Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Kadın Girişimci Aşye Ünlüden Ahşap Oyuncak İş Fikri

Kadın Girişimci Aşye Ünlüden Ahşap Oyuncak İş FikriDoğal oyuncak bulamayınca kendisi üretmeye başladı

Çocuğuna doğal oyuncak bulamayınca ahşap oyuncak üretimine girmeye karar veren mimar Ayşe Ünlü, bugün Unique Wooden Puzzle Toys markasıyla üretim yapıyor. Bu oyuncakları iç pazarda D&R’dan Kabalcı’ya kadar birçok noktada satıyor. ABD, İsveç gibi ülkelere de ihracat yapan kadın girişimci, yıllık satış adetini 200 binden 1,2 milyona yükseltmeyi hedefliyor.

ayseunlu

Yapılan araştırmalara göre oyuncak pazarı dünyada 55 milyar dolar büyüklüğüne ulaştı. Oyuncakta ana üretici ise Çin ve Hong Kong olarak ifade ediliyor. ABD, oyuncak pazarının en büyük alıcısı konumunda. Türkiye’de oyuncak sektörünün yüzde 90’ının ithalata bağlı olduğu belirtiliyor. Kadınların alım gücünün artması, ebeveynlerin eğitime verdiği önem, online pazarın büyümesi gibi nedenlerle sektörün her geçen gün ivme kazandığını söylemek mümkün. Zira Türkiye’de oyuncak ve oyunların satış hacminin 682 milyon TL’ye ulaştığı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra değişen dünyada artık insanlar doğal olana yönelmeye başladılar ve çocuklarına da bu doğrultuda oyuncak seçimi yapıyorlar. Dolayısıyla ahşap oyuncaklar artık plastiklerin yerini almaya başladı diyebiliriz.

İşte bu değişimi gören kadın girişimci Ayşe Ünlü, kendisinin ürettiği ahşap oyuncakları hem yurtiçine hem de yurtdışına satıyor. Ünlü, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okudu. Eşiyle birlikte çalışıyor. Eray Mimarlık ve Dekorasyon firmasını kurdu,  Otel Akaretler, Yedikule Altınkapı’nın restorasyon işleriyle uğraşırken, çocukları için ahşap oyuncaklar tasarlamaya başladı. Üç yıl önce çocuklarına doğal oyuncak almak isteğinden yola çıkan ve Unique Wooden Puzzle Toys markasını kuran Ünlü, bugün D&R’dan Kabalcı ve Remzi Kitabevleri’ne, havalimanlarının dış hatlarına kadar oyuncaklarını 150 noktada satılıyor.

wooden_toys

Bütün oyuncakçıları dolaştı
Ünlü’nün girişimcilik öyküsü, ifade ettiğimiz gibi, üç yıl önce üç yaşındaki çocuğuna yüzde 100 doğal oyuncak almak istemesiyle başlamış. Neredeyse bütün oyuncakçıları dolaşan Ünlü, haberlerde sürekli Çin mallarının sağlığa zararlı olduğundan bahsedildiği o günlerde, alışveriş merkezindeki bir kasiyere, “Çin malı olmayan oyuncaklarınız ne tarafta?” diye sormuş. Kasiyerden, “Çin malı olmayan oyuncak yok ki” yanıtım alan Ünlü, ofise dönüp kıl testereyle bir tane oyuncak yapmış. Ardından, 1,5 yıl boyunca, myfikirler.com “Bu konuda ne yapabilirim?” diye düşünmüş. Sonunda ahşaptan tamamen doğal maddeler içeren puzzle oyuncaklar üretmeye kararı vermiş.

Unique Wooden Puzzle Toys, çeşitli hayvan figürleri, ağaçlar ve arabalar tasarlayıp üreten bir marka. CNS ve kendi yöntemleriyle, geleneksel ahşap oyuncakların seri imalatını gerçekleştirerek ve paketleyerek sektörün önde gelen oyuncak mağaza zincirlerine tedarik sağlıyor.

  İnternetten Organik Ürün Satabilirsiniz

Bakteri oluşumu engelleniyor

Ünlü’nün başlıca tedarik sağladığı firmalar ise D&R Store, Leonardini, Remzi Kitabevi, imge Kitabevi, Kabalcı, Four Seasons, SMYK, Unifree Dutyfree, Yem Kitabevi, Anaokulları, Boynerve Bartolucci. Şu an için kendi perakende noktalarını açmayı düşünmediklerini ifade eden Ünlü, şöyle devam ediyor:

“İstanbul’da 2 bin metrekaresi kapalı, toplam 12 bin metrekare alanda doğal yöntemlerle üretim yapıyoruz. Avrupa CE standardına sahibiz. Yurtiçinde 100 farklı noktada satışımız var. Ayrıca İsviçre, Rusya ve Amerika’ya ihracatımız bulunuyor. Oyuncak sektöründe mutlaka bir iş planınız olmalı. Biz sektörde farklı tasarım, kaliteli ürün ve uygun fiyatla öne çıkıyoruz.”

Masif kayın ağacından üretilen ahşap oyuncakların hiçbir parçasının, çocukların sağlığına zarar verebilecek herhangi bir kimyasal içermediğini belirten Ünlü, tüm ahşap oyuncak parçalarının zımpara kullanmadan temizlendiğini, doğal reçine ile cilalanarak su geçirmezliğinin sağlandığını ifade ediyor. Ünlü, “Böylelikle çocuklar oyuncaklarını ıslatsalar bile parçalar üzerinde bakteri oluşumu engellenmiş oluyor” diyor.

Yarışmalar düzenleyecek

Ayşe Ünlü, bugün 50 kişilik istihdamı 200 kişiye ulaştırmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Kısa vadede satış noktasını 200’e ulaştırmayı da hedeflediklerini söyleyen Ünlü, “E-satış ağımızı geliştirmek istiyoruz. Yarışmalar düzenleyerek, firma içinde yeni ürünler tasarlatacağız. Bölgesel, ulusal, uluslararası satışlarımızı arttıracağız. 200 bin adet yıllık satış rakamımızı da 1,2 milyon adete yükseltmeyi hedefliyoruz” diyor.

Orta vadeli planları içerisinde ise çizgi film karakterleri ile ilgili lisans hakları almak olduğunu vurgulayan Ünlü, kontraplak puzzle üretimine girmek istediklerini de sözlerine ekliyor. Doğaya saygılı üretim adına geri dönüşüm atıklardan şömine odunu yapmayı da amaçladıklarını ifade eden ünlü, uzun vadede ise aylık 2 milyon TL satış rakamına ulaşmayı planladıklarını kaydediyor.

Ahşap oyuncakların özellikleri

1- Ahşap oyuncakların, üzerinde sağlığa zarar veren hiçbir boya, vernik içermediğinden çocuk sağlığı için en doğru materyal olduğu ifade ediliyor.

2- Ahşaba dokunmanın vücuttaki elektriği aldığı bilimsel olarak kanıtlandı.

3- Ahşap oyuncaklar nesilden nesile geçebiliyor. Ayrıca vadesi uzadıkça değer kazanıyor. Tamamen geri dönüşümlü olan ahşap oyuncak, kereste, odun artıklarından da yapılabiliyor. Plastik oyuncağa göre çok daha dayanıklı.

4- Girişimciler için ahşap promosyon ve hobi malzemeleri, maketler, hediyelik eşyalar, bastonlar, tespihler gibi alanların da bir fırsat olabileceği ifade ediliyor. Bundan dolayı bir atölyede ahşap oyuncak üretirken başka objeler de üretilebilirsiniz.

Burcu Tuvay / Ekonomist Dergisi / www.myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir