İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kişiye Özel Yemek Menüleri Girişimcilere İş Fırsarları Yaratıyor

Kişiye özel yemek menüleri. GÜNÜMÜZDEKİ yoğun çalışma temposunda sağlıklı beslenmek için zaman ayırmak oldukça zor. Özellikle masa başı çalışanlar için sağlıksız atıştırmalıklar önemli bir dert. Tam da bu noktada yepyeni bir girişim furyası oluştu. Sağlıklı beslenme trendini fırsat bilen girişimciler kişiye özel yemek menüleri ile pazara çıktılar. Rafinera, Formena, FitChef, FedBox, 90Fit, Diyemse gibi firmalar hazırladıkları menülerle sektörü domine eder oldu.

Sağlıklı beslenme trendi iş fikri fırsatları yaratıyor

Beyaz yakalıların bu alandaki ihtiyaçlarını tespit eden söz konusu firmalar isim haklarını da satmaya başladı. Türkiye’nin farklı noktalarında hizmet veren girişimlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yeni girişimcilerle birlikte pazardaki fırsatlar da arttı.

GÜNDE 700 PAKET GÖNDERİYOR

Kapıya teslim diyet yemek hizmeti veren Fedbox Dict&Life kişilerin kilo alma, kilo verme ve form koruma hedeflerine göre seçenekler sunuyor. Menülerin gıda mühendisleri ve diyetisyenler tarafından planlandığını aktaran firmanın Satış ve Pazarlama Müdürü Serpil Genç, “Üretilen yemekler hassas terazilerde tartılarak porsiyonlanıp üyelerimizin adreslerine teslim ediliyor” diyor. Yemeklerde katkı maddesi, dondurulmuş gıda gibi ürünlerin kullanılmadığını söyleyen Genç, “Sebze ve meyveler taze bir şekilde temin ediliyor. Etlerimiz Et ve Balık Kurumu’ndan satın alınıyor. Mutfağımız tüm üye ve üye adaylarına açık. Kişiler diledikleri zaman Mecidiyeköy’de bulunan mutfağımızı ziyaret edip denetleyebilirler” açıklamasını yapıyor.

Kişiye özel yemek menüleri
Kişiye özel yemek menüleri

Kişilerin yaş, boy, kilo, cinsiyet ve fiziksel aktivite parametrelerine göre günlük tüketmeleri gereken kalori miktarlarını belirlediklerini söyleyen Genç, “Diyetisyenimiz programınız boyunca sizi takip ederken, kullanmanız gereken paket sayıları ile ilgili yönlendirmeler de yapıyor” diyor. Franchise verdiklerini söyleyen Genç, “Başvuru talepler formumuzu düzenleyen girişimcileri analiz edip uygun bulduklarımız görüşmeye davet ediyoruz” açıklamasını yapıyor.

Firma paketlerinde keçi boynuzlu tatlılar, beyaz un yerine muz, yulaf ve badem unu ile yapılan ürünler, avokado, Hindistan cevizi yağı gibi son zamanların trendi olan egzotik ürünler tercih ediliyor. Ortalama fiyatların 50-56 TL arasında değiştiğini aktaran Genç sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Aldığınız gün sayısı ne kadar çok olursa fiyatlarımız da ona göre düşüyor. İstanbul ve Kocaeli’nin bir kısmına gönderim yapıyoruz. 5 binin üzerinde kayıtlı ‘ üyemiz var. Aktif olarak günlük 700 paket teslimatımız bulunmakta.”

KINOADAN SHİİTAKE MANTARINA

“İyi bir yaşam iyi beslenmeyle başlar” mottosuyla yola çıkan 90fit.com.tr farklı mutfak lezzetlerini tüketiciyle buluşturuyor. Sektörde bir yıldır faaliyet gösterdiklerini aktaran firma kurucusu Tülin Karabük, “Tüketiciler damak tatlarına uygun farklı beslenme seçeneklerine ulaşabilir, diyetisyen desteğimizebaşvurabilir” açıklamasını yapıyor. Chi, kinoa, kefir, karabuğday, shiitake mantarı, siyah pirinç, aktif karbonlu granola gibi farklı ürünler çokca talep alıyor.

Yemeklerin Ankara ve İstanbul’da beş ayrı mutfakta hazırlandığını aktaran Karabük, “Tüm mutfaklarımıza sunduğumuz temel çalışma şartı, menülerin üretiminde basit karbonhidrat, rafine şeker ve trans yağ kullanılmaması. Her beslenme paketi, diyetisyenimizin yazdığı besin değerlerine göre hazırlanıyor. Diyetisyenlerimiz hem paketlerimizi alan kullanıcılarımızla hem de paket almasa bile özel olarak diyetisyen danışmanlığı isteyen kullanıcılarımızla görüşüyor.

Daha çok kullanıcıya ulaşmak için farklı hizmetler sunuyoruz. Örneğin diyetisyenlerimizin hazırladığı online motivasyon programımız mutfakta vakit geçirmeyi tercih eden, alışveriş hazırlıklarını kendileri yapmak isteyen kullanıcılarımız için cazip bir çözüm” açıklamasını yapıyor, rabük Firmanın “Peynirli Ketojenik Menü” ve “Skin Antiaging Paketi” en çok tercih edilen seçeneklerin başında geliyor.

Franchising vermediklerini aktaran Karalar gu bük, “Ancak Türkiye’nin her yöresinden mutfaklarla ve diyetisyenlerle işbirliği yapmaya açığız. Platformumuzda yer almak isteyen tüm mutfak ve diyetisyenler bize ulaşabilir” diyor. 10 binden fazla müşteriye ulaştıklarını aktaran Karabük sözlerine şöyle devam ediyor: “Paket fiyatlarımız 57-130 TL arasında değişiyor. Farklı mutfak ve menüler farklı maliyetler yaratıyor. Kâr marjımız JUug mutfaklara, paketlere, ürünlere göre değişebiliyor. Dört ay gibi kısa bir sürede her ay binli adetlere ulaşmak bizi mutlu ediyor.”

Kişiye özel yemek
Japon yemekleri – Kişiye özel yemek menüleri

“AYNI YEMEĞİ TEKRAR YEMEZSİNİZ”

2007’de hizmete başlayan Rafinera, sağlıklı ve dengeli beslenme konsepti üzerine kurulmuş bir şirket. Besinlerin satın alımından teslimine kadar tüm süreçlerin gıda mühendisleri tarafından takip edildiğini söyleyen firmanın CEO’su Didem Altınbaşak Tulgan, “Tüm yemekler bağımsız bir laboratuvar tarafından analiz ediliyor, menülerimiz diyetisyenler ve spor eğitmenleri tarafından hazırlanıyor” diyor. Ürünlerin, özel üreticilerden veya organik ürün tedarikçilerinden temin edildiğini belirten Tulgan, “Menülerimiz hazırlanırken karbonhidrat, protein ve yağ dağılımına bakılır. Classic ve Protein Plus olarak farklı paket seçeneğimiz var.

Protein Plus beslenme planında günlük menüler ortalama yüzde 35 oranında protein içerir. Makarna, pirinç, ekmek, beyaz un ve şeker gibi karbonhidrat öğeleri içermez, karbonhidrat ihtiyacınızı doğal ve lif oranı yüksek besinlerle karşılar. Classic beslenme planımızda ise düşük yağ oranı ön planda. Her iki beslenme planı da üç ana, iki ara öğün olmak üzere toplam beş öğün yemekten oluşur” diyor.

Tüm yemeklerin kendi mutfaklarında üretildiğini belirten Tulgan, “Menüler planlanırken en önem verdiğimiz konu kişilerin sıkılmamasını sağlamak. Bu amaçla menülerimizde bir ay içerisinde yediğiniz yemeği tekrar yemezsiniz” ifadelerini kullanıyor. Franchising vermediklerini söyleyen Tulgan, “Üretim ve hijyen anlamında tüm kontrolü elimizde tutmamız gerektiğine inanıyoruz. Kendi operasyonumuz ile İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de hizmet veriyoruz” diyor.

38TL’den başlayan günlük fiyatlarla hizmet alınabildiğini aktaran Tulgan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Fiyatlarımıza kargo ve Online diyetisyen hizmeti dahil. 84 bin civarında üyemiz var. Ayda ortalama 220 bin öğün servis ediyoruz. Çok yakında lansmanım yapacağımız yeni ürünlerle bu sayının daha da artacağım tahmin ediyoruz.”

FRANCHİSİNG VERİYOR

Formena da bu alanda hizmet veren bir firma. Beş senedir sektörde olduklarını söyleyen işletme sahibi Derya Ercan, “Diyet yapmanın zorluklarını yaşadiktan sonra böyle bir fikir geliştirdik. Hazır, sağlıklı ve kaliteli yemeğe ulaşmak maalesef kolay değil. Çalışma şartlarının çok yoğun olduğu günümüzde, insanlar diyet yapmak ya da sağlıklı beslenmek için çok fazla zaman harcıyor.

Verdiğimiz hizmetle pratik ve sağlıklı ürünleri uygun fiyatlara tüketebiliyorlar” diyor. Paketlerin, her gün istenilen öğün sayısına göre belirtilen saat aralığında, adrese düzenli olarak gönderildiğini belirten Ercan, “Kalori hesabı aşamasında bütün üyelerimize diyetisyen hizmeti veriyoruz. Yemekleri kendi mutfağımızda hazırlıyoruz” açıklamasını yapıyor. En çok tercih edilen paketin tam gün programı olduğunu aktaran Ercan sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Halen beş ilde hizmet veriyoruz. Türkiye genelinde franchising çalışmalarımız var. Diyetisyenlere isim hakkı ücreti almadan, aylık danışmanlık bedeli ile franehi-se verilmekte. Fiyatlarımız ise öğün sayısına ve üyelik süresine göre değişiyor. Üyelik süresi arttıkça fiyatlarımız düşmekte. Fiyatlar 24 TL’den başlayıp, 56 TL’ye kadar çıkıyor. 2019 yatırım planlarımız arasında öncelikli hedefimiz Türkiye genelinde Formena’ya ulaşmak isteyen herkese bu hizmeti götürebilmek.”

Kişiye özel yemekler
Evde Ne Yapıp Satabilirim? – Kişiye özel yemek menüleri

HİNDİ VE BALIĞA TALEP ÇOK

Sektörde hizmet veren FitChef ise 2011’den beri faaliyette. Firma, vejetaryen, emziren anneler, sporcular, sağlıklı beslenmek isteyenler gibi farklı taleplere sahip müşterilere hizmet veriyor. FitChefin elektrikli bir ızgara, iki tava ve dört göz ocağı olan minik mutfakta başladığını aktaran firma kurucusu Okan Teğen, “Paketlerini yeni almaya başlayan kişilerin yüzde 90’ı bir arkadaş tavsiyesi ile deneme amaçlı paket satın alıyor.

FitChef üyesi iseniz yemek aldığınız her gün aklınıza gelenleri sorabileceğiniz bir diyetisyeniniz oluyor ve sizi sürekli bilgilendiriyor” diyor. Mutfağa giren tüm malzemelerin taze ve kaliteli olmasına dikkat ettiklerini söyleyen Teğen, “Etlerimiz ve sebzelerimiz günlük olarak geliyor. Özellikle sebze ve meyvelerin taze olarak tedarik edilmesi bizim için çok önemli. Etler günlük kesim raporları alınan, sağlık konusunda bizim kadar titiz bir çiftlikten günlük olarak geliyor” açıklamasını yapıyor.

Kendi sistemlerine göre diyetisyen yetiştirdiklerini aktaran ‘Teğen, “FitChef stajyer diyetisyenlerin eğitimini sürdürdüğü bir okul” diyor. Yemek paketlerini sipariş verenin ihtiyacına göre hazırladıklarını aktaran Teğen, “Gelen sipariş üzerine diyetisyenlerimiz sipariş veren kişiyi arıyor ve kişisel özelliklerine göre menünün besin değerlerini planlıyor. Beşiktaş’ta bize ait profesyonel bir mutfağımız var. Yemeklerimizi burada hazırlıyoruz. Dileyen her müşterimizin mutfağımızı ziyaret etmesi, şeflerimizle konuşup bilgi alması mümkün” ifadelerini kullanıyor.

En çok tercih edilen paketin “Yüksek Proteinli Standart” olduğunu söyleyen Teğen, “Sabah kahvaltısında altı yumurtalı omlet, öğlen ve akşam yemeklerinde et içeren besleyici bir menü. Ana yemek olarak ise hindi çok seviliyor. Hindi yemeklerinin artırılmasıyla ilgili talep alıyoruz. Balık yemeklerini de menülerde sıklıkla kullanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

İzmir ve Ankara’dan franchise talebi aldıklarını ifade eden Teğen, büyümeyi kendi ekibiyle sürdürmek istediğini belirtiyor. Firmanm fiyatları günlük 54-140 TL arasında değişiyor. Aktif 550 civarında üyeleri olduğunu belirten Teğen sözlerine şöyle devam ediyor: “Fiyat aralığımız geniş olduğu için müşteri portföyümüz de geniş. Evinde aşçısı olan patronlara hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Beyaz yakalılar arasında çok popüleriz. Aylık 10-12 bin paket gönderimi yapıyoruz. 2019 yılında hedefimiz günlük bin üyeye ulaşmak ve çok talep aldığımız üç şehirde daha hizmet vermek.”

GLUTENSİZ MENÜ ÖNE ÇIKIYOR

Diyemse 2012’den beri sektörde faaliyet gösteriyor. Mümkün olduğu kadar basit şeker, yapay tatlandırıcı, lezzet ve kıvam artırıcı kullanmadan organik içeriklerle çalıştıklarını aktaran işletme yetkilisi Burçin Özkan, “Yemekler taze pişirilir ve aynı gün gönderilir. Son kullanma tarihi yalnızca beş gündür. Vejetaryen, diyabetik, yaşlı ve emziren anne beslenmesi gibi farklı menü tiplerimiz var” diyor. Ücretsiz uzaktan diyetisyen desteği sağladıklarını aktaran Özkan, “Tüm yemeklerimizi kendi mutfağımızda üretiyoruz. En çok zayıflama paketimiz talep görüyor.

Sonrasında vejetaryen ve sporcu menüleri tercih ediliyor. Glutensiz menü de son zamanlarda popüler olmaya başladı” açıklamasını yapıyor. Franchising verdiklerini ifade eden Özkan, “Ayda 300-400 arası paket gönderimi yapıyoruz. Kâr marjımız yüzde 35-45 arasında değişmekte. Yeni dönemde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bayilik verme hedefimiz var. En çok soru ve bilgi talebi bu bölgelerdeki illerden geliyor” ifadelerini kullanıyor.

Farklı yemek çeşitleri

 • Unsuz şekersiz brownie
 • Kajulu hurma toplan
 • Glutensiz pizza
 • Avokadoiu kinoalı salata
 • Brokolili balkabaklı ıspanaklı frittata
 • Karameiize biftek şeritleri ve portakal kabuklu kereviz
 • Hardallı somon parçaları ve kinoalı mevsim yeşillikleri
 • Teriyaki tavuk şiş, glutensiz pirinç eriştesi, sebzeler ve kaju fıstığı Keçi peyniri ve ıspanaklı kiş
 • Limon ve kapari soslu fırınlanmış somon, kuşkonmaz ve kepekli bulgur salatası
 • Taze meyveli ve yağsız sütlü chia puding
 • Yer fıstıklı raw cookie

Çiğdem GÖZLER / Diyetisyen
“Menüler kişiye özel olmalı”

Kişiler hareketsiz bir yaşam sürüyorsa kilo almak kaçınılmaz. Sağlıklı beslenmek isteyen kişiler ise kaliteli besine ulaşmak için çok çaba harcıyor. Bu noktada adrese teslim diyet yemekler, özellikle sağlıklı yiyeceklere erişimi sınırlı olan tüketiciler için verimli bir uygulama. Menüler ve porsiyonlar kişiye özel olarak hazırlandığı takdirde olumlu sonuçlar alınabilir. Ancak kişi kilo fazlalığına bağlı olarak en az üç ay devam etmeli. Eğer kişi kendisi yemek yapmak için vakit bulamıyorsa, online hizmet alarak sağlına katkıda bulunması yaşam kalitesini arttıracaktır.

Yeşim Oksay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu