İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kendisi Küçük Getirisi Büyük İş Fikirleri

BİR süredir sermaye gerektirmeyen ya da çok az sermeye ihtiyacı olan işlere yer veriyorum. Bu hafta da kendisi küçük getirisi büyük iş fikirleri paylaşmaya devam edeceğim. Hatırlatmak bizden, işin ayrıntılarını düşünmek sizden. Önerilerimin çoğunun pratik özellikler taşıdığı kesin, öyle ki; hemen hepsi buluşçuluğa ve yeniliklere açık. İçlerinde satış mekânı gerektirmeyenler dahi var. Üstelik bunların hiçbiri hayal mahsulü değil. Avrupa’da Amerika’da hatta Uzakdoğu’da tipik sayılabilecek yeni örneklerine rastlamak mümkün, önemli olan bunları görüp öğrenerek işin incelikleriyle dolu özel bir alışkanlık yaratmak.

Çiçeklerden yapılmış çok özel kompozisyonlar

NUR DEMÎROK; Bu hafta pek bilinmeyen; fakat geleneklerimizde önemli izleri olan sıradışı özellikleriyle bazı çiçeklerin görsel ve duyusal niteliklerine ayırdık. Bu çiçeklerin sırları kokularından çok; görünüş ve yaydıkları manyetik etkilerle alakalı.

Ancak bu inceliği bilen bazı araştırıcılar işin gizemini kimi çiçeklerin ‘canlandırıcı ve sağaltıcı’ özellikleriyle açıklıyorlar.

Aslında bu tür işlerde epey mesafe alan ülkeler var. Biz burada işin pratik tarafını dillendirip, yatırımcılara bazı ipuçları vermek arzusundayız. İlgilenenler araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırabilir, kolayca uygulamaya geçebilirler.

Çiçek Dekorlu Restoran
Çiçek Dekorlu Restoran

Çiçeklerin Dilinden Mesajlar

Önerilerimiz çoğumuzun bildiği şu malum çelenklerle ilgili değil. Bu sevimli sıradışı ‘çelenk’ tarzındaki buketler şimdi sempatik daha küçük özel şekilleriyle çok moda; sadece yılbaşlarında ya da özel günlerde kullanılmıyor; kare, üçgen, altıgen, burgu, silindir ya da elips şeklinde dizayn edilenler de dahil; bunları dünyada kimi yerlerde görmek artık mümkün. Çiçeklerin takıldığı ‘çerçeveler’ ise çok özel kuru otların sıkıca bağlanıp düğümlendiği taşıyıcılardan ibaret.

Bunları şimdilerde bazı konutların ve mağazaların dış kaplarına asmak da adet haline gelmiş. Tüm hareketli araçların önüne takmak ise yeni bir alışkanlığı yansıtıyor.

İşin püf noktası, özellikle ticari mekanlarda bulunulan ortama adeta hayat ve yaşam enerjisi vermeleri. Unutmamak gerekir ki, bunlar seçilmiş canlı çiçeklerden yapılmış çok özel kompozisyonlar.

az sermeye ihtiyacı olan işler
az sermeye ihtiyacı olan işler

Etkileri büyük

Kimileri sadece çiçeklerden oluşsa bile çoğu kuru otlardan yapılmış çerçevelere konuyor; minyatür özellikler taşıyor. Kapalı mekanlarda ve alışveriş mağazalarında çiçeklerin kokusu net duyumsanmasa da görsel olarak insanlarda anında gizemli bir parfüm algısı yaratıyor. Çerçeveler genellikle ‘indoor’ (içeri) ve ‘outdoor’(dışarı) özellikleriyle insanlardaki estetik kavrama gücünü anında harekete geçiriyor. Uygulamayı bazı perakendeciler promosyon ve tanıtım günlerine de özgülüyorlar. Müşteriler bir anda kendilerini sanki bir çiçek sergisinde buluyor. Trenler, tramvaylar ve vapurlarda da söz konusu yöntem bu günlerde çokça kullanılıyor.

Gelinen aşamada tüm uygulamalarda yapay çiçek kullanmak artık sakıncalı. Bu modası geçmiş uygulamaya başvuranların estetik algılarında hayli basitlik olduğu ortaya çıkıyor; canlı çiçek ile ‘bezeme yapmak’ önemli hale geliyor. Bayram, yıldönümü gibi özel günlerde söz konusu günü sembolize eden çiçek renkleriyle ortamda hoş bir algı yaratılması da rahatça hedeflenebiliyor.

Restoran ve kafelerde aynı çiçeklerin kompozisyonuyla bezenmiş küre şeklindeki vazolar ise bu sıcak ve samimi ortama çok değişik bir renk katıyor…

Bu tür yerlere özel servis veren işin profesyonelleri her geçen gün biraz daha artıyor. Bu işte asıl sermeye, canlı çiçeklerin gerçek renkleriyle bir şeyleri anımsatmak ya da tüketicinin hafızasında kimi mesajların ‘yeşertilmesini’ sağlamak.

getirisi büyük iş fikirleri
getirisi büyük iş fikirleri

Yaşama Sevincini Geri Getiriyor!

Bu gerçeğin ortaya çıkışı, bizim ve bazı toplulukların hastaya çiçek götürmesiyle ilgili olabilir mi? Yapılan araştırmalar alerjenik hastalığı olmayan bireylere bir demet çiçek buketi götürmenin başta ruhsal durum olmak üzere; kişinin yaşama enerjisini güçlendirdiğini ortaya koymuş. Bu kalıplaşmış davranış biçimi bizim adetlerimizde de çokça yer alıyor. Yapılan son araştırmalar hazırlanacak çiçek buketinin bu konuda uzmanlaşmış özel bir yere yaptırılması yönünde.

Çünkü her çiçeğin insan ‘aurası’nda yarattığı sağaltıcı ya da olumlu psikolojik etki hayli farklı.

Bu konuda kıdem kazanmış çiçekçiler şimdi uzmanlardan çiçeklerin sağaltıcı özelliklerini de öğreniyorlar, öyle çiçekler var ki; hastanın moral dünyasını yenilemekle kalmıyor, hastaya hissettirmeden ‘subliminal yoldan’ sağlıklı olacaksın ya da kısa sürede iyileşeceksin mesajları veriyor. Son araştırmalar özellikle bazı renkli çiçeklerin epey marifetli olduğunu ortaya koymuş.

Batı’da bitkiyle tedaviye yardımcı olan noktalarda sırf bu nedenle hızlı artışlar var. Bunlar sağlık temasını öne koyarak tüm hastalara hem moral veriyor, hem de tedaviye pozitif katkı açısından çok yardımcı oluyorlar.

çiçekli restoran
çiçekli restoran

Sağlığa Zararlı Değiller!

Kapalı mekanlara özgü çiçek kompozisyonlarının ise dikkatle seçilmesi ve özel çerçevelerini oluşturan yaş ya da kuru otsu bitkilerin alerji uzmanı hekimlerden onay alması ilk öncelik. Bunlar hasta ziyaretlerine götürülmese de topluluk içinde bazı sorunlara yol açılmaması açısından önem taşıyor. Aşı merkezleri, sağlık ocakları, eczaneler, hastane ve okullarda bu türden uygulamalara girişilmemesi olası riskler açısından mutlaka dikkate alınmalı.

Son yıllarda resim sergileri, otomobil galerileri, süpermarketler, konfeksiyon mağazaları, pastane ve restoranlar bu konuya büyük ilgi gösteriyor. Tam da bu noktada önemli olan husus tüm çiçeklerin ve otsu taşıyıcıların alerjenik nitelikler taşımaması. Aynı duyarlılık toplu taşıma yapan sistemler için de geçerli. Batıda apartman ve çok katlı mekanların da bu uygulamayı hayli benimsemiş olması dikkat çekiyor. Onların çoğu bunu estetik açıdan da çok değerli buluyorlar.

Bu işi geliştirmek isteyenlerin kendi buluşsal yeteneklerini de işin içine katmalarında yarar var. Eğer tanıtıma ağırlık verilirse başta küçük büyük tüm ticari işletmelerin ilgisini çekebilecek yenilikçi bir proje. Üstelik estetik açıdan geliştirilmeye de son derece açık. Sermaye gereksinimi ise umulanın çok çok altında.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Neler Yapılır

NUR DEMÎROK / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu