Anasayfa / Kariyer ve İş / Kahve toplantısının yönetim kuruluna uzanan ince ayarı

Kahve toplantısının yönetim kuruluna uzanan ince ayarı

Bir kahvenin kırk yıllık hatırı vardır, sözünü önemsiyorum. Önemli bir kişi ile ayarlayacağınız ufak bir kahve molası, sizi profesyonel yöneticilikten profesyonel yönetim kurulu üyesi yoluna sokabilir. Türkiye’de de bağımsız yönetim kurulu üyelikleri artık kullanılmaya başlandı. Bu kişiler daha çok güvenilen danışmanlardan, eski çalışanlardan seçiliyor, arkadaş veya sıkı dostluk ilişkilerine dayanan atamalarla yapılıyor. Bu yazıyı Korn&Ferry Avrupa’dan Kathie Lahey’in yazısından ilham alarak düzenledim. Avrupa’da dahi üst seviye yöneticilerin profesyonel pozisyonlarından yönetim kurulu üyesi pozisyonuna geçmesi için doğru bir zamanlama ve metot yok. Genellikle zaman darlığı çeken bu kişilere bir kahve içmeyi önermeden önce veya bu zaman dilimi için randevu kopardıktan sonra dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda sıraladık.

kahve toplantisi

– Bu toplantıyı yapacağımız kişi veya şirketi seçerken sadece yaşadığımız şehri ve oradaki şirketleri düşünmeyin. Dünyadaki Türk şirketlerini, bölgenizdeki kuvvetli şirketleri tarayın. Kahvenizi belki Moskova’da, belki Dubai’de içeceksiniz.– İyi bir araştırma yapın. Sizin tecrübenizin o şirkete ne katacağını iyi hesaplayın. Daha önce şirketinizde yaşadığınız bir satın alma, birleşme veya Asya tecrübeniz karşı tarafın ilgisini sizin iki sene önce şirketinizde en iyi yönetici seçilmenizden daha çok heyecanlandıracaktır. Konuştuğunuz şirketin performansı, rakipleri, konumu ve stratejisi hakkında bilgi sahibi olun.

– Zamanlamayı iyi ayarlayın. Eğer yönetim kurulu üyeliğini 12 ay sonra düşünüyorsanız bunu hemen gündeme getirmeyin. Ama profesyonel kariyerden exit ettikten sonrayı da beklemeyin.

– Referanslarınızı iyi ayarlayın. Toplantıyı yaptığınız kişi, kahve sonrası sizi tanıyan birini arayıp bilgi almak isteyecektir. Sizin hakkınızda referans verebilecek bu kişilerin kanıtlanmış başarıları olan, tanınmış kişiler olması ve görüştüğünüz kişi tarafından tanınır olması önemlidir.

– Kahve sohbetinin akışını kontrol edin. “Ben artık yavaşlıyorum” yerine “Yönetim kurulu üyesi olarak daha aktif bir rol düşünüyorum” daha etkili olacaktır. Yönetim kurulu üyeliğini bir emeklilik projesi olarak sunma yanlışına düşmeyin.

– Kahve sırasında tam ne istediğiniz açık ve net olarak ortaya koyun-belki yönetim kurulu üyeliğine size götürecek bir danışmanlık rolü isteyebilirsiniz-veya diğer yönetim kurulu üyeleri ile üç ay içinde tanışmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

– Onların işine gelebilecek bir konuda gönüllü bir zaman harcamayı ve yardımcı olmayı bu kısa görüşmede önerebilirsiniz. Tespitlerim başanlı bir proje yönetmiş ve faydasını ispat etmiş olan kişilere bu yolun açıldığı noktasında.

– Kariyeriniz boyunca kendi şirketlerinizde servis verdiğiniz yönetim kurulları veya sivil toplum örgütlerinde yaptığınız gönüllü yönetim kurulu referanslarını dile getirmeyi unutmayın.

Biz kahve toplantılarının önemli fırsatlar yarattığını düşünüyoruz. Her işte olduğu gibi yönetim kurulu üyeliği de bir yerden başlanması gereken bir yol.

Şerif Kaynar
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir