Güncel Ekonomi Haberleri

Karayolu Taşımacılığında Maliyet Verimliliği Sağlamanın Yolları

Denizyolu, demiryolu ve havayolu gibi taşımacılık yöntemlerle birlikte karayolu da popülerliğini yitirmeksizin tercih edilmeyi sürdürür. Süratli ve emniyetli taşımacılık sağlayan karayolu taşımacılığı hem yoğun trafik hem de yüksek iş hacmi sebebiyle verimliliğin artırılmasına ihtiyaç duyar. Bu bağlamda karayoluyla gerçekleştirilen taşımacılıkta verimlilik üzerine bazı çözümler geliştirilir.

Karayolu Lojistiği Nedir?

En eski taşımacılık yolu olarak bilinen karayolu lojistiği en temel yöntem olarak kabul edilir. Gelişen teknolojiyle beraber bu yöntem diğer taşımacılık yöntemlerine zemin hazırlamıştır. Çeşitli yüklerin büyük kara taşıtlarıyla otoyol üzerinden istenen noktaya ulaştırılması karayolu taşımacılığı olarak isimlendirilir.

Karayoluyla gerçekleştirilen nakliyeler hem emniyetli hem süratli hem de düşük maliyetli oluşuyla ön planda tutulur. Özellikle kısa mesafeli yollarda karayolundan faydalanmak son derece ideal bir yöntemdir. Sadece Türkiye sınırları içinde değil global olarak da bu taşımacılık yöntemi çok sık tercih edilir.

Karayolu taşımacılığı sayesinde hava yoluyla ya da deniz yoluyla ulaşımın güç olduğu bölgelere erişim sağlamak son derece kolay hale gelir. Bununla birlikte karayolu lojistiğinin diğer lojistik türlerine kıyasla kısa mesafe taşımacılıkta çok daha ekonomik olduğu bilinir. Karayoluyla yapılan taşımacılıkta tren garı, liman ya da havalimanı gibi yapılara gereksinim duyulmaz.

Karayolu taşımacılığında yükler alıcıya doğrudan ulaştırılabilir. Bununla birlikte zamandan tasarruf etmek de mümkün hale gelir. Lojistik şirketlerinin büyük bir hacmi karayolu taşımacılığı için ayrılır. Diğer lojistik türleriyle entegre olabilmesi kara taşımacılığını mühim hale getiren unsurlar arasında yer alır. Yani hangi taşımacılık türü seçilirse seçilsin eninde sonunda karayolu kullanımı mecburidir.

Karayolu taşımacılığı
Karayolu taşımacılığı

Karayolu Lojistiğinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Lojistik firmalarının aşina olduğu ve en fazla deneyim şansı yakaladığı kara taşımacılık şeklinin pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kısa mesafeli yollarda düşük taşıma maliyeti ve kolaylığı sunar.
 • Emniyetli bir taşıma yöntemi olarak kabul edilir.
 • Yükün göndericiden çıkış ile alıcıya teslimat vakti ayarlanabilir.
 • Gerek taşımada gerekse teslimatta ekstra kolaylık ve pratiklik sağlar.
 • Öteki taşımacılık türlerine göre kara lojistiğinde sıra bekleme gibi olumsuz durumlar neredeyse hiç yaşanmaz.
 • Ürünü hazırlama, yükleme, boşaltma, nakletme ve diğer masraflar son derece uygun fiyatlıdır.
 • Tır ve kamyonlar kullanılarak birbirinden farklı hacimlerde taşımacılık yapılabilir.

Karayolu Taşımacılığında Maliyeti Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Karayolu ile gerçekleştirilen taşımacılık türünde ortaya çıkan maliyeti birtakım unsurlar belirler. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yükün ebatları,
 • Yükün hacmi,
 • Ağırlığı,
 • Nakliyatının gerçekleştirileceği mesafe,
 • Potansiyel bir tehlike içerip içermediği bilgisi.

Karayolu Lojistiğinde Maliyet Verimliliğini Artırmak için Neler Yapılabilir?

Taşımacılık şirketleri, maliyet verimliliğini artırmak amacıyla farklı çözüm yollarına başvurur. Bu yollardan biri, araç filosunun belirli aralıklarla yani düzenli bir biçimde bakıma alınmasıdır. Eğer nakliyatı gerçekleştiren araçlar düzenli olarak bakım ve onarımdan geçerse arızalanma olasılıkları düşer. Bu da hem zamansal hem de mali açıdan şirkete fayda sağlar.

Maliyet verimliliği için geliştirilen çözümlerden bir diğeri de akıllı araç takip sistemleri, GPS ve filo yönetim yazılımları gibi teknolojik donanımlardır. Bu sistemlerin kullanılması nakliyat boyu yolda geçirilen zamanı, dolayısıyla yakıt harcamasını azaltabilir. Ayrıca tüm bu sistemler sayesinde lojistik faaliyetlerinin takibi ve yönetimi daha pratik bir hale gelir.

Personel eğitimine gereken önemi vermek de maliyet verimliliği açısından önemlidir. Araçları kullanan şoförlerin trafik kurallarına riayet etmesi, doğru araç kullanımını bilmeleri ve emniyetli sürüş tekniklerine hâkim olmaları verimliliği olumlu yönde etkiler. Eğitimden geçen bilinçli personeller, nakliyat sürecinin istendiği gibi ilerlemesine katkıda bulunur.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu