Başarılı Girişimcilik

Kadın Girişimci Sibel Gündoğan Fotoğraf Tutkusunu İşe Dönüştürdü

Çektiğiniz onca fotoğrafı bastırmak isteyip de zaman yaratamıyorsanız, artık işin bir kolayı var. Ötelenen fotoğraf basma işini hikayenibastir.com adlı internet sitesi üzerinden halledebilirsiniz. Fotoğraf tutkusunu işe dönüştüren kadın girişimci Sibel Gündoğan tarafından hayata geçirilen hikayenibastir.com, tüm fotoğraflarınızı bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden 3 basit adımda foto kitap haline getirmenize olanak sağlıyor.

hikayeni bastir sitesiİstanbul’da yaşayan ve az çok fotoğraf merakı olanlar bilirler, Eminönü’nden Cağaloğlu yokuşuna uzanan yol fotoğraf işleri için bir cennettir. Doğubank’tan makinesini temin edenler ilk fotoğraflarını bastırmak için buradaki hanlarda yer alan baskı yerlerinin de daimi konuğu olurlar. O yokuşu çokça inip çıkmış biri olarak söylemeliyim ki bizler için fotoğraf çekmek kadar baskıyı doğru yaptırmak da önemliydi. Fakat işler değişti. Artık akıllı telefonlarla hayatın her anını ölümsüzleştirirken, baskı işi ise hep ötelenir oldu. Fotoğraf makinelerimizden bilgisayarlarımıza kadar dolu beleklerimizi bastırmak aklımızın bir köşesindedir fakat yine de zaman yaratamayız.

Şimdi size, yani çekilen fotoğrafları bastırma işini ihmal edenlere özel bir çözümden söz edeceğiz. Artık ötelenen fotoğraf basma işini hikayenibastir.com adlı internet sitesi üzerinden halledebilirsiniz. Henüz eylül ayında açılan bu site, seçtiğiniz ve yolladığınız fotoğraflarınızı bastırıp, kitap haline getirerek sizlere ulaştırıyor.

Akademisyenlikten girişimciliğe

Fikir babası Sibel Gündoğan’ın sahibi olduğu site, anı ölümsüzleştiren fotoğrafları bastırıp, adresinize yolluyor. Hikayenibastir.com, tüm fotoğraflarınızı bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden 3 basit adımda foto kitap haline getirmenize olanak sağlıyor. Gelişmiş ara yüzü, geniş arka plan-etiket-çerçeve seçenekleri ve profesyonelce tasarlanmış temaları ile kullamaların tamamen kişisel foto kitaplar hazırlamalarına imkan veriyor.

Bu siteyi anlatmadan önce girişimci Sibel Gündoğan’dan sözetmek gerekirse, kendisi bir akademisyen. 2004 yılında Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı BölOmO’nden mezun olduktan sonra pedagojik formasyonu alarak İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başlayan Gündoğan, kariyerine Sabancı Üniversitesi’nde İngilizce öğretmeni olarak devam ediyor.

Kişisel merakla başladı

Fakat çocukluğundan beri süre gelen el sanatlarına olan merakını bastıramayan Gündoğan, sitenin kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor:

“Gelişen teknoloji ve yenilenen bilgisayar programlarının hayatımıza kattığı kolaylıklar ve benim bu alandaki kişisel merakım zaman içerisinde beni farklı arayışlara ve yurt dışında bu alandaki yenilikleri takip etmeye itti, işte Hikayenibastir.com, bu araştırmalarım sırasında bulduğum scrapbook yani kullanıcıların kendi diledikleri gibi fotoğrafları ile Online foto kitap tasarlamaları ve bunları bastırıp saklamaları gibi bazı yeni fikirlerin ve benim çocukluğumdan beri süre gelen fotoğraf albümü tutkumun bir birleşimi.”

Kullanıcı dostu site

Fotoğrafa ve fotoğraf albümlerine olan merakının bu işe girmede kendisini sürüklediğini anlatan Gündoğan, sürekli cep telefonu veya dijital fotoğraf makinesiyle çektiği fotoğrafları tab ettirmek için fotoğraf stüdyolarına veya tekno marketlere çok sık gider olduğunu söylüyor. Bu sürecin hem çok zaman aldığını ve hem de yorucu bir süreç olmaya başladığını belirten Gündoğan, şöyle anlatıyor: “Tam bu süreçte yurtdışında birkaç defa denediğim foto kitap sitelerini araştırdım. Ancak hiçbiri benim gibi birine göre kullanım kolaylığı sağlayan, kullanıcı dostu ve özgürce tasarım yapmamı sağlayan ara yüzlere sahip değildi. Tasarımlarda sundukları arka planları sınırlı, etiketleri günümüzü yansıtmıyordu. Ayrıca en büyük zorluk ise birçok site bilgisayara program indirmeden de çalışmıyordu, işte tam burada eşimle beraberwww.hikayenibastir.com fikri aklımıza daha da yattı. Kullanıcıların tamamen özgürce, bilgisayarlarına program indirmelerine gerek kalmadan fotoğrafları ile kendi hikayelerini yaşatabilecekleri foto kitap tasarım sitesi açmaya karar verdim” diyor.

Hedef 10 bin kişinin hikayesini bastırmak

Hikayenibastir.com ile kullanıcılar bilgisayarlarına tasarım programı yüklemeye gerek kalmadan çevrimiçi olarak oluşturabilecekleri, profesyonel şablonlarla e düğün, bebek, aile, tatil, okul, kına, nişan, çocukluk foto kitapları hazırlayabiliyorlar. Henüz geçen eylül ayında devreye giren site, şu ana dek ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşamamış. Fakat Sibel Gündoğan, foto kitap konusunun internet kullanıcısı İçin çok yeni bir kavram olduğunu ve bu nedenle önümüzdeki süreçte ilgi göreceğini söylüyor.

Neler sunuluyor?

Hikayenibastir.com’un kullanıcılara sunduğu kolaylar şöyle:

Bilgisayara Program İndirmek Yok: Kullanıcıların bilgisayarlarına program indirmek, programı kurmak, çalıştırmak gibi dertleri yok. Sadece internet tarayıcüarından hikayenibastir.com’a bağlanıp, kullanıcı adı ve şifreleri ile oluşturacakları profillerinden hemen foto kitap tasarlamaya başlayabiliyorlar. Tek tık ile profesyonel temalar: Profesyonel tasarımcıların tasarladığı önceden hazırlanmış temalar ile bebek, aile, seyalıat, sevgili ve daha birçok kategoride fotoğrafları özgürce tasarlayabiliyorsunuz.

Güçlü foto kitap editörü: Kullanıcılar fotoğraflarım istedikleri düzende yerleştirebilir, kırpabilir, çerçeveleyebilir veya çevirebilirler. Ayrıca birbirinden farklı etiket ve arka planlar ile tasarımlarım farklılaştırabilirler.

Foto paylaşım siteleri ile uyum: Sadece bilgisayardaki fotoğraflar ile yetinmek zorunda değilsiniz. Kendi Facebook ve Instagram hesaplarınızdaki fotoğraflarınızıda bastırabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu