.

İDİL TARAKLI

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu