Teknoloji İnovasyon

Kamp Ateşini Elektrik Enerjisine Çeviren Teknoloji

New York merkezli bir tasarım danışmanlığı merkezinde çalışırken tanışan ve taşınabilir mini soba teknolojisine ilgi duyan Jonathan Cedar ve Alexander Drummond odun, ağaç dalları, kozalak ve hayvan dışkısı gibi biyo yakıtlar yakılarak elektrik enerjisi üretebilen Biolite CampStove teknolojisini geliştirdi.

CampStove

Biolite, termoelektrik teknolojisini kullanarak doğal yakıtlardan elde ettiği ısı enerjisini özel türbinlerden geçirerek yapısındaki çarkların dönmesi ile elektrik enerjisine çeviren bir akıllı mini soba. Biolite tarafından üretilen enerji sayesinde cihazın üzerindeki USB giriş portu kullanılarak elektronik cihazların şarj edilmesi ve yine USB girişi bulunan baş lambalarının ve LED aydınlatma cihazlarının hem şarj edilip hem de kullanılması mümkün. Biolite, kullanıcının yemek pişirebileceği ve bir kaç dakika içinde su kaynatabileceği dumansız kamp ateşi yakmak için de kullanılabiliyor. Böylece kullanıcı çevreye zarar vermeden kamp ateşi üzerinde dilerse yemek bile yapabiliyor.

Her ne kadar ateşin gücüyle alakalı olsa da Biolite üzerinde 1 litre suyun kaynama süresi yaklaşık 4,5 dakika. 20 dakika şarj olduktan sonra cihazın kullanıcıya sağladığı konuşma süresi telefonun modeline bağlı olarak değişmekle beraber yaklaşık 60 dakika olarak belirtiliyor. Cihazın satış fiyatı 129,95 dolar. http://www.biolitestove.com/products/biolite-campstoveBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu