İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kendi Şirketlerini Kuran İki Kadın Girişimci’nin Başarısı

Profesyonel deneyimle kendi şirketlerini kurdular

gaye mervecBankacılık sektöründe İKve eğitim alanlarında çalışırken kendi şirketlerini kurmaya karar veren Gaye Özcan ve Mehveç Demir, 2006 yılında kurdukları Human Group’la bugüne kadar İSO 500 listesinde yer alan şirketlerin 150’den fazlasına hizmet verdi. Şirket özellikle geçen yıl yaptığı iki uluslararası işbirliği ile de dikkati çekti.

Son dönemde profesyonel yöneticilik yaparken kendi işini yapmak üzere görevinden ayrılan ve bu hayalinin peşinden giden kişilerin başarı hikayelerini okuyoruz. 1995’ten bu yana arkadaş olan Gaye Özcan ve Mehveş Demir’de profesyonel hayatta edindikleri tecrübeleriyle insan kaynakları sektöründe bir şirket kurarak deneyimlerini değerlendirmek isteyen eski yöneticilerden.

2006 yılında kurdukları HumanGroup şirketiyle seçme-yerleştirme, eğitim- geliştirme ve ölçme ve değerlendirme alanında hizmet veriyorlar. Bugün gelinen noktada İSO 500 listesinde yer alan şirketlerin 150’den fazlasına hizmet veren şirket geçen yıl farklı atılımlar yaptı. Şirket 2012 yılı içerisinde iki uluslararası işbirliğine imza attı. Önce, dünyanın ilk 10 “üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme” ağlarından biri olan IRC Global Executive Search Partners ile iş ortaklığı kararı alındı. Bu ortaklık için atılan imza, IRC’nin faaliyette bulunduğu 38 ülkede, “Uluslararası knowhow’ı Türkiye’de kullanabilecek ve Türkiye’deki büyük potansiyelin yurtdışında değerlendirilmesini sağlayacak en iyi eşleşme” olarak duyuruldu.

IRC’yi, The Drucker Institute ve ona bağlı The Çenter for Great Management izledi. Haziran 2012’de imzalanan işbirliği anlaşmasıyla, dünyanın dört bir yanında yüzlerce orta ve üst düzey yöneticinin hayatını değiştiren “Drucker Management Path” programının Türkiye’deki tek uygulayıcısı HumanGroup oldu.

şirket nasıl kuruldu?

Özcan da, Demir de bankacılık kökenli. Gaye Özcan, Interbank’ta bankacılığa başlamış ve bu dönemde İK tarafında yer almaya karar vermiş. Interbank’ın ardından, Denizbank’ın kuruluşunda sorumlu ekipte yer almış.

Mehveş Demir de iş hayatına Interbank’ta adım atmış, insan kaynakları tarafında çalışan ve eğitimi deneyimlemek isteyen Demir, Özcan’ın gelmesiyle bankada eğitim alanında çalışmaya başlamış. 1997 Haziran’da kuruluş aşamasında Denizbank’ın eğitim departmanını yapılandırmış. Ve 2006 yılına kadar orada çalışmış.

Üç fonksiyonlu hizmet

2006 yılında Gaye Özcan’dan gelen teklif üzerine birlikte İK yönetimi alanında danışmanlık vermek üzere HumanGroup’u kurmuşlar. Önce ölçme ve değerlendirme hizmeti vermeye başladıklarını söyleyen Özcan, kişilik envanteri, genel yetenek testleri, çalışan tatminine dönük araştırmalar yaparak işe başladıklarını söylüyor. Sonra eğitim ve gelişim kısmı kurgulanmış. Ardından ise seçme ve yerleştirme hizmeti de verilmeye başlanmış. Bugün 12 kişinin çalıştığı şirkette üç ana fonksiyonda hizmet veren Türkiye’deki ender İK danışmanlık şirketlerinden biri oldu Human Group.

Başarıyı ne getirdi?

Eğitim ve gelişim konusunda da kişisel gelişime odaklandıklarını ve konunun uzmanlarıyla çalıştıklarını söyleyen Mehveş Demir, kurumlanıl ihtiyaçlarına yönelik eğitimler planladıklarının da altım çiziyor. Diğer hizmetlerle ilgili ise Demir, “Şirketlerin elinde pek çok özgeçmiş var ama kendisi için hangisi doğru insan bilmiyor. Biz özellikle insan ölçme konusunda çok iddialıyız. Pek çok şirkette rol tanımım biz yapıyoruz” diyor.

2006-2012 arasmdald döneminin, şirket için “içeride” büyüme dönemi olduğunu söyleyen Özcan, bu hızlı büyümenin de özellikle üst düzey yönetici eğitimleri ve seçme yerleştirme konularındaki projelerde sağlanan başanlar neticesinde gerçekleştiğinin de altını çiziyor.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu