Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Kantindeki yasaklar gıdaya hareket getirdi

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakankğı’mn bu eğitim ydı başmda okul kantinlerinde çikolata, kek, gofret, muffin, lolipop ve şeker gibi ürünleri yasaklaması, gıda sektörünü hareketlendirdi. Bisküvi, kek gibi ürünlerin üretimini yapan şirketler bu uygulamamn pazarı daraltacağım düşünüyor. Bazı şirketler ise kantin pazarma özel sağlıklı ürünler geliştirmek için harekete geçti.

kantin

Son yılların en tehlikeli sağlık sorunlarından biri olarak görülen obezite-nin çocukları da tehdit etmeye başlaması, pek çok alanda yeni uygulama-lan beraberinde getiriyor. Yaklaşık üç yıl önce obeziteyle mücadele, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı kapsamında bir genelge yayımlanarak kantinlerde kola ve gazlı içecek satışları yasaklanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, eylül ayında ise okul kantinlerinde satışı uygun olmayan gıda ve içeceklere ilişkin yasağın kapsamını genişleten yeni bir genelge hazırladı. Bu genelgeyle okul kantinlerinde çikolata, kek, gofret, muffin, lolipop ve şeker gibi ürünlere de satış yasağı geldi.

Okul kantinlerine getirilen bu yasaklar, gıda sektörünü harekedendir-di. Bisküvi, kek gibi ürünlerin üretimini yapan şirketler bu uygulamanın pazan daraltacağını düşünüyor. Kos-ka, Muratbey, Sırma, Malatya Pazan gibi şirketler ise kantin pazarına özel sağlıklı ürünler geliştirmek için harekete geçti.

8 BİNE YAKIN KANTİN VAR

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) ile IPSOS’un araştırmasına göre, Türkiye’de 8 bine yakın kantin işletmesi var. Bu alan yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip. ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz, ev dışı gıda tüketiminin yüzde 20’sinin kantinlerde yapıldığını söylüyor. Öğrencilerin en çok tükettiği yasaklı ürünler arasında yer alan kek, bisküvi gibi ürünler ise kantin cirolannın yüzde 20’sini oluşturuyor. Yasaklanan ürünlerin atıştırmalık pazarında yüzde 20’lere ulaşan bir daralmaya neden olmasını bekleyen kek ve bisküvi gibi atıştırmalık üreticileri, bu uygulamanın tekrar ele alınması gerektiğini düşünüyor. 26 sektörel demeği bünyesinde bann-dıran Türkiye Gıda Demekleri Federasyonu (TGDF), öncelikle gelecekteki tüm strateji, politika ve uygulamaların güvenilir bilimsel veriler üzerine dayandınlabilmesi için ulusal bir sağlık ve beslenme araştırması yapılması gerektiği kanısında. TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan okul kantinlerinde bazı gıda ve içecek ürünlerinin satışını kısıtlayan uygulamamn ülke gerçekleri ve sektör görüşleri de dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiğini söylüyor. Kopuz, bu konuda şöyle konuşuyor: “Çocuklar için uygun enerji ve besin öğesi profilinin belirlenmesinin, tüketim miktarlan da göz önüne alınarak belirlenen profile uygun her gıdanın satılabilmesi-nin en doğru yaklaşım olacağını düşünmekteyiz. Beslenme araştırması sonucunda çıkacak gelişim alanları ve olası kısıtlar çerçevesinde, ürünlerdeki bileşen ve miktarlarla ilgili düzenlemenin yapılması daha anlamlı ve bilimsel olacaktır.”

PAKETLER KÜÇÜLÜYOR

Diğer taraftan 2,5 milyar dolarlık kantin pazanndan pay almak isteyen pek çok şirket, genelgenin ardından bu pazara yönelik ürün geliştirmek için harekete geçti. Türkiye’nin önemli kuruyemiş üreticilerinden Malatya Pazan bunlardan biri. Karma markasıyla küçük paketlerde uygun fiyatlı kuruyemiş ürünleri satan şirket, yeni uygulamanın ardından okul kantinlerine yönelmeye hazırlanıyor.

Malatya Pazarı Türkiye Satış Müdürü Aşkın Çetin, şunları söylüyor: “Okul kantinlerine özel bir ürün çalışmamız daha önceki yıllarda oldu. Fakat gereken ilgi maalesef yakalanamamıştı. Bunun nedeninin genç neslimizin tüketim alışkanlıklarından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yıla başlarken satış ekibi olarak özel okul kantinleri ve diğer tüm okul kantinlerini ziyaret ederek sağlıklı atıştırmalık ürünlerimizle kantinlerde daha fazla yer almayı hedefliyoruz.”

‘YENİ NESİL’ CİPS GELİYOR

Diyetisyen Aylin Yılmaz ile Gıda Uzmanı Aygül Yılmaz kardeşlerin kurduğu myChips de önümüzdeki dönemde kantin pazarına yönelmeyi planlayan şirketlerden biri. 20 ve 40 gramlık ambalajlarda katkı maddesi olmadan hazırlanmış üç farklı meyve cipsi üretimi yapan kardeşler, bu uygulamayı fırsat olarak görüp yeni ürünler geliştirmeyi ve yatırım yapmayı planlıyor. Önümüzdeki dönemde ürün gamlarına çilek, ananas, muz gibi meyveleri de ekleyeceklerini söyleyen myChips’in kurucularından Aylin Yılmaz, çocukları “yeni nesil cips” tanımıyla buluşturacaklannı vurguluyor. 2016 yılında kantinlerde yer almak için çalışmalar yürüten girişimciler, myChips için önümüzdeki yıl 1,5 milyon TL’lik daha yatırım yaparak üretim ve satış hacmini yüzde 100 artırmayı hedefliyor.

YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

Koska ise tüpte tahin pekmez karışımı, tahin bal karışımı, susamlı krokan gibi ürünlerle kantinlerdeki payını artırmayı hedefliyor. Kantinleri catering ve kahvaltılık ürün grubunda değerlendiren şirketin cirosunun içinde bu ürünlerin payı yüzde 2 civarında. Şirket, 20l6’da bu oranı yüzde 3-4 seviyelerine çıkarmayı planlıyor.

Koska Yönetim Kurulu Başkanı Emin Dindar, bu konuda şunları söylüyor: “Ürünlerimizin hem fiyat yapısı uygun hem de sağlıklı atıştırmalıklar. Yaptığımız pazar araştırmalan sonuçlarına göre eylem planımızı belirleyeceğiz. Bölge bazlı pilot çalışmalarımız şu an itibariyle devam ediyor. Yapacağımız çalışmalarla bu pazardaki payımızı artırmayı hedefliyoruz.”

İNOVATİF ÜRÜNLER YOLDA

Çocuklara peyniri sevdirmeyi amaçlayan inovatif ürünler geliştiren Murat Bey Peynirleri, önümüzdeki dönemde bu çalışmalarına hız verecek. Parmak peynir, burgu peynir gibi ürün çeşitleriyle kantinlerdeki payını artırmayı hedefleyen şirket, 20l6’da ürün çeşitliliğine yatırım yapacak.

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, özellikle çocuklara yönelik olarak hazırladıkları peynir çeşitleriyle okul kantinlerinde de önemli satış rakamlarına ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Erol, “Türkiye’de peynir tüketimi artıyor. Ancak tüketim hala dünya ortalamasının altında. Amerika’da kişi başına peynir tüketimi 16 kg iken bizde bu rakam yaklaşık 5 kg. Muratbey olarak bu çok değerli besinin kullanımını artırmayı sağlamak amacıyla, peyniri daha sevimli hale getirecek inovatif ürünler yaratıyoruz” diyor. Şu an 250 çeşit ürünü olan şirket, 20l6’da yeni hat yatırımları yapmayı ve ürün çeşidini 300’e çıkarmayı hedefliyor.

Diğer taraftan içecek firması Sırma da kantinlerde satılabilecek sağlıklı bir ürün üzerinde çalışıyor. Şirket, önümüzdeki günlerde bu ürünün lans-manını yapmayı planlıyor.

 

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. peki sorarım meyve suyu diye bu millete yutturulan kimyasal katkılı ve ileride çocuklarımızın bağışıklık sistemini bozacak durumların bakanlık farkındamıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu