Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyerinizde Yükselirken Güçlü Bir İmaj Oluşturmanın 5 Yolu

Kariyerinizde Yükselirken Güçlü Bir İmaj Oluşturmanın 5 YoluDaha düzgün bir iş bulmak, daha anlamlı bir şeyler yapmak veya var olan işinizde tanınmak istiyorsanız, kendinizi birkaç basamak yukarıdaki biri gibi göstermek çok işinize yarayabilir. Çalıştığınız pozisyon ne olursa olsun güçlü bir stile sahip olmak için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

1-Görünümünüze Baştan Aşağı Önem Verin

İster inanın, ister inanmayın ama düzgün giyinmiş, saçları yapılmış ve kaliteli bir çift ayakkabı giyen çalışanlar çok daha fazla dikkat çekerler. Düzgün parlatılmış ayakkabılar kendinize güvendiğinizin kanıtıdır. Kıyafetinize dikkat etmeniz gündelik işlerin yapıldığı, çok ciddi olmayan iş yerlerinde bile önemlidir.

Kaliteli ayakkabılar ve düzgün bir saç kesimi pahalı olabilir. Ancak unutmayın ki banka soymadan da düzgün görünmenin yaratıcı yolları vardır. Büyük alış veriş merkezlerindeki 2 al 1 öde gibi kampanyaları takip edebilirsiniz. Kuaför salonlarına onlara müşteri sağlamanız koşuluyla indirim yapıp yapmadıklarını sorun. Sadece güzel bir fön çektirerek de çok para harcamak zorunda kalmayabilirsiniz.

2-Çok Çeşit İçeren Bir Gardırobunuz Olsun

Gardırobundaki kıyafetleri birbirleriyle kombine edememek çok yaygın bir sorundur.Bütün parçalar beraber kullanılmaya uygun olmalıdırlar. Temel kıyafetleriniz için bir veya iki renk tercih edin, aksesuarlarınızı, t-shirtlerinizi ve bluzlarınızı bu renkleri tamamlayacak şekilde seçin. Bu sayede giysilerinizin çoğunu birbiriyle uyum içerinde kullanabilirsiniz.

Yaz kış giymeye uygun düzgün bir tshirt ve takım elbise sahibi olmak bir güçlü bir sitil sahibi olmanın yollarındandır. Koyu renk bir takım harika bir yatırımdır. Tutucu bir iş yerinde koyu bir takım gardırobunuzun en büyük kurtarıcısı olabilir ve çok kirlenmeden en az bir hafta giyilmeye el verişli olabilir. Ayrıca güzel bir tshirt veya süveter de aynı pantolonla ayrı ayrı giymek için çok uygun olabilir.
  Şirketler Daha Çok Hangi Departmanlarına Stajyer Alıyor?

3-Konuşmanıza Özen Gösterin

Daha otoriter ve özgüvenli görünmek için konuşmanızda teklemelerden, boşluklardan ve hatalardan kaçının. İnsanlar bu hatalarla konuştuklarında aynı şeyleri tekrarlıyormuş gibi hissettirir ve yaratıcı olamayan bir izlenim uyandırırlar.

Bu tip hatalardan kaçınmanın en iyi yolu ise yavaş konuşup ne söylediğinize netlik kazandırmaktır. Aynı yöntem aynı kelimeyi çok sık kullanıyorsanız da işe yarar.

Gergin olduğunuz zamanlar çok daha fazla konuşma hatası yaparsınız. Ayrıca, karşımızdakini etkilemeyi ne kadar çok istersek, bunu yapmak istediğimiz o kadar aşikar olur. Bu yüzden dil sürçmelerinin kaçınılmaz olduğunu unutmayın. Bunu bilmek çok inanılmaz ve mükemmel bir şekilde konuşmaya çalışmanızı engeller. Sadece insan olduğunuzu unutmayın.

4-Bir Yönetici Gibi Düşünün

Kıdemli yöneticiler kendilerini önemli hissederken, çoğu genç yönetici böyle hissetmez. Kendinizi alakasız hissetmekten veya yaptığınız işi küçümsemektense, kendinize karşı daha pozitif davranın.  Kendinizi başarılı sonuçlar alan bir takım lideri olarak gözünüzün önüne getirin ve öyle tanıtın.

İşinize daha rahat hazırlanmak için iş yerinize birkaç dakika erken gidin ve o gün için hangi görevlerin daha önemli olduğuna karar verin. Daha sonrasında patronunuzdan daha fazla sorumluluk isteyerek onun dikkatini çekebilirsiniz. Başarılı sonuçlar elde ettikçe güvenilirliğiniz de artar.

5-Görünüşün Önemini Kavrayın

Bütün bunlar yapılacak çok şey varmış gibi hissetmenize sebep olabilir ama sonuçların başarısı da ortadadır. Asistan olarak çalışan Christine Hood bir profesyonel gibi davranmanın ve görünmenin ona çok şey kattığını bizzat belirtmiştir. Ayrıca Hood “Firmalar sizi işe alırken veya terfi ettirirken ilk olarak davranışlarınıza dikkat eder. Profesyonel davranışlarım sayesinde bir çok terfi fırsatı elime geçti” demiştir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir