Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Kadın girişimcilere franchise fırsatları

Kadın girişimcilere franchise fırsatlarıBirçok şirket, kadın girişimciliğinin artırılması için kadınlara özel fırsatlar sunan franchise modelleri oluşturmaya başladı. Bu modellerde kadm girişimcilere franchise giriş bedeli, royalty gibi önemli maliyet kalemlerinde indirim sağlayan paketler sunuluyor. Böylece kadınlar güzellik merkezinden parfümeriye, anaokulundan spor merkezine kadar birçok alanda iş kurma fırsatı elde ediyor.

Kadınların işgücüne katılması, bir ülkenin büyümesinde en önemli etkenler arasında yer alıyor. Türkiye’ye baktığımızda toplam kadın girişimci sayısının hala 110 bin dolaylannda olduğunu görüyoruz. Türkiye’de toplam 1,2 milyon girişimci olduğu düşünüldüğünde, bu hala oldukça düşük bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.

Bu anlamda pozitif ayrımcılık başlatan bazı şirketler, kadınlara özel iş modelleri yaratmaya başladı. Spor salonları, güzellik merkezleri, restoran gibi kadınların başarılı olabileceği varsayılan sektörlerdeki bazı şirketler, kadın girişimci adaylarına özel, franchise giriş bedelinde indirimden royalty ücreti talep edilmemesine kadar birçok avantaj sunuyor. Kadın girişimcilerle büyümeyi hedefleyen bu şirketler, personel desteğinden yazılıma, yer seçiminden oryantasyona uzanan birçok destek de sağlıyor.

kadın girişimciler

SPORDAKİ AVANTAJLAR

Kadınlara özel spor merkezi b-fît, 51 şehirde hizmet veriyor. Türkiye genelinde 190 b-fit merkezi, 250 girişimci kadın tarafından yönetiliyor. 81 şehrin tamamında yer almak amacıyla yeni bir atılım gerçekleştirdiklerini söyleyen b-fıt’in kurucusu Bedriye Hülya, 30 şehirde kadın girişimciler aradıklarını belirtiyor. Bu 30 şehirde şube açan ilk girişimcilere 29 bin TL + KDV ile iş kurma fırsatı sunuluyor.

Bu destek sayesinde malzeme paketiyle birlikte ilk kadın girişimci 40 bin TL’ye iş kurma imkanına sahip oluyor. Normalde b-fıt merkezi açma maliyeti 49 bin TL + KDV. Aylık ortalama ciro hedefi ise 15 bin TL.

Yine kadınlara özel bir spor salonu konsepti olan Çilek Spor da kadın girişimcilere franchise fırsatı sunan şirketler arasında. Türkiye genelinde 23 şube ile faaliyet gösteriyor. Çilek Spor’un bayi sorumlusu Ümit özer, kadın girişimcilere özel ödeme seçenekleri sunduklarını ve vadede kolaylık sağladıklarını söylüyor. Kadın girişimcilerden franchise giriş bedeli olarak 10 bin dolar alınıyor. Bir şubenin yatırım maliyeti 20 bin ile 40 bin dolar arasında değişiyor. Royalty alınmıyor. Kâr marjı ortalama yüzde 60. Şubeler için aylık 10 bin TL ciro hedefleniyor.

ANADOLU’YA FRANCHİSE VERİYOR

Portakal Spor, kadın girişimcilere franchise veren yüzde 100 yerli bir firma. Bayilerin kullandığı hidrolik fitness ekipmanlarının kendi bünyesinde imalatını da yapıyor. Şirket, kadın girişimcilere uygun bütçelerle iş kurma fırsatı tanıyor. Portakal Spor’un kurucusu Burcu Işık, özellikle Doğu ve Kuzey Anadolu illerinde franchise vereceklerini belirtiyor. Işık, “Kadın girişimcilerin oldukça uygun bütçelerle işlerinin patronu olmalarını sağlıyoruz” şeklinde konuşuyor. Franchise giriş bedeli 20 bin TL + KDV. Toplam yatırım maliyeti ortalama 50 bin TL. Dördüncü aydan itibaren aylık 300 TL royalty alınıyor. Aylık ciro hedefi, 15 bin ile 25 bin TL arasında değişiyor.
EĞİTİMDE KADINA ÖZEL

Helen Doron Anaokulları, Türkiye’de beş yıldır faaliyet yürütüyor. Franchising sistemiyle yaygınlaşan Helen Doron’da 40 şubenin 39’unun kurucusu kadın girişimciler. Kurum, dünyada ‘oyun bahçesi’ ülkemizde ise anaokulu konsepti ile hizmet veriyor. Helen Doron Genel Müdürü Bora Gündüzyeli, “Anaokulu konseptini kuruma ilk biz kazandırdık. Anaokulu olunca kadın girişimcinin varlığı kuruma çok şey katıyor. Bu açıdan franchise adaylarımız arasında kadınlara öncelik veriyoruz” diyor. Helen Doron, kadın adaylara özel eğitim ve organizasyon yönetimi desteği veriyor.

  HLM Çiğköfte Bayilik Veriyor

Kadınlara yönelik franchise fırsatı sunan bir başka marka ise Durance… Fransız parfüm markası olan Durance, Türkiye’de kadın girişimcilerle büyümeyi hedefliyor. 40 metrekare büyüklüğünde butik işletmelerle büyüyen Durance, şu an Türkiye’de üç butik, 15 satış noktasıyla faaliyet gösteriyor. İstanbul’da Anadolu Yakası’n-da ve İzmir’de bu yılın sonuna kadar şube açılması planlanıyor. Kadın girişimci adaylarıyla öncelikle yatırım olasılığı ile ilgili karşılıklı görüşmeler yapıldığını ifade eden Durance Türkiye Temsilcisi Özlem Oktar Varoğlu, yer değerlendirmesinden sonra ise franchise bedeli üzerinden yüzde 50 indirim gerçekleştirildiğini vurguluyor.

EL VE AYAK MERKEZİ

Kadınlar tarafından işletilen el ve ayak bakım merkezi Manicare de franchise vererek büyümeyi hedefleyen markalar arasında yer alıyor. Manicare Kurucusu Çiğdem Haznedar, kadın girişimcilere franchise giriş bedelinde yüzde 50 indirim avantajı sunduklan-nı söylüyor. Haznedar, “Kendi know how ve deneyimimizi franchise’lara aktaracağız. Franchise giriş bedelimizi 10 bin TL olarak belirledik. İlk beş salon için özel bir indirim yaparak 5 bin TL ile başlayacağız” diyor. Yatırım maliyeti ortalama 50 bin TL. Royalty bedeli aylık minimum 500 TL. Salonların aylık 15 bin TL gelir elde etmesi hedefleniyor.

Biota Laboratuvarları da franchise vermeye başladı. Üç yılda 30 mağazaya ulaşmayı planlayan şirket, özellikle kadın girişimcileri tercih ediyor. Kadın girişimcilerden yıl sonuna kadar franchise giriş bedeli ve royalty alınmayacak. Kiosk ve mağaza olmak üzere iki konseptte franchise verilecek. Biota Satış Direktörü Engin Deniz Acemoğlu, bu yılın sonuna kadar Ankara, İzmir, İzmit, Adana ve Bursa başta olmak üzere bazı illerde yedi franchise şube daha açmayı planladıklarını söylüyor.

RESTORANLAR ÖNCELİK TANIYOR

Son zamanlarda restoran sektöründe de kadın girişimciler artıyor. Buradan yola çıkarak Kasap Döner de kadın girişimcilere öncelik tanıyor. Türkiye genelinde 42 şube ile faaliyet gösteren Kasap Döner, 50 bin dolar olan franchise bedelini kadın girişimcilere yüzde 50 indirimle 25 bin dolar olarak uyguluyor. Aynca kadın girişimcilerin kuracağı Kasap Döner şubelerinin personelinin yüzde 50’den fazlasının kadın olması halinde, mal alımında da yüzde 5 indirim sağlanıyor. Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, “Tüm girişimcilere açılış, eğitim, işletme gibi süreçlerde ihtiyaç duydukları konularda destek veren operasyon ekibimiz bulunuyor. Kadın girişimcilerimize özel olarak restoran yönetimi eğitimi verip, tüm bilgi birikimimizi kendileriyle paylaşıyoruz” diyor. Royalty alınmıyor. Yüzde 55 kâr marjı sunuluyor. Aylık ciro hedefi minimum 150 bin TL.

Meal Box, fast-food’a alternatif olmayı hedefleyen yeni nesil bir restoran zinciri. Meal Box’un franchise giriş bedeli 20 bin dolar. Meal Box Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Murat Demirhan, ağustos ayı sonuna kadar yapacakları anlaşmalarda franchise giriş bedelinin kadın girişimci adayla-nna yüzde 50 indirimli olacağını belirtiyor. Şubelerin bir yılın sonunda aylık 60 bin TL ciro yapması hedefleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yeni Franchise Vermeye Başlayan Markalar

50 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen franchise sektörüne sürekli yeni oyuncular katılıyor. Yeni franchise vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir