İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kadınların favori girişimi restoran işletmeciliği

Kadınların favori girişimi restoran işletmeciliği

Son yıllarda restoran girişimciliğinde hızlı bir artış sözkonusu. Kadın girişimci Berrin Şimşek öncülüğünde İstanbul’un Anadolu yakasında kurulan La Mia Luce, bir İtalyan restoranı. https://www.myfikirler.org Şimşek’in hedefi ise Avrupa Yakası’nda ikinci restoranı açmak ve yıl sonuna kadar 1 milyon dolar ciroya ulaşmak.

Deloitte’ın Türkiye Gıda Sektörü Raporu’nda Türkiye’de 2012 yılının sonunda 250 bin adet restoran olacağı öngörülüyor ve oluşacak toplam gelirin 6 milyar dolar olacağı hesaplanıyor. Son yıllarda tüketicilerin yaşam biçiminde, gelir ve tüketim alışkanlıklarındaki değişimler bireylerin ve ailelerin evleri dışında yemek yemeye yönelmesini sağlamış durumda. Ayrıca, çekirdek ailenin küçülmesi, çalışan kadın sayısındaki artış ve kentleşmenin restoran endüstrisinin gelişmesine katkı sağlıyor. Tüm bu değişimler gıda ve restoran sektörü için önemli fırsatlar sunuyor.

Dolayısıyla bu alanda her geçen farklı konseptlerde restoran girişimlerine rastlar olduk. Bunlardan biri de Italyan Restoranı La Mia Luce…

La Mia Luce’un kuruculanndan aynı zamanda yönetici ortağı Berrin Şimşek, bilişim sektöründe faaliyet gösteren Ereteam adında bir şirketi varken, yerli ve uluslararası birçok iş bağlantısında bulundu. https://www.myfikirler.org Iş yemekleri için haftanın 2-3 günü farklı mekanlarda konuklarını ağırlarken yavaş yavaş bu alanda yatırım yapma fikrine ısındı.

Yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye’de çok sevilmesi ve tercih edilmesi nedeniyle Italyan mutfağı ağırlıklı bir restoran açmaya karar verdi.

En büyük etken Akdeniz kanı

Şimşek, İtalyan restoranı açmalarının nedenini şöyle açıklıyor:

“Her iki ülke insanının Akdeniz kanı taşıması bizi, kişisel özellerimiz ve bazı adetlerimi: gibi yemek zevkimiz konusunda da birleştiriyor. Hem îtalvanlar, hem de Tiirkler kalabalık sofraları, lezzetli yemekleri ve doyurucu öğünleri seviyorlar. Bu arada Italyan mutfağını pizza ve makama ile sınırlamamak gerekiyor. Akdeniz’in lezzetli otları ve zeytinyağlıları da her iki ülkenin mutfağında farklı şekillerde yorumlanıyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde Italyan mutfağının bizim damak tadımıza en yakın mutfaklardan olduğunu söyleyebiliriz.”

İkinci şube yakında

La Mia Luce, henüz yeni bir girişim. Haziran ayında kuruldu. Restoranın en önemli özelliği ise zengin ve çok lezzetli Italyan menüsü. Ayrıca bu menünün hazırlanmasında kullanılan malzemeler de özenle seçiliyor. “Biz La Mia Luce’yi İstanbul’un Anadolu Yakası’nın en iyi İtalyan restoranı olmasına yetecek özelliklerle donattık” diyen Şimşek, kısa zaman sonra Avrupa yakasında da bir restoran açacaklarını ifade ediyor.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu