Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyer Değiştirme Korkusundan Kurtulmanın 5 Yolu

Kariyer Değiştirme Korkusundan Kurtulmanın 5 YoluEğer kariyerini değiştirmeye hazırsan ancak bunu nasıl yapabileceğini bilmiyorsan Harvard Üniversitesi profesörü Dr.Timothy Butler ve yaşam koçu C.J.Liu ‘nun sizler için çok yararlı önerileri var. Kariyerini değiştirmeyi planlıyorsan bunları bilmelisin…

1.DEĞİŞİKLİK YAPMAYI İSTEMENE SEBEP OLAN DURUMLARI İNCELE VE HEDEFLERİNİ ÇİZ

Var olan konumunda seni mutlu eden ve mutsuz eden noktalar neler? Kariyerini değiştirmenin sebebi patronun mu, firmanın yapısı mı? Ya da bunu gerçekten istiyor musun? Amaçlarını belirle-daha çok para, daha çok boş zaman, daha rahat bir ortam …- ve hepsini yaz.

2. ENDİŞELERİNİ YOK ETMEYE ÇALIŞ

Seni korkutan ve görevlerini başarıyla yerine getirememene sebep olan durumları incele. Bunları bir kâğıda yaz ve sonra o kâğıdı buruşturup at; bu seni özgür bırakarak, hayallerine ve amaçlarına ulaşmanda seni serbest kılacaktır.
3. HAYATINIZI ŞEKİLLENDİREN DURUMLARI BELİRLEYİN

Neler sizi mutlu eder? Hayatınızı şekillendiren istekleriniz ve ihtiyaçlarınız nelerdir? İşinizin sizi mutlu etmediğini düşünmenize sebep olan olaylar nedir? Cevaplarınızı yazın ve dikkatle inceleyin.

4. SİZE UYGUN KARİYER ŞEKİLLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUN

İsteklerinizi ve hayallerinizi zaten belirlediniz, şimdi de sizin için anlam taşıyan kariyer tipleri hakkında düşünün. Merak ettiğiniz iş alanlarında çalışan kişilerden yaptıkları işin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenip merakınızı yok etmek için kendinize birkaç ay tanıyın. Tatmin olana kadar veya zamanınız dolana kadar öğrenebildiğiniz her şeyi öğrenin.

5. FİNANSAL DURUMUNUZLA İLGİLİ PLAN YAPIN

Değişiklik asla kolay değildir; ancak atacağınız adımlarla ve finansal durumunuzla ilgili bir plan yapmak bu zorluğu ikiye katlar.  Yeni kariyeriniz sahip olduğunuzdan fazla bir eğitim mi gerektiriyor? Küçük bir finansal kazanca mı sahip? Çalışmaktan boş zaman bulamama ihtimaliniz var mı? Veya tayin olmanız gerekebilir mi? Ekonomik durumunuzu göz önünde bulundurarak gerçekçi bir plan yapın.

  Universal Hastaneler Grubu'nda Genel Müdürlüğe Dr.Mahir Turan AtandıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir