Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyer alanı değiştiriyorsan özgeçmişinde ne gibi değişiklikler yapmalısın?

Kariyer alanı değiştiriyorsan özgeçmişinde ne gibi değişiklikler yapmalısın?Kariyer değişikliği ve şu anki özgeçmişinizin birbiriyle hiç alakası yoktur. Hali hazırda var olan özgeçmişiniz, şu anki işinize sahip olmanızı sağlamış olabilir, ama farklı bir sektörde hiç işe yaramayabilir. Bu yüzden kesinlikle üstünde çalışmalısınız ve girmeyi umduğunuz sektörün gerekliliklerini göz önünde bulundurarak yeniden düzenlemelisiniz.

Her zaman olduğu gibi iletişim olmazsa olmaz bir unsurdur. Sahaya inin ve hedeflediğiniz sektörde çalışan insanlarla görüşün. Hangi pozisyonlara başvurabileceğinizi görmek için meslek sitelerine baş vurun, ve sizden ne gibi vasıflara, yeteneklere ve özelliklere sahip olmanız beklendiğini öğrenin. Bütün deneyimlerinizi ve farklı sektörlerde kullanılabilecek yeteneklerinizi sıralayın ve potansiyel firmaların sizi tercih etmesini sağlayacak bir portre çizin.

Kendinize “Neden beni seçmek istesinler?” diye sorun ve verdiğiniz cevabı özgeçmişinize üzerine inşa edeceğiniz temel yapı olarak kullanın.

İşe Koyulun! Potansiyel firmanızın bulunduğu sektörü anlamak amacıyla yaptığınız araştırmaya dayanarak, potansiyel patronunuzun sahip olmanızı isteyebileceği vasıf ve yeteneklerin bir listesini yapın.

Çünkü bir önceki işinizin yeni kariyerinizle hiçbir alakası olmayabilir ve bir özgeçmişin ilk göze çarpan bölümü ‘vasıflar’ bölümü olacağından, bu bölümde ciddi oynamalar yapmanız gerekebilir. Eski sektörünüz ve hedeflediğiniz sektörün ne kadar farklı olduğunu bildiğinizi vurgulayın. Yeni sektörde de başarılı olacağınızı gösteren şey üzerinde değişiklik yaptığınız ‘vasıflar’ bölümünde saklı olacaktır.
Neden yeni bir kariyer planladığınızı açıklamak için çok derinlemesine cevaplar vermeniz gerekmez – bu mülakatta konuşulacak bir noktadır.

Hayal gücünüzü ve sağduyunuzu kullanın ve müstakbel firmanızın sizi seçmesini sağlayabilecek her türlü olanağı sonuna kadar sömürün. Eğer özgeçmişinizin geri kalanı sizin ne kadar değerli bir aday olduğunuzu kanıtlıyorsa, o sektörde deneyimsiz olmanız pek bir anlam ifade etmeyecektir.

Özgeçmişinizi okuyan kişinin eski pozisyonunuzun gerektirdiği jargonu anlamayabileceğini hesaba katın, ve seviyenizi biraz düşürmeye hazır olun ki özgeçmişiniz daha geniş bir alana hitap etsin.

  İşe Girmekte İş Görüşmelerine Girmekte Olduğunuz Kadar Başarılı Değil Misiniz?

Özgeçmişinizde yapacağınız değişikliklerin bir sonraki aşamaya mantıklı bir geçiş niteliğinde olması gerekir ki firmalar bu yeni alanda başarılı olabileceğinize inansınlar.

İsminizi Ön Plana Çıkarın! Bu noktada networking’in rolü büyüktür, bu yüzden yeni sektörünüzle ilgili bir meslek grubu ya da kulüp bulup bulamayacağınıza bakın. Etrafınızdakilere size yardımcı olabilecek arkadaşları ya da meslektaşları olup olmadığını sormak da çok işe yarayabilir.

Her sektörün kendine göre bir işleyiş biçimi vardır, özgeçmişinizi mükemmel hale getirmenize yardımcı olacak bu tarz kontaklar, sizin için paha biçilmez değerde olacaktır.  Gerekli işlemleri yapıp özgeçmişinizi Monster’a yüklemek, sizi yeni yetenekler arayan firmaların gözünde görünür kılacaktır. Böyle bir değişiklik yapmak, firmalar sizin ayağınıza geldiği takdirde çok daha kolay olacaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir