İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kadın Girişimci Semt Pazarlarından Markalı Üretici Oldu

Pazardan marka çıkardı

Kadın girişimci Semra Ermeç semt pazarlarında bebek ve çocuk giyimi satarken markalı üretici oldu. La Lune markasıyla piyasaya çıkan Ermeç ilk mağazasını İstanbul Erenköy’de açtı…

TÜRKİYE’DE kadın girişimci sayısı hala çok düşük. Her 100 girişimciden yalnızca 6’sı kadın… Geçen yıl itibariyle 1 milyon 420 bin işletmenin yalnızca 90 bini kadın girişimcilere aitti. Para dergisi olarak iş dünyasında cesur adımlarıyla dikkat çeken kadın girişimcilerin hikayelerine her fırsatta yer vermeye çalışıyoruz.

tşte bu az sayıdaki girişimci kadınlardan biri de Semra Ermeç. Deyim yerindeyse sıfırdan gelip büyük bir başarıya imza atan Er-meç’in sıra dışı bir öyküsü var. Genelde bir erkek başarı öyküsü olarak klasikleşen ‘pazarda büyüdü’ hikayesi, Ermeç’in başarı anahtarı. Semt pazarlarında bebek ve çocuk giysileri satan Ermeç, kendi markasını oluşturmuş. Markası La Lune… Fransızca ‘ay’ demek…

Markanın patentini alan Ermeç, tescil de ettirmiş. Halen semt pazarlarında satışını sürdürse dc İstanbul Erenköy’de 6 ay önce ilk mağazasını açmış bulunuyor. Burada hem kendi markasını hem de Chicco’nun outlet ürünlerini satıyor.

ÖNCE PAZARDA SATIŞ

Semra Ermeç, lise mezunu bir girişimci. Yaşı 42. Birçok kadın gibi okulu bitirdikten sonra çalışmamış ve hemen evlenmiş. Halen üniversitede okuyan iki kız annesi olan Ermeç, iş hayatına eşinin işleri sıkıntıya girince başlamış. Aslında eşi Mahmutpa-şa’da triko toptan satışı yaparken 2001 krizinde finansal sıkıntıya girmiş. O güne kadar iş hayatının içinde bulunmayan Ermeç, biraz da ailesini toparlamak için kolları sıvamış. Önce semt pazarlarında tezgah açmış… Kom’un iç çamaşırlarını satmaya başlamış. Üç yıl iç çamaşırı sattıktan sonra 2004’te çocuk ve bebek kıyafetleri satmaya karar vermiş. Ancak iş bebek olunca, konuya anne hassasiyetiyle yaklaşmayı da ihmal etmemiş. Her ürünün bebekler için sağlıklı olmadığını bildiğinden bu işin üretimini de yaptırmaya karar vermiş. Gerisini Semra Ermeç’ten dinleyelim:

“Mother Care, Chicco gibi markaların ürünlerini inceledik. Nasıl kumaşlarla nerelerde üretim yaptırdıklarına baktık. Onların izlerini takip ederek iç piyasa için üretim yaptırmaya başladık. Halen de üretim yaptırmaya devam ediyoruz. Sıra bir marka bulmaya gelmişti. La Lune’yı marka olarak seçtik ve tescil ettirdik.”

TEZGAH AÇMAYA DEVAM

Semra Ermeç halen üst gelir grubunun gittiği semt pazarlarında tezgah açıyor ve La Lune bebek ve çocuk giyim ürünlerini tüketiciye ulaştırıyor. Salı günleri Levent, çarşamba günleri Yeşilköy, perşembeleri Erenköy ve cumartesileri de Sahra-i Cedid pazarlarında Ermeç’i görmek mümkün… Ermeç, pazarlarda ağırlıklı bebek bodylerinin satıldığını, yılda ortalama 5 bin parça sattıklarını söylüyor.

Özel üretim yaptırıyor

Trikodan battaniyeye, hırkadan süvetere kadar birçok ürünü La Lune markasıyla tüketiciye sunduklarını söyleyen Semra Ermeç, bebeklere yönelik uluslararası standartlarda üretim yaptırdıklarını belirtiyor. Ermeç, şu bilgileri veriyor:

“Özel örme teknikleriyle üretilen La Lune ürünleri, yumuşak dokusuyla bebeklerin tenini tahriş etmiyor. Ürünlerimizin kumaş, baskı, nakış ve aksesuar kalitesi en yüksek düzeyde. Ürünlerimizde kanserojen etkisi olmayan azo free boya kullanılması şart. Anti nikel içeren aksesuarlarıyla da La Lune ürünleri, uluslararası üretim ve güvenlik standartlarına sahip.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu