Makaleler

Kızlarımızın başarısı tesadüf mü?

Kızlarımızın başarısı tesadüf mü?

SBS sınav sonuçları, geçen Perşembe günü açıklandı. Cuma günü de başarılı olan okullar, dershaneler, çalışkan öğrencilerini, fotoğraflarıyla gurur tablosu olarak kendilerini kutluyorum. Sizin de dikkatinizi çekmiştir. Türkiye’de ilk iki sırayı, kız öğrenciler aldı. Birinci N. Ezgi Menzi, aynı zamanda satrançta Avrupa İkincisi. ikinci olan öğrencimiz yüzde 92 görme engelli Dolunay Kocabağ. İlan veren okul ve dershanelerin listesine baktığımda, kız öğrencilerin çokluğu dikkatimi çekti.

İkinci olan Dolunay’ın okulu Bilfen’den 500 tam puan alan 39 öğrenciden 25’i kızlardan oluşuyor. Öğrencilerinin başarılarını ilanla duyuran Final’in tam puanlar listesinde 61 öğrenci var. 4l’i kız, 20’si de erkek öğrenci… Amacım, sınav sonuçlarının bir köşesinden aıtup, geneli üzerinden ahkam kesmek değil. Kız öğrencilerimizi okutmanın önemi üzerinde bir kez daha durmak.

Deutsche Bank’tan Goldman Sachs’a kadar çok sayıda yabancı büyük finans kuruluşu, Türkiye’nin parlak geleceği için raporlar hazırladı. Hazırlanan raporlardaki başlıkları sloganlaştırdık; “Yıldız ülke olacağız”, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız” gibi… Oysa, her biri 60-70 sayfayı bulan raporların içeriğine bakıldığında, bu hedeflere ulaşmak için kızlarımızı, özellikle de kırsal kesimdeki genç kızları okutmanın önemine dikkat çekiliyordu. Tabii, başlığa fit olduğumuz için o kadar sayfayı okuyarak değerli zamanımızı harcayamazdık!

Genç nüfusumuzu, 2020’den itibaren tam anlamıyla açılacak demografik fırsat penceresine hazırlamalıyız. Üstelik, kız-erkek ayrımı yapmadan… Bugünkü öğrencilerin, o dönemin en dinamik, genç çalışanları olacağını unutmadan…

Kentsel dönüşüm için yasal düzenlemeler yapıldı, bazı bölgelerde işe koyulduk bile… Rantın en yüksek olduğu il, şüphesiz İstanbul. Dolayısıyla inşaat sektörü için en büyük pasta İstanbul’da olacak. Ancak, ulaşım gibi koşulların yanı sıra, merkeze ve iş dünyasına yakınlık gibi faktörler de bazı semtlerin, diğerlerine göre daha fazla parlamasına neden olacak. Emlak editörümüz Levent de, bundan yola çıkarak, İstanbul başta olmak üzere 6 ilimizde önümüzdeki dönemde yıldızı parlayacak semtleri, uzmanlarla konuşarak kaleme aldı.

Dönüşüme ilişkin çalışmalar henüz yeni. Yürütülecek çalışmalarda, oluşturulacak projelerde, deprem olgusunu hiç unutmadan, yaşam kalitesini artıracak, sosyal ve çevresel düzenlemelerin ihmal edilmemesini umuyorum. Tabii, tarihi dokuya saygımızı koruyarak…

Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu