Makaleler

Klima Satın Alacaklar İçin Öneriler

Yaz geldi ve sıcaklar bastırıyor. Eviniz veya iş yeriniz için en doğru ve en uygun fiyatlı bir klima seçimi yapmayı şimdiden düşünmek iyi bir fikir. Belki kullandığınız bir klimanız var, yenileyerek aylık bütçeniz için tasarruf yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ya da karşılıklı pencereleri açarak içeriyi serinletmeye çalışıyor olabilirsiniz. Belki bu size yeterli gelmiyor olabilir. Evet, çoğunlukla öyledir de… Klima satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Önce basit anlamda bir klimanın nasıl çalıştığına bakalım:

Klimanın çalışma prensibi özetle: Belirli bir basınç altındaki sıvının istenilen sıcaklık derecesinde buharlaştırılması ve sonra da tekrar sıvı hale dönüşmesidir. Çevrim malzemesi olarak gaz kullanılır. Gaz kompresör vasıtasıyla emilir, sıkılaştırılır ve sıvılaştırılır. Sıkıştırma sırasında ısı açığa çıkar. Açığa çıkan ısı fan aracılığıyla dışarıya (odaya) atılır. Söz konusu sıvı daha sonra tekrar gaz haline dönüşür. Bu sırada bulunduğu ortamdan ısı çektiği için odanın sıcaklığını da düşürmüş olur. Bu işlem aynı şekilde tekrarlanır.

Öncelikle ne tür bir klimaya ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Klimalar kullanılacağı mekanın metre karesine göre farklı boyutlarda olmalıdır. Örneğin, ev, ofis, hastane, lokanta, bilgi işlem odası vb. Dolayısıyla bir yatak odasına takılacak klima, salona takılacak klimadan daha ufak kapasitededir. Klima fiyatları da bu noktada birbirinden farklıdır. Bir klima bayisine gitmeden önce mutlaka klimayı takmayı düşündüğünüz odanın veya mekanın metrekaresini hesaplayın. Bu, klima seçiminize yardımcı olmaya çalışan yetkili kişi tarafından mutlaka size sorulacaktır.

Ülkemiz koşullarında bir klimanın ortala ömrü 10 yıl olduğu yetkililer tarafından söylenir. Dolayısıyla klima satın almadan önce yıllık işletme ve bakım maliyetine dikkat edilmelidir. Ayrıca enerji tasarruflu klima seçmeyi düşünmeli ve aylık gelecek elektrik faturalarınızın fazla kabarık olmamasına dikkat etmelisiniz.

Klima ucuz bir cihaz değildir. Satın almadan önce küçük bir araştırma ile en uygun klima fiyatlarına göz gezdirmeniz ve not almanız yerinde olur.

Yazın soğutma ihtiyacınız için tercih edeceğiniz klimalardan artık ısıtma ihtiyacınızı karşılamak içinde faydalanmayı düşünebilirsiniz. Güneyde bulunan iyi izole edilmiş birçok ev kışın ısınma ihtiyaçlarını klima ile çözebiliyor aynı zamanda. Bu noktada nasıl bir iklim koşulunda yaşadığınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Satın alacağınız klima veya klimaların hangi marka olursa olsun bulunduğunuz yere yakın servis hizmetlerinin olup olmadığını mutlaka sorun. Herhangi bir klima arızası karşısında bir telefonla servis hizmeti alabiliyor olmanız sorununuzu kısa zamanda çözmenize yardımcı olacaktır.

Umarım bir klima kullanıcısı olarak bu küçük tavsiyelerim sizlerin de işine yarar.

Yazın serin, kışın ise sıcak günler dileğiyle…

Makale : Mert Kaptan – MakaleMarketi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu