Başarılı Girişimcilik

Kadınların girişimciliğe bakış açıları

Kadınlar, girişimcilikte daha cesur davranıyor

Huncalife Avrupa tarafından yaptırılan ‘Girişimcilik Araştırması‘, ‘girişimciliğe olumlu bakma ve kendi işini kurma‘ konusunda Türkiye ve İsviçre’nin en cesaretli ülkeler sıralamasında yüzde 50’lik oranlarla başı çektiğini ortaya koymuştu. Araştırma kapsamında kadınların girişimciliğe bakış açılarını öğrenmek için yapılan ayrı bir çalışmanın sonuçlarına göre ise Avrupalı kadınlar arasında kendini girişimciliğe en hazır hisseden ülke sıralamasında Türk kadınları zirvenin ortağı.

Huncalife Avrupa tarafından dünyanın önde gelen pazar araştırma şirketi GFK Almanya’ya yaptırılan araştırmanın sonuçları, girişimciliğin Avrupa’da ve Türkiye’de giderek arttığını doğruluyor. Bununla ilgili sonuçları geçtiğimiz aylarda paylaşan Huncalife, şimdi de aynı araştırma kapsamında Avrupalı kadınlara yönelik gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 12 Avrupa ülkesinde (Türkiye, Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İsviçre, Ukrayna), yapılan anket çalışması Avrupalı kadınların da girişimciliğe hazır olduğunu ortaya koyuyor.

En cesur kadınlar

Genel olarak kadınların yüzde 39’u girişimciliğe olumlu bakıyor. Araştırma sonuçlarına göre yüzde 41 ve 42’lik oranlarla girişimcilik konusunda en cesur kadınlar Türkiye ve İsviçre’den çıkıyor. Türkiye’yi yüzde 36 ile İtalya, yüzde 36 ile Polonya ve yüzde 32’lik oranlarla İngiltere ve Danimarka izliyor. Kendini girişimci olmaya en hazır hissetmeyen kadınlar ise yüzde 25 ile Almanya’dan çıkıyor.

Konuyla ilgili olarak iş ve özel hayat arasındaki denge yani ‘Aile dostu iş’ olması da kadınların yüzde 71’i tarafından büyük önem taşıyor. Bu dengenin önemli olmadığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 13.

Özellikle çocuk sahibi olan kadınların da 4’te 3’ü kendi işini kurma fikrine olumlu bakıyor. Yine çocuklu kadınların yüzde 39’u da kendilerini iş kurmaya hazır hissediyor. Avrupalı kadınların yüzde 40’ı ise girişimci olma imkanına sahip olduklarını düşünüyor.

Huncalife’den girişimciliğe destek

Türkiye’de 1994 yılından beri faaliyette bulunan Huncalife girişimcilik konusuna sıcak bakan Türk kadınlarının bu isteklerini gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. 18 yaş üstünde kadın-erkek her Türk vatandaşının yapabileceği Huncalife girişimciliği, çalışma saatlerinin istenilen şekilde planlanması ve iş hayatı ile özel hayat dengesinin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi nedeniyle Türk kadınları tarafından tercih ediliyor. Kadınlar yaptıkları işle bir yandan maddi gelir elde ederken diğer bir yandan sosyalleşme fırsatı buluyorlar. Eğitime büyük önem veren Huncalife’nin Serbest Girişimcileri’ne sunduğu Huncalife Academy programı da; satış, pazarlama, kişisel gelişim ve ürünlerle ilgili birçok farklı konuda kadınların kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

182 bin girişimcinin yüzde 70’i kadın

Huncalife’nin 2011 sonu itibariyle Türkiye’nin her ilinden toplam 182 bine ulaşan serbest girişimcilerinin yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. İstanbul 45 bin kişiyle serbest girişimci sayısında birinci sırada yer alırken İstanbul’u 18 bin kişiyle Ankara ve 10 bin kişiyle İzmir takip ediyor. Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, İçel, Konya ve Hatay da ilk 10’da yer alan diğer iller.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu