Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Kadın Girişimciden Antika Eşyalarınız Kaç Para Eder Sitesi

Kadın Girişimciden Antika Eşyalarınız Kaç Para Eder SitesiEvdeki eski eşyalara ekspertiz yapacak

Koleksiyonluk objeleri satmak için dükkan dükkan fiyat soran eşya sahipleri, artık internet bağlantısıyla fiyat belirleyebilecek. Koleksiyonluk objelerin satışı için geniş eksper kadrosuyla hizmet veren Bukacparaeder.com sitesi antika severlere kısa sürede tek fiyat veriyor.

Herkesin evinde değerli olduğunu düşündüğü veya değerli olduğunu büyüklerinden duyduğu nice obje vardır. Dededen kalma bir saat, büyük annenin çeyizinden porselen yemek takımı veya biblolar… Belki bir servet değeri taşıyan nice eşya yıllarca evlerimizin bir köşesinde sessizce duruyor. Koleksiyonluk bu objeleri satmak için dükkan dükkan fiyat soran eşya sahipleri, artık internet bağlantısıyla fiyat belirleyebilecek. Koleksiyonluk objelerin satışı için geniş eksper kadrosuyla hizmet veren Bukacparaeder.com sitesi antika severlere kısa sürede tek fiyat veriyor.

Sitenin girişimcisi Muazzez Bodur, uzun zamandır düşündüğü bu fikrini gerçeğe dönüştürdü. Yatırımcının yönünü sanat eserlerine çevirdiği bugünlerde sitenin ilgi odağı olmasını beklediklerini dile getiren Muazzez Bodur, uzun zamandır üzerinde çalıştığı BuKacParaEder.com sitesini nihayet geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi.

Yurtdışından 69 eksper

Muazzez Bodur, 15 seneyi aşkın süredir Koç Grubu gibi kurumsal şirketlerde profesyonel olarak çalıştıktan sonra ve üç yıl önce kurduğu Koleksiyonerim.com internet sitesinden edindiği tecrübelerle Türkiye’de sanat objelerinin objektif ekspertizi konusunda çok önemli bir açık olduğunu fark eder. Yurtiçi ve yurt-dışmdaki eksperlerle iletişime geçtikten sonra siteyi kurmaya karar veren Bodur, yurtdışındaki ekspertiz şirketlerinin iş akışlarını incelemek için birçok kez yurtdışına gidip toplantılar yapar.

Yurtiçinde 40 eksper ile birebir görüşerek anlaşan Bodur, yurt-dışında ise 69 eksperi siteye eklemeyi başarır. Geçtiğimiz günlerde açılan siteye yönelik büyük beklentileri olduğunu söyleyen Bodur, “Türkiye’de hemen hemen herkesin evinde eski eşya, antika ya da sanat var. Gizli kalmış, kıymeti bilinmeyen hâzinelerin gerçek değerini objektif uzmanlar aracılığıyla belirleyen ekspertiz sitesi, BuKacParaEder.com’u girişim hız-landmcısı Enkuba Tecnologies desteğiyle kurduk” diyor.
BuKacParaEder.com sitesinin kurulmadan önce eşya sahiplerinin dükkan dükkan dolaşarak potansiyel alıcıların görüşlerine dayanarak yaklaşık bir fiyat belirlemek durumunda kaldıklannı ifade eden Muazzez Bodur, bu nedenle pek çok eşyanın değerinin çok altında elden çıkarıldığım söylüyor. Şu an site üzerinden alım satım işlemi yapılmadığını sadece ekspertiz hizmeti verdiklerini kaydeden Bodur, “Ancak ileri aşamada talep olursa tarafsızlığımızı bozmadan, dileyen değerli eşya sahiplerinin tamamen kendi istedikleri fiyattan ihaleye çıkabileceği bir alım satım platformu kurmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

  Kalp Krizi veya Felç Sonrası Soğutma Yeleği

Hedef 3 bin kullanıcı

Beklentilerinin ilk yıl minimum 3 bin tekil kullanıcıya ulaşarak 4 bin objenin ekspertiz raporunu oluşturmak olduğunu kaydeden Bodur, ileri aşamada talep olursa dileyen değerli eşya sahiplerinin tamamen kendi istedikleri fiyattan ihaleye çıkabileceği bir alım satım platformu kurabileceklerini dile getiriyor. Bodur, sigorta şirketleri, bankalar, sanat sektöründeki firmalar ile ortak projeler geliştirmek istediklerini de belirtiyor. Bodur şunlan söylüyor: “Geçmişe dair her tür objeden söz edildiğinde, bu hiç şüphesiz çok geniş bir yelpaze. Türkiye’de ve yurtdışında konusunda uzman eksperler var ancak bu kişilere ulaşmak çok zor ve pahalı. Biz burada eksperler ile obje sahiplerini bir araya getiriyoruz ve üç iş günü içinde değeri merak edilen objenin ekspertiz raporunu hazırlayarak, danışana raporu teslim ediyoruz. Eksperlerimiz görüşlerini eşya sahibini tanımadan, hiçbir alışverişe taraf olmadan objektif bilgi birikimlerine dayanarak veriyorlar.”

Uç adımda değerleme

Bu tip objelerin tarafsız olarak değerlendiği ticari bir kurumun olmadığı Türkiye’de bir ilke imza attıklarının söyleyen Bodur, sitenin kullanımının da son derece basit ve hızlı olduğunu anlatıyor. Değerleme işleminin üç adımdan oluştuğunu dile getiren Bodur, “Etik kurallarına bağlı, objektif bilgi ve fiyat aralığını vererek korunması gereken kültürel varlıkların sahiplerini de bu anlamda bilgilendirmek temel amacımız. Önce obje her açıdan fotoğraflanarak siteye yükleniyor. Sonra açıklama notuyla birlikte ölçüler giriliyor. Site üzerinden 1, 3, veya 10 kontör alarak hemen ekspertiz başvurusu yapılabiliyor. Sanal ortamda ve yerinde hizmet veren bir değerleme internet sitesi olarak hizmete giren BuKacParaEder.com’da, değerleme yapan eksperlerin özgeçmişleri de yer alıyor” diyor.

Ekspertizi yapılan objeler

Ahşap objeler ve mobilyalar, altın ve gümüş objeler, bakır, pirinç, cam ve bronz ürünler, fotoğraf ve fotoğraf makineleri, gravür, harita ve diğer baskılar, güncel sanat, halı ve kilimler, kartpostal, kitap, dergi ve değerli evrak, klasik arabalar, kur’an, hat ve el yazmaları, makine ve bilimsel aletler, mücevher ve takı, müzik, film, spor, ünlü hatıra objeleri, nişan ve madalyalar, oyuncak figürleri, para, porselen, seramik ve çini, pul, saat, silahlar ve savaş objeleri, tablo, tasavvuf objeleri, tekstil ve işlemeler, teşbih, Uzakdoğu objeleri, dönem kıyafetleri, çalgılar, müzik aletleri ve diğer objeler.

Sibel Atik / Haftalık Ekonomi Dergisi Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir