Girişimcilik

Kadın Girişimciden Gaz Yapmayan Biberon

20 yıl önce oğlu için bebek arabası ve oto güvenlik koltuğu bulamadığı için bebek ürünleri sektörüne giren Ayla Müstecaplıoğlu, yaklaşık üç yıl önce kendi markası Maajoo’yu yarattı. Geçen yıl bu markayla ilk ihracatını Çin’e yapan Müstecaplıoğlu’nun hedefi 2014’te Almanya ve Hindistan’da fuarlara katılarak yurtdışı ağını genişletmek.

gaz yapmayam biberon

Ayla Müstecaplıoğlu, yaklaşık 20 yıl önce oğlu için bebek arabası ve oto güvenlik koltuğu bulamadığı için bebek ürünleri sektörüne girdi. Grup Baby çatısı altında uzun yıllar Waxi-Cosi, JL Ouinny, Inglesina, Okbaby, BabyBjörn, Tomy gibi dünya markalarının Türkiye yetkili distribütörlüğünü yapan girişimci, üç yıl önce tecrübesini kendi markalarına taşıyarak üretici olmaya karar verdi.10 milyon dolarlık yatırımla üretim tesisi kuran Grup Baby, Mamajoo markasıyla Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise ikinci ‘Bisfenol A’ içermeyen ve gaz yapmayan PES biberonlarını üretmeye başladı, ilk kez geçen yıl Çin’le ihracata adım atan şirketin hedefi yurtiçinde yüzde 25 büyürken yurtdışında Çin, Hindistan, Almanya gibi ülkelere açılmak.

Şirketin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Nasıl bu işe girdiniz?

Şirketimiz 1991 yılında elektronik ürünler sektöründe faaliyete geçmek üzere kuruldu ve 1994 yılında da çocuk ürünleri departmanımızı kurarak bu sektörde ithalatçı olarak faaliyete başladık. O dönemde şimdi 21 yaşında olan oğlum için iyi bir bebek arabası ve oto güvenlik koltuğu satın almak istedim ancak maa lesef yaptığım araştırmalar sonucunda Türkiye’de Avrupa’da görmüş olduğum kalitede ürünler bulamadım. Bu durum, boşluğu görmeme neden oldu. Bir bebek arabası markası ile Avrupa’nın en iyi çocuk oto güvenlik koltuğu markası olan Maxi-Cosi firmasının Türkiye distribütörlüğünü alarak bebek ürünleri sektörüne adım attık.

Mamajoo markası nasıl ortaya çıktı?

Grup Baby olarak, uzun yıllar Türk tüketicileri Avrupa’nın en kaliteli bebek bakım ürünleriyle ithalatçı olarak buluşturduktan sonra tecrübemizi kendi markalarımıza taşımaya ve üretici olmaya karar verdik. Özellikle Mamajoo markamızla, dünya kalitesinde ürünler tasarlayarak Türkiye’nin ilk ‘premium’ bebek beslenme ve bakım ürünleri markasını yarattık. Mamajoo, ülkemiz ve sektörümüz için çok önemli çünkü Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise ikinci BPA içermeyen PES biberon üretim teknolojisine sahip markası. Bu bizim ülkemize ve sektörümüze borcumuz ve hediyemizdir. Ayrıca, Mamajoo biberonlarında Türkiye’de üretilen ilk anti-kolik valfli yani bebeklerin beslenme sırasında gaz yutmamalarına yardımcı sistem olan biberon emzikleri bulunur.

Yeni ürün gruplarına girecek misiniz? ilk olarak tüketicilere sunduğumuz PES ve PP biberonlar, anti-kolikvalf sistemine sahip biberon emziği, anne sütü saklama kapları, emzikler gibi beslenme ve bakım ürünlerimizi sayabiliriz. Bunun yanı sıra iki yıl gibi kısa bir sürede ürün gamımıza son teknolojiyle üretilen dünyanın en sessiz göğüs pompaları, çok iş-levli sterilizörler, mama ısıtıcıları gibi elektrikli bakım ürünlerini de kattık. Türkiye’nin ilk bebek beslenme ve bakım markalarından ve üretimine son verilmiş olan Tombik markasına ise yepyeni ürün tasarımları ve ambalajlarla yeniden hayat vererek manevi olarak önemli bir görev üstlendik ve üretimine devam ediyoruz. Bu yıl şubat ayı içinde ise yeni üretmeye başladığımız Tombik markamızın Disney lisanslı ürünleri raflarda yer almaya başlayacak. Ayrıca Ninna Nanna bebek önlük ve battaniyelerinin Disney lisanslı serisini üretmeye başlıyoruz.

Beslenme ve çocuk güvenlik koltuğu ürünlerinin toplam satışlarınız içindeki payı nedir?

Çocuk oto güvenlik koltuklarında lider olarak bir dünya markası olan Maxi-Cosi‘nin satışlarımız içerisindeki payı yüksek olmakla birlikte, distribütörü olduğumuz alanlarında lider altı diğer markamız ve kendi ürettiğimiz bebek beslenme ve bakım ürünleri markalarımız hızla büyümekte.

2011’da üretime başladınız. Bugün yılda ne kadarlık üretim yapıyorsunuz?

2011 yılında üretime başladık ve sadece ülkemizi değil dış pazarları da hedeflediğimiz için yüksek üretim kapasiteli bir tesis kurduk. Üretim kapasitemiz yıllık 5 milyon adet biberon, biberon emziği ve emzik civarındadır. Şimdilik tam kapasite üretim yapmıyoruz ancak hem iç pazar hem de dış pazarlardaki bilinirliğimiz ve buna bağlı ürün talepleri artıyor.

2013 yılında ne kadar büyüdünüz?

2013 yılında bizi çok mutlu eden gelişmeler oldu ve bayii /eczane satış ağımızı ülke geneline yaygınlaştırmayı başardık. Satış ağımızı genişletirken ürün kategorisi bazında da büyüme hedefimize ulaştık ve Mamajoo 2012 yılına oranla üç kat büyüdü.

2014 yılı büyüme planınız nedir?

2014 yılında iç pazarda yüzde 25 bir artış oranıyla büyümeyi hedefliyoruz. Bu agresif bir büyüme oranı gibi gözükse de yeni bir marka olduğumuz için olması gereken gerçekçi bir büyüme hedefidir.

Yeni yatırım planınız var mı 2014’te?

2011 yılından bu yana yatırımlarımız devam etmekte. Üretim yaptığınızda sürekli yenilikleri ve yeni teknolojileri takip etmeniz gerekiyor. 2014 yılında da hem ürün yelpazemizi hem de makine parkımızı genişletmek amacıyla yeni yatırımlar planlıyoruz, ithalatçısı olduğumuz markalarımızın yeni modelleri ve ürünlerini de 2014’te tüketicilerle buluşturmak ve sahip olduğumuz pazar payını artırmak için yoğun çalışıyoruz.
2013’te Çin’e ihracat yapmaya başladınız. Nasıl gidiyor o pazardaki çalışmalarınız?

İhracata geçen yıl başladık ve Çin’den güzel geri dönüşler almaya devam ediyoruz. Çin çok büyük ve bizim büyümeyi hedeflediğimiz bir pazar. Çin’deki değişik eyalet ve şehirlerden de ürün talepleri geliyor ve uzun vadeli iş birlikleri için en uygun adayları belirleyip görüşüyoruz.

Yeni pazarlar var mı gündeminizde?

2014 yılında ihracatımızı şu anda görüşmeleri devam eden farklı ülkelerde distribütör ağımızı kurarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yılda sektörün en önemli fuarlarının yer aldığı Çin ve Almanya’daki fuarlara katılmaya devam edeceğiz. Bunun yanında bu yıl ciddi bir pazar potansiyeli olduğuna inandığımız Hindistan fuarında da yer alacağız.

Kaç kişi çalışıyor bünyenizde? 2014’te ne kadarlık istihdam artışı planlıyorsunuz?

Çalışan sayımız şu anda 41 kişi. Bu yıl üretimin yanı sıra pazarlama ve satış ekibimizi dokuz kişi daha artırarak 50 kişiye ulaşmayı planlıyoruz.

Sosyal sorumluluk projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Grup Baby olarak her yıl farklı sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde yer alıyoruz ve bize gelen tüm projelere destek vermeye devam edeceğiz, isim vermek istemediğim destek verdiğimiz kuruluşların yanı sıra cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalmak zorunda olan bebekleri için yaptığımız çalışma beni en çok mutlu eden çalışmamızdır.

Yabancı bir şirketle işbirliği gündemde

Türkiye’de doğum oranları oldukça yüksek olduğu ve her yıl 1 milyon 250 binden fazla bebeğin dünyaya geldiğini söyleyen Ayla Müstecaplıoğlu, bu durumun yabancı yatırımcının da iştahım kabarttığım belirtiyor. Yatırım ve ortaklık teklifleri aldıklarını kaydeden Müstecaplıoğlu, “Ancak şu an için buna gerek duymuyoruz ve sıcak bakmıyoruz. Sadece yabancı bir şirket ile farklı bir oluşum ve işbirliği için görüşüyoruz” diyor.

Ayşegül Sakarya PehlivanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu