Reklamlar-Reklamcılık

Karşılaştırmalı Reklam Neden Yasak?

ILGININ NEDENİ Son dönemde örtülü bir şekilde karşılaştırmalı reklam örneklerine sıkça rastlıyoruz. Rekabetin en yoğıın olduğu bankacılık, GSM ve otomotiv sektörleri son dönemdeki kampanyalarında kendilerini rakipleriyle kıyaslayan içeriklere ağırlık veriyor. Peki bu stratejinin son dönemde reklamverenler tarafından bu derece ilgi görmesinin nedeni nedir? Alaaddin Adworks Stratejik Planlama Direktörü Tülin Altınok, şirketlerin kısa ve orta vadede doğrudan rakiplerini hedef alarak pazar payı kazanmayı istemelerinin ana neden olduğunu belirtiyor.

SAVAŞ BALTALARI ÇIKTI Bu tarz reklamların Türkiye’de ilk kez GSM operatörleriyle gündeme geldiğini hatırlatan Altınok, “Artan rekabet ve numara taşıma serbestliğiyle birlikte ‘centilmenlik anlaşmaları’ esnetildi. Ardından savaş baltaları saklandıkları yerden çıkarıldı. Amerika’da açık açık marka ismi telaffuz edilerek, ürün veya hizmetler karşılaştırılırken, Türkiye’de karşılaştırmalı reklamın yasak olması nedeniyle, rakip markanın ismi ve çağrışımlarıyla benzerlik kurarak örtülü bir yöntem izlenmeye başlandı” diyor.

KALDIRILACAĞINI BİLE BİLE Altınok, bu reklamların hemen akabinde yaşanan mahkeme süreçleri ve bu reklamlar için alınan yayın durdurma kararlarını ise şöyle yorumluyor: “Belki de markalar yayından kaldırılacağını bile bile ‘karşılaştırmalı reklamlar’ yapmaya devam ediyor. Karşılaştırmalı reklamın serbest olduğu Amerika’da durum daha adil sayılır. Çünkü en azından rakibin açık açık seni hedef aldığı söyleniyor ve markalar da buna karşı stratejilerini belirliyor.”

HOŞGÖRÜ BARİYERİMİZ DÜŞÜK Hemen arkasından da Türkiye’deki bakış açısını şöyle özetliyor: “Hoşgörü bariyerimiz birçok topluma göre daha gerilerde. Bu noktada reklamverenlerin de tüketicilerin de karşılaştırmalı reklamlara henüz hazır olmadıklarını düşünüyoruz. Reklam pastası büyüdükçe, reklam kültürü geliştikçe, bugün değil ama önümüzdeki yıllarda karşılaştırmalı reklamlar yasal olabilir. Şu an yayınlanan GSM reklamları bile bizi bu sürece hızla hazırlıyor.”

MATRUŞKA OLACAĞIZ

YENİ MÜŞTERİLER Movida Plus Kurucusu ve Ajans Başkanı Oğuzhan Akay, reklam sektörünün usta isimlerinden biri. Kendisiyle geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek hem ajansını hem sektörü konuştuk. Movida Plus cephesinde son dönemde yeni müşteri kazanımlar! var. Hazır giyim sektörünün hızlı markalarından Seven Hill, bir konkur sonucunda ajansın portföyüne girmiş, Doğtaş’ın sosyal mecradaki işleri de Movida Plus’a emanet.

YÜKSELİŞ DÖNEMİNDE Eski müşterileri Penti’nin de yeniden kendilerine dönüş yaptığını ifade eden Akay, “Bir de Aryom müşteri portföyümüze katıldı. Her ajansın yükseliş ve durgunluk dönemleri olur. Biz şimdi yükselişe geçtik diyebilirim” diyor. Akay, sosyal mecralarda daha aktif hale geldiklerinin altını çiziyor.

FİKİR HEPSİNİ KAPSAYACAK Bu gelişmeden yola çıkarak sektöre ilişkin gelecek öngörüsünü de şöyle paylaşıyor: “Digital ajanslar, gelecekte konvansiyonel ajansların içinde yer alacak. Konvansiyonel ajanslar ve medya satın alma ajansları da büyük connection ajanslarının içinde yapılanacak. Herşey biraz matruşka gibi olacak. Ama fikir bir ambalaj gibi hepsini kapsayacak.”

ESKİNİN KÜLTÜRÜNÜ YENİYLE BİR ARAYA GETİRDİ

ALTIN ORAN DENGESİ 1,618 dijital reklam dünyasının en yeni ajanslarından. Ajansın isminin hikayesine gelince… Ajans Başkanı Sefa Karahan, bu rakamın sanat, mimari ve matematikte kullanılan altın oran olduğunu belirtiyor. Marka adının hem sayısal hem sanatsal hem de stratejik olması için de bu ismi seçtiklerini anlatıyor.

FARKI NEREDE? Pazarlama iletişimi yeniden yapılanırken 1,618’in sektördeki farkı nedir? Bu soruya Karahan şöyle yanıt veriyor: “Başta ben olmak üzere fabrika ayarlarımızda çok eskiden bu yana teknoloji ve dijital gelişmelere karşı büyük bir merak var. Bu da bizi diri tutan hızlı adapte eden en büyük unsur.

YENİNİN DAHA YENİSİ Teknolojinin nereye gideceğini ve teknolojinin sanatla nasıl buluşacağını veya hedef kitlenin nelerden hoşlanabileceği öngörüsünü biliyoruz. Kısacası, biz bugün eskinin kültürünü kendimizde barındırırken, yeninin de daha yenisi olacağını biliyoruz.”

MÜŞTERİ PORTFÖYÜ Kurulalı henüz 10 ay olmasına karşın ajansın müşterileri arasında RE/MAX Türkiye, Şeker Finans, Nesine.com, Tamer Group, Birand Group, TRT Çocuk, Seyidoğlu Gıda ve KAÇUV yer alıyor. Bugün özellikle finans ve gıda sektöründen görüştükleri markalar olduğuna da değinen Karahan, “1,618 olarak daha etkin ve odaklı hizmeti benimsediğimizden müşteri atımımızı belli bir kotaya kadar çekmeyi ve hizmeti odağımıza koymayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

METRODAN DÜNYADA BİR İLK

TEMASI ENERJİ Metro Enerji Testi reklam filmi dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Reklam, insan hareketinden elde edilen elektrik enerjisiyle çekilen dünyanın ilk reklam filmi. Ülker’in enerji temalı güçlü bir iletişim kampanyası yürütme isteğini ajansı Alametifarika’ya iletmesiyle hayata geçen kampanya, kısa zamanda ilgi çekmeyi de başardı.

ÜRETİM NASIL OLDU? Ülker Çikolata Pazarlama Direktörü Z. Cengiz Acar’la fikrin oluşum ve uygulama aşamasını konuştuk. Reklamda ön plana çıkan enerjinin metro yiyen 36 bisikletçi tarafından üretildiğini belirten Acar, arka planda ise İTÜ Enerji Enstitüsü’nün film için ihtiyaç duyulan tüm teknik altyapıyı hazırladığını söylüyor.

SATIŞA ETKİSİ HIZLI Elde ettikleri geri dönüşün hızından ve sonuçlarından memnun olan Acar, “Genelde reklam filmlerinin satışa etkisi kısa sürede hissedilemez, ancak Metro Enerji Testi reklam kampanyasının satışa çok hızlı ve olumlu etki ettiğini gördük. Gerek tüketicilerden gerek satış ekiplerimizden son derece olumlu geri bildirimler alıyoruz ve satış performansımızı artırarak devam ettireceğimizi öngörüyoruz” diyor.

MasterCard, reklam ajansini seçti

Mastercard’ın, Türkiye’de pazarlama iletişimi hizmeti alacağı iş ortağını seçmek üzere reklam ajansları arasında yapmış olduğu konkur neticelendi. MasterCard konkurunu Blg-Birleşik iletişim Grubu kazandı.

KOROZO’YA YENİ MEDYA AJANSI

Ambalaj üreticisi Korozo, ekim ayından İtibaren medya planlama ve satın alma alanında Maxus ile çalışma kararı aldı. Maxus, Korozo Ambalaj’a tüm mecraların stratejik planlaması ve satın alması konusunda hizmet verecek.

DSL PAZARINI BU REKLAM BÜYÜTECEK

Teknotel Telekom’un da aralarında yer aldığı bir grup internet servis sağlayıcısı (İSS), Türk Telekom’un öncülüğünde yürütülen ve DSL pazarını geliştirmeyi amaçlayan inisiyatife destek veriyor. Türk Telekom ve internet Servis Sağlayıcıları nın DSL internet altyapısını tanıtmak için bir araya geldikleri, Tbwaistanbul tarafından hazırlanan reklam filmleri 19 Eylül 2011 tarihinde yayına girdi. Her biri internetin önemli bir özelliğini anlatan üç reklam filmi, DSL’in hızlı, kesintisiz, kotasız ve ekonomik olduğunu vurguluyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu