Başarılı Girişimcilik

Kalkınmanın en kolay yolu girişimcilik

Girişimciliğe katkı sağlayacak her bir adını ülke geleceğine en önemli yatırım…

Günümüzde tekelleşmenin en büyük rakibi olarak gördüğümüz girişimcilik her alanda hizmet ve ürün kalitesini artırarak kalkınmada büyük önem taşıyor. Geçmişte birçok iş kolunda departmanları olan şirketler şimdi bu konularda istihdam yerine girişimlerden hizmet alıyor, birçok işi aynı anda yaparken tek bir alana odaklanarak uzmanlaşmaya daha fazla önem veriliyor. Girişimcilik bireylere finansal bir özgürlük vadederken, aslında toplumun genelinde üretkenlik, kalite, pazarlama, ekip yönetimi, istihdam, global rekabet gibi birçok alanda da gelişmenin önünü açıyor.

Pazarlamanın da gücüyle birlikte her arzın kendi talebini yarattığı görüşüne dayanarak hareket edecek olursak, her geçen gün birçok sektörün daha fazla alt kırılımlarına ayrılarak farklı branşlarda kolayca piyasa yapabildiğini ve bunun daha keşfedilmemiş birçok potansiyel pazarın olduğunu gösterdiğini söyleyebiliriz. Önceden kafe, restaurant bir girişim fikri olarak değerlendirilebilirken, günümüzde sadece içecek dikeyinde bunu değerlendirmek hatta sadece kahve veya sadece çay dikeyinde bunu değerlendirmek mümkün. Piyasanın daha da gelişmesiyle birlikte doğrudan tek çeşit içecek üzerine bile bir girişim gerçekleştirme potansiyeli her geçen gün artmaktadır. Sadece Türk Kahvesi satışı gibi.

Artık her bir ürün ve hizmetin kırılımlarına ayrılarak farklı uzmanlık ve pazar alanlarının oluşmaya başlaması, bu yeni alanlarda daha uzman bireylerle daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkması anlamına gelir. Ülke genelinde tüm toplumun mikro düzeyde bu denli bir yönetimi gerçekleştirmeye başlamasını en hızlı kalkınma modeli olarak görüyorum ve bu bağlamda girişimciliğe katkı sağlayacak her bir adımın ülke geleceğine en önemli yatırım olduğunu düşünüyorum. Finansal özgürlüğe sahip olmak, bireysel gelişim sürecini kendi kontrolümüze almak, network oluşturmak ve geliştirmek, rekabet ile kalite artış devamlılığı yakalamak gibi çok değerli paha biçilmez artıların, girişimciliğin bireyselden toplumun geneline kadar sunulan maksimum fayda olduğunu düşünüyorum.

Kaan Güften Webtures A.Ş. CEO
kaan.gulten@webtures.com

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu