Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Kiosk Konseptiyle Demlik Franchising Veriyor

Kiosk konseptiyle açılan Demlik, demleme çay, Türk kahvesi, limonata, ayran, salep, boza gibi geleneksel içecekler sunuyor. 2013 sonunda 10 şubeye ulaşılması hedeflenen Demlik için franchising veriliyor. Ortalama 90 bin TL yatırım bedeliyle kurulabilecek bir şube için aylık 20 bin ile 30 bin TL arasında ciro hedefleniyor.

Demlik’ten iş fırsatı çıktı

Bursa’da 55 yıldır hizmet veren ve bu kentin güçlü yerel markalarından biri olan Özgen Kahve’yi günümüz trendine uygun bir konsept haline getiren üç genç girişimci ortak bir projeye imza attılar. Özgen Kahve’nin 3’üncü kuşağı olan Erman Ademoğlu işletmeyi günümüz konseptlne uyarlarken, Cemre Ceylan’ın işletme sahibi olarak gıda sektöründeki tecrübeleri ve Tahir Küçükel’in de New York’ta gayrimenkul sektöründeki gözlemleri ve analizleri sonucunda Demlik konsepti ortaya çıktı.

Çay Demlikten içilir’ sloganıyla Türkiye insanının milli içeceği haline gelen demleme bardak çay ve Türk kahvesi üzerine geleneksel bir konsept olan Demlik, ev limonatası, Susurluk ayranı, salep, boza gibi lezzetleri de çatısı altında toplayarak menüsünü çeşitlendirdi.

Mini konsept

Demlik’in lokomotif ürünü demleme cam bardak çay olarak algılansa da, ıhlamur, ada çayı ve yeşil çaylar da tamamen doğal ve demleme olarak sunuluyor. Bu içecekler lokum kurabiyesi, acıbadem, poğaça simit gibi yiyeceklerle destekleniyor. Ademoğlu, “Mini bir konsept olmamız, her yerde ve kolay ulaşılabilir olmak istediğimiz içindi. 2013 yılındayız ve tüm dünyada zaman çok kıymetli hale dönüşmüş durumda. İnsanlar içmek ya da yemek istedikleri şeyler için zaman kaybetmek istemiyor gün içinde. Biz bu durumu gözlemledik ve ülkemizde bu akımın öncülerinden olmak istedik” diyor.

Demliklerin içinde, klima, buz makinesi, bulaşık makinesi, kahve makinesi, titanyum çay kazanı, tost makinesi, soğutucu dolap, katı meyve sıkacağı, mikro dalga çok amaçlı fırın, adisyon takip sistemi, kamera sistemi bulunuyor. Ayrıca konsept taşınabiliyor.

Şu an iki noktada hizmet verdiklerini belirten Ademoğlu, eylül ayı sonunda altı şubeye ulaşacaklarını İfade ediyor.

Yurtdışına açılacak

2013 sonuna kadar 10 şube hedefi bulunan Demlik, franchising vererek büyüyecek. Demlik kiosk konseptinin dükkân konseptine geçmesi için talepler adlıklarım kaydeden Ademoğlu, şunları söylüyor:

“Amerika’da ev dışında yemek yemeyi tercih edenlerin oranı yüzde 67. Bizde ise bu oran bugün yüzde 10. Beş yıl önce yüzde 3’lerdeydik.

Beş yıl sonra İse aynı ekonomik büyüme ve istikrar söz konusu olursa bu oranın yüzde 30 olması bekleniyor. Bu büyümeyi ve istikrarı fark eden yeril yabancı tüm yatırımcılar ülkemizde bu sektöre yatırım yapıyorlar. Mini konseptimizle bu pazara girdik ama 2014 yılından itibaren dükkân konseptine geçmek için çalışmalar yapıyoruz.”

Ademoğlu, Demlik’in ekonomik yatırım şartları ve uygun franchising koşullarının girişimciler için kârlı bir yatırım fırsatı olacağını belirtiyor. Ademoğlu, yeni konseptiyie Türk çayını Türki Cumhuriyetler ve Arabistan ile Avrupa’da Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkeler olan Almanya, Fransa, İsviçre ve Hollanda gibi ülkelere taşımayı hedeflediklerini söylüyor. Ademoğlu, Türk çayını dünya markası yapmayı hedeflediklerine de dikkat çekiyor.

90 bin TL yatırım bedeli

Yatırım için lokasyonun yoğun olduğu yerler tercih ediliyor. AVM terasları, vapur İskeleleri, kent meydanları, metrobüs ve metro durakları, stadyum konser alanları, otogar ve havalimanlarının bu konsept için uygun alanlar olduğu İfade ediliyor.

Franchise giriş bedeli 20 bin TL. Toplam yatırım bedeli ise franchise giriş bedeli dahil olmak üzere 90 bin TL olarak belirtiliyor. Bu yatırıma demliğin İçindeki tüm makine, zücaciye, hatta personelin giyeceği sezonluk kıyafetler de dahil.

Ademoğlu, “Demlik franchise alan yatırımcıyı ekstra maliyetlerle yormuyoruz” diyor.

Royalty bedeli olarak aylık sabit bir ücret alınıyor. Dükkânın kurulduğu yerin verimine ve ilk üç aylık cirosuna göre bu bedel belirleniyor.

30 bin TL ciro hedefi

Kâr marjı şubenin verimliliğine ve çalışan personelin kalifiye olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ancak Ademoğlu, kâr marjının ortalama yüzde 30 seviyelerinde olduğunu söylüyor.

Franchise için hedeflenen aylık ciro ise 20 ile 30 bin TL arasında değişiyor. Ademoğlu, “Yıllık ortalamaya bakıldığında 15 bin TL’nin altında aylık ciro yapan noktalarımızı, yeni bir noktaya taşınması konusunda uyarıp yardımcı da olabiliyoruz. Yeni yerinde de yıllık ortalama 15 bin TL’nin altında kaldığı zaman, bize yatırım için ödediği rakamın yarısına demliğimizi geri almayı sözleşmede taahhüt ediyoruz” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: AVM terasları, vapur iskeleleri, kent meydanları, metrobüs ve metro durakları, stadyum konser alanları, otogar ve havalimanları

İlk sermaye: Franchise giriş bedeli dahil 90 bin TL.

Ciro hedefi: Aylık 20 bin ile 30 bin TL arasında değişiyor.

Kâr marjı: Ortalama yüzde 30.

Bayilerde aranan özellikler: İşinin başında duracak girişimciler aranıyor.

Başvuru için: www.demlik.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu