İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kar Marjı Yüksek Bir Ürün, Avokado Yetiştirmek

Kar Marjı Yüksek Bir Ürün, Avokado Yetiştirmek

Avrupa ülkelerinde bol tüketilen, E ve C vitamini açısından zengin bir tropikal meyve olan avokadonun yetiştiriciliğinin artırılması amaçlanıyor.

Avrupa ülkelerindeki tüketicilerce çok fazla tercih edilen 5 çeşit üzerinde çalışma yapıldı. Vitamin ve protein zenginliği nedeniyle ‘afrodizyak meyve’ olarak nitelendirilen avokadonun bölgeye uygun olduğu görüldü. Limon yetiştiriciliği yapılan hemen her yerde bu meyvenin de yetiştirilebileceği tespit edildi. Üreticilerin ihracattan daha fazla pay alabilmesi ve emeğinin karşılığını görebilmesi açısından bu meyvenin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması gerekiyor. Tanesi yaklaşık 4 TL’den alacı bulan avokado sayesinde yetiştiricilerimiz daha fazla para kazanabilir.

İsrail’de yılda ortalama 60 bin ton, İspanya’da da 70 bin ton civarında avokado yetiştirilip ihraç edildiliyor, Avrupa pazarından Hataylı üreticilerin de yararlanması gerekiyor.

Türkiye’nin avokado üretimiyle ilgili net verisi yok, ama yıllık 50 bin ton hedefine ulaşılabilir, bu konuda çiftçilerin bilgilendirilmesi gerekiyor. Türkiye’de avokado meyvesi tüketimi son derece az, vatandaşımızın damak tadına uygun değil. İnsanlar, bu meyveyi şekerli olmadığı için ‘tatsız’ olarak nitelendiriyor ve fazla tüketmiyor. Aslında, meyve olarak değerlendirildiği gibi salatalara da doğranarak tüketimi mümkün.

Avokado 6 derecede 2 ay kadar saklandığını, E ve C vitamini açısından zengin olan bu meyveyi tüketmeleri için insanları bilinçlendirmek gerekiyor, bu sayede yetiştiriciliği de olumlu yönde etkilenecek. Avokado bölgede alternatif bir ürün haline gelmesi için çalışmalar yapılıyor, örnek uygulamalarda ağaç başına ortalama 40 kilo ürün elde ediliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu