İş Fikirleri

Kadın Girişimci İskandinav Çocuk Modasını Getirdi

İskandinavya’dan çocuk modasını getirdi

Gittiği İskandinav ülkelerindeki çocuk modasından etkilenen kadın girişimci Yonca Muslubaş, Nuuba&theGang’i kurarak, İskandinav çocuk modasını Türkiye’ye taşıdı. Getirdiği markaların tasarımcıları ya da sahiplerinin ebeveyn olmasına dikkat eden Muslubaş, dört ayda 10 bin ziyaretçiye ulaştı. Kadın girişimci, şimdi de çocuk odaları tasarlamak istiyor.

Nuuba&theGang Kurucusu Yonca Muslubaş uzun yıllar reklam sektöründe çalıştı. Bu yıllar içerisinde edindiği deneyim, kendi markasını yaratma ve yönetme arzusunu körüklemeye başladı. Anne olduktan sonra, çocuklar için opsiyonlann çok sınırlı olduğunu fark etti. Seyahat rotasını İskandinav ülkelerine çevirdiği sırada, Helsinki, Stockholm ve Kopenhag gezilerinde çocuklann giyim ve tarzlarını çok sevdi. Parlak, canlı renkler, güçlü desenler, düşünülmüş detaylar ve bir o kadar sade, rafine, dozunda tasarımlar, Muslubaş’ın Nuuba&theGang fikrini doğurdu.Nuuba&theGang, çocuklan için özgün ve yaratıcı tasarımların arayışında olan anne ve babaların beklentilerini karşılayacak bir oluşum. Bebek ve çocuk modasına yeni soluk getiren, bağımsız, özgün, butik tasarımcılann izini sürüp keşfediyor Muslubaş. Bu kıyafetler www.nuuba.com.tr adresinde satışa sunuluyor. Şu anda sitede bebek ve çocuk giyimi ve aksesuarlan bulunuyor.

İsveç prensesi Estelle’in markası

İskandinav ülkelerinin tasanm ve yetişkin modasına getirdikleri yenilikçi dili çok başanlı bulauklannı, ürün kalitelerini beğendiği İskandinav dünyasının çocuk markaları ile de kendisini çok etkilediğini söyleyen Muslubaş, şöyle devam ediyor:

“Derinlemesine araştırmalar, görüşmeler, fuar gezileri sonrasında keşfettiğimiz Danimarka, İsveç markalan ve tasarımcısı Danimarkalı olan bir Ingiliz markasıyla yola çıkma karan aldık. 2012 ilkbahar yaz sezonunda Albababy, Anive for the Minors, Ziestha, Little Duckling gibi bağımsız, butik markalar, İsveç Kraliyet Ailesi’nin minik prenses Estelle için tercih ettiği How to Kiss a Frog, tüm Avrupa’da ve hatta dünyada çocuk giyiminde son 10 yıldır trendleri etkileyen, büyüklüğüne rağmen özgünlüğünden taviz vermeyen Smafolk gibi markalan bir araya getirerek geniş bir seçki oluşturduk.”

Ebeveyn tasarımcılar, patronlar

Yeni sezonda ise yine Avrupa ve dünyada bir ekol haline gelen Molo Kids, interaktif tasarım markası Ubang, rafine tarzıyla büyük ilgi gören Gro, yine tasarımıyla ilgi çeken Modeerska Huset gibi birbirinden farklı markalan portföylerine topladıklarını belirten Muslubaş, markaların İskandinav menşeili olmalarının yanı sıra bir diğer ortak özelliklerinin de kuruculan veya baş tasarımcılarının anne ya da baba olduğuna dikkat çekiyor. Bu özelliğin, çocuk dünyasını ve çocuklann ihtiyaçlannı anlamada, bu anlayışı tasanma aktarmada çok önemli bir kıstas olduğuna inandıklannı ifade eden Muslubaş, aynca markalan seçerken eco-design anlayışıyla üretilen organik veya uluslararası oekotex sertifikalı ürünleri tercih ettiklerinin altını çiziyor.

Dört ayda 10 bin ziyaretçiye ulaştı

Çocuk giyim sektöründe faaliyet gösteren rakipleriyle birbirlerini tamamladıklannı belirten Muslubaş, “Gündelik tercihlerle, çok bilinen yüksek fiyatlı markalar ve ürünleri arasına biz yeni soluk getiriyoruz” diyor.
Nuııba&.theGang’de satılan ürünler fairtrade (hakkaniyetli ticaret) anlayışıyla çalışanlara insani koşullar sunularak üretiliyor. www.nuuba.com.tr Mayıs 2012’de açılmış. Bu sezonu binler civarında ziyaretçiyle kapamayı hedeflerken sayı şimdiden 10 binleri bulmuş. Satışlann üç büyük şehirden gelmesini beklerken, daha homojen bir dağılımla karşılaştıklannı kaydeden Muslubaş, şunları söylüyor:

“Şu an yurtdışına gönderimimiz olmamasına rağmen bizi Kınm’dan bulan bir müşterimiz kızı için bayram alışverişi yapıp paketi bayramda ziyaret edecekleri Ordu’daki annesinin evine gönderdi ve paketlerine kavuşmak için ne kadar heyecan duyduklarını bizimle Instagram’da paylaştı. Bu sınırsızlığın çok önemli ve güzel bir göstergesi. Tüketiciyle kurduğumuz ilişkiyi site dışına da taşımamız paylaşımı, ilgiyi doğal olarak artınyor. Tüketicilerimizle, takipçilerimizle Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram ve bloğumuz yoluyla da karşılıklı sıkı bir temas içerisindeyiz.”

Oda aksesuarları da tasarlayacak

Yeni bir oyuncu olmalarına ve fırsat, indirim sunan bir konseptleri olmamasına rağmen yüksek bir talep ile karşılaştıklannı ifade eden Muslubaş, “İlkbahar yaz sezonunu tam olarak kapamadık ama ön veriler bize sonbahar kış sezonunda yüzde 15-20’lik bir büyümeyi hedef gösteriyor” diyor.

Şu anda giyim odaklı portföylerini kısa ve orta vadede oda aksesuarlan, kırtasiye, oyuncak, kitap gibi alanlarda çeşitlendirerek nuuba.com.tr’yi bir konsept mağazaya dönüştürmeyi planladıklarını söyleyen Muslubaş, 2013 sezonu için İsviçre, Almanya, Avusturya gibi pazarlann özgün ve butik markalanyla temas halinde olduklannı da sözlerine ekliyor. Özellikle oda aksesuarlan alanında Nuuba&ıheGang markası alanda kendi tasarımlarını yaratmayı planladıklarını belirten Muslubaş, “Yolculuğumuzun ana rotası e-ticaret olacaksa da ileride, müşterilerimizin yarattığımız dünyayı ve konsepti fiziksel olarak da deneyimleyebilmeleri için fiziksel bir konsept mağaza açmayı da düşünebiliriz” şeklinde konuşuyor.

Burcu Tuvay / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu