Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyerin İçin Bilmende Fayda Olan 60 Şey

Kariyerin İçin Bilmende Fayda Olan 60 ŞeyKariyerin söz konusu olunca bazı konular vardır ki kimseye soramazsın ve herhangi bir kitapta da sorularının yanıtını bulamazsın. İster bir kahve dükkânında, ister holdingde çalışıyor ol; aklına takılan konular için hazırladığımız bu yol haritasını takip et.

İŞE ALINDIN! İŞTEN ÇIKARILDIN!

Benjamin Franklin bundan yıllar önce, “Dünyada ölüm ve vergiler dışında hiçbir şey kesin değildir” demiş. Fakat 2016 yılında ortalama bir insanın 32 yaşına gelmeden önce dört iş değiştirdiği düşünülürse, aşağıdaki senaryoları da bu listeye eklemekte fayda var.

İŞE ALINMAK

Iş görüşmelerine giderken şirketi araştırmak, görüşmeyi yapacağın kişi hakkında bilgi sahibi olmak ve sorular hazırlamak elbette önemli. Fakat asıl önemlisi, görüşmeye giderken pozitif bir ruh hâlinde kalabilmek. Psikoloji Uzmanı Jessica Glazer, “Yolda eğlenceli bir arkadaşını ara veya komik bir video izle” diyor. Buradaki amaç, binaya girerken rahatlamış olabilmen. Kendinle ilgili bir şüpheye düşmemek adına kontrolün sende olduğu sosyal bir anı (bir erkeği reddedişini) veya profesyonel bir anı (düzenlediğin toplantıyı) düşün. Araştırmacılar, bu şekilde güçlü olduğun anları hatırlamanın öz güveni ve ikna yeteneğini olumlu etkilediğini söylüyor.

ka-2

İŞTEN AYRILMAK

İnsanlar patronuna işten ayrılacağım bildirme konusunu gereğinden fazla büyütüyor. Modemize YourResume: Get Noticed… Get Hiredkıtabmm yazarlarından Kariyer Koçu Louise Kursmark, “Daha iyi şartlarda bir iş bulduğunu ve uzun süre düşündükten sonra bu işi kabul etmeye karar verdiğini söylemen yeterli” diyor. Eğer patronun gitmemen için daha yüksek bir maaş teklif ederse ve buna rağmen gitmek istersen, yeni işvereninle kontratı imzaladığını söyleyebilirsin. Eğer patronun sert bir tepki verirse sakin ol; uzun uğraşlar sonucu elde ettiğin saygınlığı yitirmemek adına, işten ayrılışını olabildiğince az hissettirmek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyle.
İŞTEN ÇIKARILMAK

Kendine, sevdiğin dizinin yeni bölümlerini izlemek ve arkadaşlarınla görüşmek için iki gün ver. (İşten çıkarılma konusunda konuşmak, içindekileri boşaltmana ve olan biteni daha net görmene yardımcı olabilir.) Ertesi sabah her zaman kalktığın saatte kalk, duş al ve iletişim ağındaki insanlara göz at: Yeni bir çalışan arayan birileri var mı? Her birine ayrı ayrı e-posta atarak eski şirketinden ayrıldığım ve uygun bir pozisyon varsa kendileriyle görüşmek istediğini söyle. Ayrıcabu boş zamanın yeni bir pozitif alışkanlık edinmek için en uygun zaman olduğunu unutma. Mesela egzersiz yap ya da unutmaküzere olduğun İspanyolcanı geliştir. Yeni alışkanlıklar geliştirmek, depresyon riskini önler.

  İş Dünyasının Z Kuşağı İle İmtihanı

BAŞKASINA İŞ BULMA SANATI

işverenle iş arayanı bir araya getirmek profesyonel anlamda iyi bir fikir. Kariyer Koçu Louise Kursmark’ın önerileri, işverene göndermek üzere hazırladığın taslağı daha profesyonel hâle getirmene yardımcı olacak.

PATRONUN SENİN FARKINA VARSIN

Kanıtlanmış bu iki strateji, patronunun tüm yeğenlerini çikolataya boğmadan kendini ona sevdirmeni sağlayacak.

Ayakta toplantı yap.

Anlattıkların karşısında patronunun gözlerinden kalpli emojiler çıkmasını istiyorsan bir tavsiyemiz var: St. Louis’teki Washington Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, bulduğun fikri ayakta anlatmak karşındaki insanları daha fazla heyecanlandırıyor. Onu yakala ve hemen konuya gir.

Bir hobi edin.

San Francisco State Üniversitesi’ndeki psikologlar, boş zamanlarında yaratıcı aktiviteierle uğraşan bireylerin performansının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu söylüyor. Teori, bu bireylerin işlerine bu pozitif enerjiyi taşıdıkları yönünde.

AÇIK OFİSTE HAYATTA KALMA REHBERİ

Teknoloji şirketlerinin “yaratıcılığı arttırmak” adına hayata geçirdiği açık ofis uygulaması sağ olsun, günümüzde şirketlerde çok az çalışanın odası var (hatta bazı şirketlerde hiç oda yok).

Fakat son dönemde, açık ofislerin sanıldığı kadar yararlı olmadığı ortaya çıktı. Danimarka’da açık ofiste çalışanlar, kendilerine ait odası olanlara göre yüzde 62 daha fazla hastalık izni almış.

Cornell tarafından yapılan bir araştırma ise, açık ofislerdeki gürültülü ortamın bedenimizde savaş ya da kaç hormonunu tetiklediğini keşfetmiş. Görgü Kuralları Uzmanı ve Poisedfor Success kitabının yazarı Jacqueline Whitmore, kaosun hâkim olduğu bu tarz açık ofislerde sağlığını korumanın yollarını anlatıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir