Başarılı Girişimcilik

Kendi İşini Kuran Girişimci Ev Hanımı

Kayseri’de beş yıl önce oturduğu evin kirasını ödeyemediği için evden çıkartılan 59 yaşındaki Fatma Erdemsiz, ‘sermayem tahtamla oklavam’ diyerek kurduğu işyerinde bugün 15 kişiye istihdam sağlıyor.

Fatma Erdemsiz, ‘Fatma Bacı’ adıyla açtığı işyerinde ev yemekleri, tatlı, pasta, kete, poğaça, börek ve benzeri yiyeceklerin üretimine başladı. İşlerinin iyi gitmesiyle birlikte öncelikle ailesine ev alan Erdemsiz, eşinin ve oğlunun iflas etmesi üzerine bu işe girmiş. Fatma Erdemsiz, aile ekonomisine katkı sağlamak için evde bazı pastanelere su böreği ve baklava yapmaya başlamış. Taleplerin fazla olması üzerine küçük bir işyeri açmış.

Erdemsiz, daha çok siparişler almaya başladığı bir dönemde, mekânın fizikî yetersizliğinin denetimlerde probleme yol açtığını belirterek, “Sağlıkçılar yakamı bırakmadı ve mekânın yetersiz olduğu uyarısında bulundu.” diyor. Fatma Erdemsiz, 5 yıl önce eşiyle birlikte aldığı bir karar sonrasında şu an bulundukları geniş mekânı tuttuklarını ifade ediyor. Erdemsiz, bundan sonraki süreci şöyle anlatıyor: “Yeni işyeriyle birlikte iş yoğunluğu artmaya başladı. Allah’a şükürler olsun altından kalkamayacağımızı düşündüğümüz bu dönemi iyi atlattık. Şu an işyerinde kızlarımla birlikte 15 kişi çalışıyor. Hepsi ev hanımıydı ve şimdi onlara iş imkanı sağladığım için mutluyum.”

Sabah saat 5’te işyerini açtığını ve 21’de kapattıklarını anlatan Fatma Erdemsiz, “Benim gibi olan ev hanımları varsa bu işe girsinler. Şükürler olsun Allah’a bizim yolumuzu açık etti ve bu duruma geldik. Çalışana Allah yardımcı olur. Kadınlarımızın bu işi yapmalarını, bu işe girmelerini öneririm.” önerisinde bulunuyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu