Anasayfa / Kariyer ve İş / Kamuda staj yapma fırsatı

Kamuda staj yapma fırsatı

Kamu, yaz aylarında kapılarını stajyer öğrencilere açmaya hazırlanıyor. Kontenjanlar, kurumların ihtiyacına göre belirleniyor. Bu yaz Hazine’de 130, TCMB’de 800, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda bin 540, TRT’de 2 bin 300 öğrencinin staj yapması bekleniyor…

Devlette staj zamanı

KAMU kurum ve kuruluşları yaz döneminde zorunlu staj ve tanıtım programlan için kapılarını öğrencilere açmaya hazırlanıyor. Stajyer kontenjanları, kamu kurum ve kuruşlarının ihtiyacına göre belirleniyor. Daha çok öğrenciye ulaşmak isteyen kamu kurum ve kuruluşları, üç veya beş günlük tanıtım ve bilgilendirme programları için öğrencileri kabul ediyor. Öğrencilerden istenilen zorunlu belgelerin başında öğrenci bilgi formu, öğrenci belgesi, not döküm belgesi (transkript), adli sicil raporu, nüfus cüzdanı geliyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, kamu kurum ve kuruluşlarının güvenlik soruşturması noktasında bir hayli titiz davrandığı görülüyor. Bu yaz Hazine Müsteşarlığında yaklaşık 130, Merkez Bankası’nda 800, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda bin 540, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 190, TRT’de 2 bin 300 civarında öğrencinin staj görmesi bekleniyor. Öte yandan, şu noktayı belirtmemiz gerekiyor; kamu kurumlarının çoğunda yapılan stajın karşılığında bu işe özel ödenek ayrılmadığı için öğrencilere herhangi bir ödeme yapılmıyor.

HAZİNE MAYIS’TA İLANA ÇIKACAK

Kamuda kariyer yapmak isteyen öğrencilerin ilgi duyduğu kuruluşlar arasında Hazine Müsteşarlığı başı çekiyor. Hazine Müsteşarlığı staj duyurusuna ocak ve mayıs aylarında sömestr ve yaz stajı olmak üzere iki dönemde çıkıyor. Staj hakkında bilgiler ve programa kabul edilecek adayların sayısı ve niteliği müsteşarlığın internet adresinde her yıl ocak ve mayıs aylarında yaklaşık 10 gün süresince duyuruluyor.Duyuru sürecinin ardından, Online staj sistemi açılarak öğrencilerin başvuruları alınıyor. Bu yıl mayıs ayının ikinci veya üçüncü haftasında yaz dönemi stajı için ilana çıkmaya hazırlanan Hazine, staj programına başvuracaklarda en az dört yıllık eğitim veren siyasal bilgiler, iletişim, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme ve mühendislik fakülteleri ile diğer üniversite ve fakültelerin matematik, istatistik mezunu olma şartı arıyor. Ayrıca Müsteşarlığın ihtiyacına göre tespit edilecek fakültelerin bölümlerinde veya yüksekokullarında ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı fakülte veya yüksekokullarda üç veya dördüncü sınıf öğrencisi olması isteniyor. Hazine Müsteşarlığına kış döneminde staj başvuruları 400-450 kişi, yaz dönemi başvuruları ise 550-600 kişi civarında gerçekleşiyor. Staj yapma süresi en çok 20, en az beş iş günü olarak belirleniyor. Staj programlarına yaklaşık olarak kış döneminde 80, yaz döneminde ise 130 öğrenci kabul ediliyor. Staj programı mesai saatleri içerisinde tam gün yapılıyor.

TCMB STAJYERLERİ BELİRLEDİ

Kamuda kariyer yapmak isteyen öğrencilerin ilgi gösterdiği kuramlardan bir diğeri ise Merkez Bankası. Merkez Bankası’nm staj ve tanıtım programlarına kış dönemi için yaklaşık 600, yaz dönemi için ise 800 kişi katılıyor. 2017 yaz dönemi banka tanıtım ve staj başvuru süresi 14 Nisan’da sona eren Merkez Bankası, 17 Nisan itibarıyla başvurusu kabul edilen öğrencilere e-posta yoluyla bilgi verdi. Kontenjan açığı olması halinde 5 Mayıs’ta sistemi tekrar çalıştıracak olan Merkez Bankası, yedek adaylardan programa katılmaya hak kazananlara e-posta gönderecek. Merkez Bankası’mn, dört ve altı haftalık staj programlarında bilgi ve belge yönetiminde üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçen öğrenciler yaz döneminde, dördüncü sınıfta okuyan öğrenciler kış döneminde 3-4 hafta süre ile staj programına katılabiliyor. Bilgisayar mühendisliği bölümü üçüncü smıftan dördüncü sınıfa geçmiş öğrencileri ise yaz döneminde bankanm ilgili biriminde dört ya da altı hafta süre ile staj programına katabiliyor. Başvuru yapılabilmesi için adayın genel not ortalamasının dört üzerinden en az iki olması gerekiyor.

Daha çok öğrenciye ulaşmak isteyen Merkez Bankası, Türkiye ve yurtdışmda örgün eğitim yapan üniversitelerin dördüncü sınıfa geçen öğrencileri için yaz (haziran-eylül) döneminde, dördüncü sınıf öğrencileri için kış (ocak-şubat) döneminde beş günlük banka tanıtım programı düzenliyor. Bu programa, bankacılık-finans, çalışma ekonomisi, ekonometri, endüstri mühendisliği, hukuk, iktisat, istatistik, işletme, işletme mühendisliği, kamu yönetimi, maliye, matematik, matematik mühendisliği, muhasebe, sermaye piyasası, siyaset bilimi, uluslararası finans, uluslararası ilişkiler, uluslararası ticaret bölümü öğrencileri katılabiliyor.

TRT BAŞVURULARI KABUL EDİYOR

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), iletişim, radyo ve televizyon, grafik animasyon bölümleri başta olmak üzere birçok üniversite ile meslek lisesi öğrencilerinin gözdesi. Üniversite öğrencilerinin staj başvuruları, TRT bünyesindeki ilgili daireler tarafından genelde nisan ve mayıs aylarında toplanıyor, ihtiyaca göre haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılan yaz döneminde bin 500- 2 bin öğrenciye staj fırsatı veriliyor. Genelde başvurular, bir ve iki aylık staj programlan için yoğunlaşıyor. Öğrenciler, okullarından staj yapacaklarına dair aldıkları yazıyla birlikte TRT’ye kişisel başvuruda bulunuyor. Stajyerlerin sigortası okulları tarafından yaptırılıyor. TRT yurtiçinden olduğu kadar yurtdışmdan da öğrencileri stajyer olarak kabul ediyor. Yurtdışından staj için başvuran öğrencilerin okuduğu üniversitelerle sözleşme yapılıyor. Öğrenciye Türkiye’ye staj için gelirken ayrıca özel hayat sigortası yaptırılması gerekiyor. Üniversite öğrencilerinin kış dönemi stajı talebi genellikle yoğun olmuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir