İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kadınların iş fikirleri işe dönüşüyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola ortaklığı ile yürütülen Fikrim Artık İşim programıyla, girişimci adayı kadınlara fikirlerini işe dönüştürmeye yönelik eğitim veriliyor ve başarılı iş fikirlerine maddi destek sağlanıyor.

 Proje kapsamında, ön elemeyi geçen kadınlar önce KOSGEB işbirliği ile düzenlenen kadın girişimcilere yönelik KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmaya hak kazanıyor. Eğitim sonrası belirlenen proje sahibi kadınlar bir haftalık atölye çalışmalarına katılıyorlar. Atölye çalışmaları sonrası yapılan değerlendirmede en başarılı 3 iş fikri sahibi kadın girişimciye Coca-Cola tarafından toplam 150 bin liralık maddi destek veriliyor. İş fikirlerinin hayata geçmesiyle birlikte Coca-Cola Türkiye çalışanları kadın girişimcilere 1 yıl boyunca koçluk desteği veriyor. Kadınların özgüvenlerini artırarak iş dünyasına aktif olarak katılımlarına katkı sağlamayı amaçlayan program, Ataşehir, Ümraniye ve Zeytinburnu ilçelerinde ikâmet eden, en az lise mezunu, asgari ücret seviyesinde hane gelirleri bulunan ve en az bir yıllık iş tecrübesine sahip kadınları hedefliyor. Proje, kadın girişimciliği eğitimi ve hibe programı olmak üzere iki temel aşamadan oluşuyor.

60 kadın eğitim alacak
Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas “Coca-Cola şirketi CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent’in de 2020 yılına kadar toplam 5 milyon kadın girişimciyi çalışma hayatına katma hedefi bulunuyor. Coca-Cola Türkiye olarak Fikrim Artık İşim programıyla, bu amaç doğrultusunda Türkiye’de attığımız adımlara bir yenisini daha ekledik. İlerleyen dönemlerde projemizi daha da geliştirmeyi planlıyoruz” diyor.

Program sonunda üç yeni kadın girişimci yaratmayı hedefleyen projenin ilk etabı, Zeytinburnu, Ümraniye ve Ataşehir Belediyelerine yapılan başvurular arasından mülakatla belirlenecek 60 kadın girişimci adayının KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması ile başlıyor. Aldıkları eğitim sonucunda girişimcilik fikirlerini projelendiren kadınlar hibe programına başvuru hakkı kazanıyor. Programa başvuran girişimci kadınlar arasından yapılan eleme ile en iyi 10 girişimcilik fikri belirlenerek fikir sahibi kadınlar bir haftalık atölye çalışmalarına davet ediliyor. Atölye çalışmaları sonucunda fikirlerini iyice olgunlaştırarak nihai hâle getiren girişimci adayı kadınlardan en iyi girişimcilik fikrinin sahibi 3 kadının projelerine 50’şer bin lira olmak üzere toplam 150 bin liralık hibe veriliyor. Desteklenecek projelerin sahibi kadın girişimciler işlerini kuracakları 1 yıl boyunca izleme – değerlendirme faaliyetleri kapsamında danışmanlık hizmeti de alacaklar. Projelerin hayata geçmesiyle birlikte, Coca-Cola Türkiye çalışanları kadın girişimcilere koçluk yapacak, iş hayatlarındaki deneyimleri onlara aktararak girişimcilerin başarıya ulaşması için öneri ve yönlendirmelerde bulunacak.

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı liderliğindeki bir ekip de programın faaliyetlerini izleyip, gözlemleyip, işleyişini hikâyeleştirecek.
Proje ile ilgili detaylı bilgi için:  www.fikrimartikisim.com

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu