Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Kadın Girişimcilere Franchising Fırsatları

Kadın Girişimcilere Franchising Fırsatları

Spor yapma, günümüzde yaşam kalitesini artırmamız için yoğunlaşan aktivitelerin başında geliyor. Bununla doğru orantılı olarak spor salonlarının sayısı da giderek artıyor. Özellikle kadınlara özel kurumsal spor salonlarındaki artış dikkat çekici. Bu konseptin önümüzdeki günlerde daha da hızlı büyümesi bekleniyor.

Bunun en büyük nedeni de kadın vücudunun yapısına göre üretilmiş hidrolik egzersiz aletleri. Bu spor aletleri nedeniyle uzun saatler spor salonunda geçirmek zorunda kalınmadığı için, kadınların adeta gözdesi haline gelmiş durumda bu salonlar. Diğer faktör ise erkeklerle aynı salonda çalışmak istemeyen kadınlara sunulan imkan. Spor yapmanın yanı sıra sosyal, eğlenceli, aktüel organizasyonların da gerçekleştirildiği bu spor salonları hızlı bir zincirleşme atağında. Franchising yöntemiyle büyüyen bu salonlar, girişimciler için de fırsatlar yaratıyor.

Deneyimlerden süzülerek kurulmuş etkin bir sistemin, planlı ve programlı eğitimler ve belirlenmiş standartlar doğrultusunda paylaşıldığı bir zincir şeklinde gelişmesi riskleri minimize ediyor. Franchisingin sadece kadın girişimcilere verildiğini de hatırlatalım. Sadece 2011 yılının sonuna kadar bu spor salonları 155 adet daha franchising vermeyi planlıyor. Kadınlara özel hizmet veren spor salonlarının büyüme planları ve franchising koşullarını araştırdık.

55 Bin Kadına Egzersiz

Sadece kadınlara yönelik hizmet veren ‘b-fit’, ABD’de kurulmuş, 30 dakikalık istasyon çalışmasına dayanan bir sistem. İstasyon çalışması, kendi itme-çekme gücünüzle egzersiz yaptığınız hidrolik ekipmanlar ve üzerinde aerobik yapılan platformlardan oluşuyor. Hem zamanı etkin kullanma, hem de spora çok yatkın olmayanları doğru ve etkili bir egzersize yönlendirme imkanı sunan bu çalışmayı 2006 yılında Bedriye Hülya adlı kadın girişimci Türkiye’ye getirmiş.

Bugün 171 şubeye ulaşan b-fit, bugüne kadar 55 bin kadına hizmet vermiş. 2011 yılı sonunda 250 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Hülya, Türkiye geneline franchising verdiklerini belirtiyor. Franchise giriş bedeli 35 bin lira. b-fit şubesi açmak için yapılması gereken toplam yatırım tutarı ise 50 bin lira. Royalty ücreti olarak girişimciden aylık 350 lira alınıyor. Bedriye Hülya, bir franchise’ın aylık 6 ile 25 bin lira arasında ciro yapabileceğini ifade ediyor.

Bursa’dan Yayılacak

SportiveLady de bayanlara özel hizmet veren bir spor salonu. Bursa merkezli olan bu spor salonu, 2010 yılında faaliyete geçmiş. Büyük spor salonlarındaki büyük spor aletlerinden gözü korkan, bütçesini yormadan ve fazla zamanını almadan düzenli spor yapmak isteyen her yaştan kadına hitap ettiklerini söyleyen SportiveLady Genel Müdürü Coşkun Saka, “Ayrıca belirli aralıklarla salonumuza davet ettiğimiz diyetisyenler, güzellik uzmanları, çeşitli konularda üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Bugüne kadar ilkyardım, sağlıklı beslenme, kuantum düşünce teknikleriyle zayışama gibi konularda ücretsiz seminerler düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz” diyor. Kadınlara özel spor salonu konseptinde Bursa merkezli ilk firma olduklarını ifade eden Saka, hızla şubeleşeceklerini ve 2011 yılı sonunda 10 şubeye ulaşacaklarını belirtiyor. Franchising sistemine girecek ilk 10 şubeyi desteklemek amacıyla ilk iki yıl boyunca bu şubelerden franchise bedeli, reklam katkı payı ya da kar payı alınmayacak. Sisteme dahil olmak için 20 bin 500 liralık yatırım yapılması gerekiyor. Salonun açılışını takiben yeterli bir üye sayısına ulaşıldığında aylık ortalama 3 bin 500 ile 5 bin lira arasında ciro elde edilebileceğini söyleyen Coşkun, “Step, aerobik, pilates, karın kalça egzersizleri, kardiyo, dans kursları gibi kurslar ya da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle cironun daha da artırılması mümkün” diyor.

100 Şubeye Ulaşacak

Yine sadece kadınlara yönelik olarak hizmet veren spor salonu zincirlerinden biri olan Shapes For Women, aslında ABD merkezli büyük bir spor zinciri. Bugün, İngiltere, Meksika, İrlanda, Güney Kore, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Hindistan, Nijerya gibi dünyanın birçok ülkesinde zincirler oluşturmuş. 2007 yılında ise Gediz Ersin tarafından Türkiye master franchise haklarının alınmasıyla ülkemizde de faaliyet göstermeye başlamış. Günde sadece 30 dakikada tamamlanabilen özel bir fitness sistemi esasına dayanan bu egzersiz yönteminin ekipmanları kadın vücut ve kas yapısına uygun olarak tasarlanmış.

Türkiye genelinde 20 ilde, 50′den fazla şubeyle faaliyet gösterdiklerini belirten Ersin, 2011 sonunda 100 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor. İl bazında ayırım yapmadan, Türkiye’deki tüm kadınlara hizmet vermek istediklerini kaydeden Ersin, “Anadolu illerinden yoğun talepler alıyoruz. Anadolu’da büyümeye devam edeceğiz” diyor.
Sisteme giriş bedeli 37 bin 500 lira. Toplam yatırım bedeli ise yaklaşık 60 bin lira. Aylık 275 lira royalty ücreti alınıyor. Ersin, aylık 6 ile 12 bin lira arasında ciro elde edilebileceğini söylüyor.

Aynı Zamanda Kadın Kulübü

Portakal Spor da kadınlara yönelik spor hizmeti veren başka bir kuruluş. Hidrolik fitness ekipmanlarının imalatını kendi bünyesinde yaparak, kadın girişimcilere franchise veren yüzde 100 yerli bir firma. Salonlar aynı zamanda kadın kulübü özelliğine sahip. Çeşitli hobi ve çocuk oyun alanları, pilates, dans, yüzme, yoga, çocuk ve hamile jimnastiği gibi derslerin olduğu spor salonlarında, masaj, cilt bakımı, sauna gibi konularda da hizmet veriliyor. Firmanın kurucusu Burcu Işık, Türkiye genelinde 33 adet franchise şubeleri bulunduğunu, bu sayıyı 2011 sonuna kadar 50’ye ulaştırmayı planladıklarını ifade ediyor. Işık, Türkiye’de özellikle doğu ve kuzey illerinde franchise vermeyi istediklerini sözlerine ekliyor. Franchise giriş bedeli 23 bin lira. Toplam yapılması gereken yatırım miktarı ise dekorasyon, franchise ve açılış ücretleri dahil 40 ile 45 bin lira arasında değişiyor. Aylık elde edilebilecek tahmini cironun ise 8 ile 16 bin lira aralığında olduğu ifade ediliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu