Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Kahve Dükkanları En Popüler İş Kolları Arasına Girdi

Kahve Dükkanları En Popüler İş Kolları Arasına Girdicansel-haluk-okuturDoqa ismiyle kahve, Tadı ismiyle de döner zinciri kuran Simit Sarayı’nın kurucu ortaklarından Haluk Okutur, her iki markanın ilk şubesini geçtiğimiz hafta açtı. Okutur, Yıl sonuna kadar Doqa’da 20, Tadı’da ise 45 şubeye ulaşacaklarını söylüyor.

Simit Sarayı’nın kurucu ortaklarından olan Haluk Okutur, geçtiğimiz hafta iki yeni projesini hayata geçirdi. Okutur’un Simit Sarayı’ndan bağımsız kişisel projeleri olan bu projeler kahve ve döner yatırımlarını kapsıyor.

Malum, kahve son dönemin en trend iş kollarından biri… Gloria Jeans Coffee’nin Türkiye’ye gelmesiyle başlayan, Starbucks ile devam eden süreçte kahve dükkanları en popüler iş kolları arasına girdi. Yerli yabancı birçok markanın rekabet ettiği pazarda artık Doqa da var. İlk şubesini geçtiğimiz hafta Taksim’de The Marmara’nın hemen yanında açan Doqa, birkaç hafta içerisinde Levent’te ikinci mağazasını açacak. Yıl sonuna kadar ise 10’u İstanbul’da, 10’u da yurt dışında olmak üzere 20 şubeye ulaşılmış olunacak. Haluk Okutur, yatırım bedeli konusunda, sürecin devam etmesi ve değişkenlikler olması nedeniyle tam bir rakam vemıek istemiyor.

KIZINA EMANET
Doqa operasyonunun başında Haluk Okutur’un 24 yaşındaki kızı Cansel Okutur var. Aslında Doqa’nın kuruluş fikri birkaç yıl öncesine gidiyor. Southern Methodist University’de işletme ve uluslararası ilişkiler okuyan Cansel Okutur, kahve zinciri kurma fikrini babasına açıp destek aldıktan sonra, birçok kahve zincirinde çalışarak tecrübe kazanmış.

Bu sırada Haluk Okutur da markanın altyapısı için çalışmış. Çeşitli uluslararası şirket ve kahve uzmanlarından danışmanlık alınmış.

FARKLI OLACAK

Cansel Okutur, Doqa’nın rakiplerinden çok daha farklı olduğunu söylüyor. Örneğin mağazada satılan yiyecek ürünlerinin hiçbiri donuk ürün değil. Maliyetli olmasına rağmen, kahvelerde günlük süt kullanılıyor. Yine sunulan kahve ise dört farklı hamıanın karışımıyla oluşaıaıluyor.

  Kadınların iş fikirleri işe dönüşüyor

Haluk Okutur, Doqa’yı kurarken bir dünya markası olma hedefiyle hareket ettiklerini söylüyor. Yıl sonuna kadar İstanbul’da 10 şubeye ulaşacak-lannı söyleyen Okutur, aynı süre içinde 10 şuİDe de yurt dışında açacaklan-nı söylüyor. Londra, New York, Dubai, Atina, Barcelona, Madrid ilk mağaza-laşılacak şehirler olacak. Yıl sonuna doğaı hem yuıtiçinde, hem yurt dışında franchise veımeye de başlanacak.

Haluk Okutur’un bir diğer projesi ise Tadı. Döner pazarında markalaşmanın olmaması Haluk Okutur’u Tadı’yı kurmaya yöneltmiş, ilk şubesini geçtiğimiz hafta yine Taksim’de Doqa’nın hemen yanında açan Tadı, yıl sonuna kadar İstanbul’da 45 noktaya ulaşacak. Kahve gibi bu alanda da hedefler büyük. Avrupa genelinde 70 bin civarında dönerci olduğunu söyleyen Okutur, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da markalaşmanın olmadığını dile getiriyor. Bu yüzden Okutur’un planı, başta yurt dışındaki dönercilerin bir bölümünü satın alarak ya da işbirliği yaparak büyümek.

Emrah Gürkan / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir