İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kendi İşini Kuran Kadın Girişimciden Lezzet Topları

Lezzet topları kurumsal hediyede yeni trend

Siz de lezzet topu yapabilirsiniz!

Betie’s ustaları tadı kadar görüntüsüne de dikkati çeken tatlılarının yapım sırrını, isteyen herkesle Lezzet Sınıfı’nda paylaşıyor. Kendi mutfağında düzenlediği temel pastacılık, cup cake-kurabiye-şeker hamuru yapımı ve figürleme eğitimleri ile Betie’s, yediden yetmişe lezzet ve yemek tutkunlarını bir araya getiriyor. Pandispanya yapımından, pasta kreması hazırlanmasına, şeker hamuru yapımından, renklendirme tekniklerine, figür çalışmalarına kadar çok çeşitli eğitim hizmetlerinin ücreti 100 ve 150 TL arasında değişiyor.

Görselliği kadar tadına da doyum olmayan, kişiye özel, yenebilir hediyeler tasarlamak hayalinden yola çıkan bir kadın girişimcinin yarattığı Betie’s markasının ürünleri, özel hediyeler için farklı bir alternatif haline geldi.

Son yıllarda kutlamalar için çiçek ve çikolataya alternatif yeni ürünler geliştiriliyor. Kimi meyvelerden, kimi cup cake’lerden aranjman yaptırmayı tercih ediyor. Bu tarz yenilikleri tüketiciye sunan şirketlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Son olarak bir kadın girişimcinin kurduğu Betie’s eğlenceli lezzet toplarıyla dikkati çekiyor. 2011 yılında Betül Sungurlar tarafından kurulan şirketin ürettiği kurumlara özel, üzeri logolu ürünler yeni jenerasyon promosyonlar arasına girmeyi başardı.

Lezzet kadar tasarım da önemli

Betül Sungurlar, uzun süre restoran ve organizasyon firmalarında görev aldıktan sonra gıda üzerine kendi işini kurmaya karar vermiş. İnsanların özel günlerinde, organizasyonlarında, kurumsal etkinliklerinde standartların dışına çıkıp hediye ve çiçek yerine alabilecekleri, hem lezzetli ve şık hediyeler yapmak hayalini, 26 Nisan 2011 tarihinde gerçeğe dönüştüren Sungurlar, ustalarıyla birlikte tecrübe ve fikirlerini birleştirerek, beş aylık bir Ar-Ge çalışması sonrasında, Betie’s ürün gruplarını oluşturmuş.

Görselliği kadar ortak damak zevkine hitap eden, kişiye özel, yenebilir hediyeler tasarlamak hayalinden yola çıkan Sungurlar, bu amaçla öncelikle Betie’s özel ürünü olan lezzet toplarının formülünü hazırlamış. Hindistan cevizi ve kavrulmuş fındıkla hazırlanmış çikolatalı keklerinin sütlü çikolatalı kremayla birleştirilip, top haline getirilmesinin ardından, üzeri çikolata kaplanarak formülize edilen lezzet topları için bundan sonrasında, keyifli bir tasarım süreci başlamış. Ürünlerin lezzetleri kadar tasarımlarının da kendileri için büyük önem taşıdığını söyleyen Sungurlar konuşmasına şöyle devam ediyor:

“Şu an www.beties.com sitesinde satılan ürünlerin her biri için onlarca kombinasyon denedik. Bazı özel ürünlerimizin taşıyıcılarını yurtdışmdan ithal ettik. Bu süreç, yaklaşık 3 ay sürdü. Tüm çalışmalanmızın sonunda çikolata veya bademli olarak hazırlanabilen Betie’s lezzet toplarını yarattık. Bu ürün grubumuza ek olarak tekli ve aranjman şeklinde hazırlanabilen kek, kurabiye, cup cake ve tasarım pastalar ile ürün yelpazemizi genişlettik.”

Hedef tüm Türkiye’ye yayılmak

Bir sene gibi kısa süre içerisinde bireysel müşterilerin yanı sıra kurumlar tarafından da tercih edilen bir marka haline gelen Betie’s, şirketlerin etkinlik ve özel gün kutlamalarına yönelik ürünleri ile satışlarına hız katıyor.

Yılbaşı, bayramlar, anneler-babalar veya Kadınlar Günü gibi özel zamanlarda işverenlerin, hediye seçeneği olarak toplu siparişler vermeyi tercih ettiğini söyleyen Sungurlar, işe alım, doğum, terfi gibi hediyelerde Betie’s’in “Uğur Topları” gibi kişiselleştirilmiş ürünlerinin daha fazla tercih edildiğini belirtiyor.

Firmalara, yaptıkları kongre, fuar, Iansman, tanıtım amaçlı özel partiler, bayi toplantıları gibi geniş çaplı katılımlı etkinliklerinde dağıtmak üzere tatlı “ikram” ve “hediye” seçenekleri de sunduklarını ifade eden Sungurlar, kurumsal müşterilerinin çalışanları için özel indirimler yaptıklarının da altını çiziyor.

Şu anda İstanbul’da Anadolu yakasında bir üretim tesisinde ürünlerini hazırladıklarını söyleyen Sungurlar, talep artışı nedeniyle Avrupa yakasında da bir üretim tesisi kurmak için kollarını sıvamış. Beties markasını franchise sistemiyle tüm Türkiye’ye yaymak istediğinin altını çizen Sungurlar bu yönde çalışmaların sürdüğünü de vurguluyor.

Fatoş Bozkuş / Haftalık Ekonomi Dergisi Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu