Başarılı Girişimcilik

Kadın Girişimci Berrin Eser’in Başarı Öyküsü

berrin eserYarattığı Berr-ln markasıyla tasarım kreasyonlar sunan Berrin Eser, Avrupa’dan sonra iç piyasaya girmiş bir kadın girişimci. Türkiye’deki mağaza sayısını altıya çıkarmayı hedefleyen Eser, değişik coğrafyalara yayılarak koleksiyonlarını dünya çapında tanıtmayı planlıyor.

Türkiye’deki kadın girişimciler kendi başarı öykülerini yazarken artık onların yurtdışındaki başarılarına tanık olmaya başladık. Örneğin hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren tasarımcı Berrin Eser, bu girişimcilerden biri. O da işe tersten başlayanlardan, ilk olarak ürünleri Paris’te satılmaya başlamış örneğin. Daha sonra da iç piyasaya girmeye karar vermiş.Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Sanatları Bölümü’nden 1982 yılında mezun olan ve yıllardır tekstil sektöründe önde gelen birçok markanın kreasyonlarını hazırlayan Berrin Eser, yaratmış olduğu kendi markası Berr-ln ile İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen ödül töreninde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ödülüne layık görüldü. Berr-ln adı altında yarattığı kreasyonlarını ilk olarak başta Paris olmak üzere Avrupa’nın birçok kentindeki butiklerde satışa sunan Berrin Eser, 2009 yılında markasını iç piyasayla tanıştırdı.

İpekyol’un Twist’ini oluşturdu

Berrin Eser, 1980 yılında henüz öğrenciyken, tekstil sektörüne adım atmış. Kendi deyimiyle ‘tasarımcı’ kelimesinin henüz kullanılmadığı o dönemde ilk tasarımcılardan biri olmuş. Öğrenciyken Zeki Triko’da stilistiiğe adım atmış. Üniversitede bir grup arkadaşı ile tekstil firmalarına pentür (kumaş üzerine el ile çizilen desen) yapmış. Boya bulmakta zorlanınca okulun kimya laboratuvarında boya üretmiş.

Daha sonra resim yeteneğini kupon baskı atölyesi kurarak değerlendirmiş. Firmalara kendi ürettiği desenlerin baskısını yapmış. Koleksiyon yönetmeni ve yöneticiliğini üstlendiği bir dönemin ünlü markaları Vepa, Penyelüks ve Porio’da projelerde çalışmış. İpekyol için Twist markasını oluşturmuş. 2003 yılında ise kendi markası Berr-ln’i yaratmış.

Altı mağazaya ulaşacak

Berr-ln markası 2009 yılına kadar tüm satışını başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirmiş. Bu başarılardan dolayı İTKİB tarafından üç kez üst üste Başarı Sertifikası ile ödüllendirilmiş. 2009 yılından itibaren iç piyasaya odaklanmasıyla birlikte ilk kon-sept mağazasını Bağdat Caddesi’nde açmış. Eser, “Şu anda tüm operasyonlarımızı sürdürdüğümüz merkez sfıowroom’umuz dışında Bağdat Caddesi’nde konsept mağazamız bulunuyor” diyor. İstanbul’da dört adet mağazaya ulaşmayı hedeflediğini bunun yanı sıra Ankara ve İzmir’de de birer konsept mağaza açacaklarını söyleyen Eser, koleksiyonların konsepti hakkında ise şu bilgileri veriyor:

Berr-ln koleksiyonları güçlü ve kimlikli kadınlara hitap ediyor. Sadece ekonomik gücü olan değil, ama kültür ve eğitim seviyesi yüksek, hayatta duruşu olan yani gerçek anlamda güçlü bir kadın Berr-ln kadını. Tasarımların yanı sıra üretim kalitesi ile de belli bir yaşam tarzını ortaya koyuyoruz. Müşteri kitlemizi stil sahibi olan, A ve A üstü segmentte yer alan kadınlar oluşturuyor.”

‘ITO’nun yılın kadın girişimcisi’

Berrin Eser’in iç piyasaya girişi Avrupa’dan sonra olmuş. Bunun nedenini sorduğumuzda Eser’den şu yanıtı alıyoruz:“Türkiye’nin önde gelen birçok firmasını markalaştırdıktan sonra kariyerimin zirvesine çıktım ve Berr-ln markasını oluşturdum. Yurt içinde özgürce koşabilmem için güçlü bir sermayem olması gerekiyordu. Bu yüzden ilk olarak Fransa’ya ihracat yapmaya başladım ve iç piyasaya girmek için doğru zamanın gelmesini bekledim.”

İstanbul Ticaret Odası tarafından ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ödülünü de alan Berrin Eser, bu ödülün kendisi için büyük bir anlam ifade ettiğini söylüyor. “Adeta sektöre yaptığım büyük katkıların bir kanıtı gibi. Bu kadar yüksek statüde bir ödülün sahibi olmak bana onur veriyor” diyen Eser, birbiriyle çelişen tasarım ve ticaret kavramlarını başarıyla birleştirdiği ve tekstil sektöründe yarattığı etki nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü sözlerine ekliyor.

6 milyon TL ciro

Koleksiyonların yurt dışında birçok seçkin butikte satıldığını ifade eden Eser, öncelikli olarak yurtdışındaki satış noktalarını farklı coğrafyalara yayılarak arttırmayı hedeflediklerini belirtiyor. Eser, bunun için Paris’in yanı sıra farklı noktalarda da fuarlara katılmayı planladıklarını sözlerine ekliyor.

2012 yılını 6 milyon TL ciro ile kapattıklarını söyleyen eser, “2013 yılında beklenen genel ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak 2012 cirosunu korumayı ve mevcut cironun altına düşmemeyi hedefliyoruz” diyor.

“Öğrenmeye açık olun”

Emek vermeden ve bilgi sahibi olmadan atılan adımların uzun vadede başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çeken Berrin Eser, başarılı bir kadın girişimci olabilmenin arkasında eğitim, yetenek ve tecrübenin yer aldığım ifade ediyor. Eser’in kadın girişimci adaylarına ise tavsiyeleri şöyle:

“Kadın girişimciler öncelikle yeteneklerinin farkına varmalılar. Eğitim ancak yeteneğin üstüne örüldüğünde değer kazanır. Eğitim alma imkanı olmayan kadınlar tabi ki yetenekleri doğrultusunda adım atabilirler ancak öğrenmeye açık olmalılar ve daima emeğin değerini bilmeliler. Ne yazık ki sektörümüz, kolay yoldan para kazanmak isteyen ve gerçekten donanımlı olan insanlara saygı göstermeyen yığınlarla dolu. Bu nedenle Türk firmaları katma değeri yüksek üretimde sıkıntı yaşıyor ve markalanamıyor. Girişimciler yaptıkları işe değer katarak ülkemize katkı Hiınmaiıiar Başarılı insanlara körü körüne özenmek yerine, onları örnek alıp başarılı olmak için çaba sarf etmeliler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu