Güncel Ekonomi Haberleri

Kırsal Alanlarda Turizm Yatırımlarına Hibe Yoluyla Destek

Yatırımın yarısı devletten

Çiftlik turizmi, pansiyon, otel, restoran, sportif aktivite, doğa gezisi, tarihi geziler… Bu ve benzeri alanlarda proje geliştirenlere TKDK tarafından hibe veriliyor. Destek miktarı 15 bin ile 400 bin euro arasında değişiyor.

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu), Kırsal Turizm Programı doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Özellikle dağlık alanlarda ve kadınların sorumluluğunda yürütülen projelere öncelik veriliyor.

13 İLDE GEÇERLİ

Kırsal Turizm Programı; Amasya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Çorum, Kars, Tokat, Diyarbakır, Konya, Trabzon, Erzurum, Samsun, Hatay ve Sivas’ta geliştirilen projeler için geçerli. Program doğrultusunda mikro girişimciler veya çiftçiler tarafından kurulacak pansiyon, konaklama tesisi ve restoran hizmetlerinin gelişimi, çiftlik turizmi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesi, sportif aktiviteler, doğa ve tarihi geziler gibi alanlardaki projeler destekleniyor. Konaklama tesisleri en fazla 15 yatak (tek-çift) kapasitesinde olmalı.

Programın kapsamı sadece yeni yatırımlarla sınırlı değil. Mevcut bir tesisiniz varsa bu tesisle ilgili yenileme, restorasyon, kapasite artırımı gibi konularda da proje geliştirebilirsiniz. Ancak bunun bazı koşullan var. Örneğin, işletmenin en fazla 10 çalışanı olmalı. Yıllık cirosu da 1 milyon TL’yi aşmamalı…

SON BAŞVURU 9 TEMMUZ…

Kırsal Turizm Programı’nın toplam bütçesi 15 milyon 313 bin euro. Uygun kriterlere göre hazırlanmış projelerinizi TKDK il koordinatörlüklerine teslim etmeniz gerekiyor. II koordinatörlüklerinde ön kontrolleri yapılan projelerin kontrol işlemleri TKDK merkezinde tamamlanıyor. Değerlendirme sonucunda uygun bulunan projeler, seçim kriterlerine en yüksek puandan başlayarak sıralanıyor ve ayrılan bütçe dikkate alınarak desteklenmek üzere seçiliyor.

Son başvuru tarihi 9 Temmuz 2012.

Projelerin bütçesi en az 15 bin, en fazla 400 bin euro olacak.

TEMİNAT İSTENMİYOR

Peki proje için teminat isteniyor mu? Banka kredisi de kullanılabilir mi?.. Destek alabilmek için TKDK tarafından herhangi bir teminat istenmiyor. Ancak başvuru sahibi, projeyi yürütecek mali güce sahip olduğunu iş planında göstermek durumunda. Öz-kaynakların yetersiz olduğu durumlarda banka kredisi kullanılabiliyor. Ancak projenin amacı ve sürdürülebilirliği için gerekli olan hiçbir taşınır veya taşınmaz bankalara teminat olarak gösterilemiyor. İşletme yeri mülkiyetinin başvuru sahibine ait olması gibi bir zorunluluk ma da yapılabiliyor. Ancak kira sözleşmesinin, asgari proje uygulama süresi artı 5 yıllık dönemi kapsaması gerekiyor.

GERİ ÖDEME YOK

Proje başvurularının yatırımın yapılacağı illerdeki TKDK il koordinatörlüğüne yapılması gerekiyor. Program kapsamında tarım ve gıda sektörünün sürdürülebilir modernizasyonu, AB müktese-batına bağlı olarak gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı, çevre standartlarının iyileştirilmesi konusunda yapılacak çalışmalara destek verilecek.

Kırsal Kalkınma Programı, hibelerden yani karşılıksız kredilerden oluşuyor. Dileyen herkes projesini hazırlayıp başvuruda bulunabiliyor. Ancak ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişiler TKDK’nın istediği formatta bir iş planı hazırlayarak başvuru yapabiliyor. Bir çağrı döneminde aynı tüzel kişilik veya aynı gerçek kişi adına birden fazla proje başvurusu yapılamıyor. Ancak IPARD programı kapsamında en fazla dört kez desteklerden yararlanma şansı var. Dört desteğin hepsi de aynı konuda olabiliyor.

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu