Makaleler

Kadınlar eş seçerken nelere dikkat ediyor?

Kadınlar, geniş çeneli, iri gözlü, gülerken dişlerini gösteren çocuksu yüz ifadesi olan erkeklerden hoşlanıyorlar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Eşel, kadınların geniş çeneli, iri gözlü, gülerken dişlerini gösteren çocuksu yüz ifadesi olan erkeklerden hoşlandıklarını söyledi. Doç. Dr. Ertuğrul Eşel, ‘Güzelliğin Algılanması ve Cinsel Çekicilik’ konulu konferansta, liseli gençler üzerinde yapılan araştırmada, geniş çeneli olan erkeklerin daha çok kız arkadaşlarının olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Bu tip erkeklerin daha çok cinsel ilişkiye girdiklerinin belirlendiğini de söyleyen Doç. Dr. Eşel, kadınların özellikle uzun süreli ilişkilerinde sert erkeksi hatları taşıyanları tercih etmediklerini belirtti. Doç. Dr. Ertuğrul Eşel, “Erkeğin ‘çok erkek’ olmasının avantajı iyi gen, dezavantajı da kötü anne-babalıktır.

Son dönemlerde kadınlar, Leonardo Di Carprio gibi, geniş çeneli, gülerken dişlerini gösteren ve çocuksu özellikleri taşıyan erkekleri seviyor. Günümüzde, erkek mankenlerde de bu özellikler arnmaya başlandı” dedi.

Kültüre ve kişiye göre güzellik algılaması farklı olsa da, yine de tüm kültürlerde ortak olan bazı güzellik kriterinin, karşı cins tarafından çekici bulunma özelliği olduğunu belirten Doç. Dr. Eşel, “Güzel olmak ve güzel bulunmak her insanın özgüveninin gelişmesi için son derece önemli etkendir. Güzel kişiler, cinsel ve yaşam boyu eş olarak daha çok tercih edilirler. Çocukken anne ve babalarından daha çok bakım alırlar. Yaşamları boyunca diğer insanlardan daha iyi muamele görürler. Mesleki terfilerinde avantajlı olurlar. Hatta mahkeme sonucunda daha az cezalandırılırlar” dedi.

GÜZEL YÜZ EŞİTTİR SAĞLIK

Güzel yüzün sağlıklı olma, kadınlarda ise, doğurganlık, iyi bir eş ve çocuklar için iyi bir gen kaynağı olma anlamına geldiğini hatırlatan Doç. Dr. Eşel, yüz güzelliğinde, simetri, organların birbirlerine oranı, düzgünlüğü, genç görünüm gibi kriterlerin de arandığı kaydetti.

Doç. Dr. Eşel, şunları söyledi: “Yüzü simetrik olanlar, ortalamanın üstünde kadınsılık ve erkeksilik özelliği olanlar, cildi düzgün olanlar, gözleri iri olanlar ve genç görünenler daha güzel olarak algılanır. Kadınlarda, ince çene, dolgun dudak, ince kaşlar, büyük gözler, küçük burun sahibi ve ağız ile çene ucu arasındaki mesafe az olanlar (simetrisi olanlar) güzel olarak algılanır. Erkeklerde ise, geniş çene, kalın kaşlar, kadından daha geniş bir burun, birbirine yakın ve derin gözler ile başa yakın kulakları olanlar yakışıklı olarak algınlanma açısından şanslıdırlar.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu