Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Knightscope K5 Güvenlik Görevlilerinin İşini Elinden mi Alacak?

Knightscope K5 Güvenlik Görevlilerinin İşini Elinden mi Alacak?ABD merkezli güvenlik şirketi Knightscope, ülkenin güvenlik endüstrisine harcadığı parayı ve suç oranının ülkeyi uğrattığı 1 trilyon dolardan fazla zararı göz önünde bulundurarak Knightscope K5 isimli güvenlik robotunu geliştirdi.

Knightscope K5
Şirketin CEO’su William Santana Li’nin ifadesi ile güvenlik görevlilerinin ve polislerin işini kolaylaştıracak akıllı gözler ve kulaklar olarak düşünebileceğimiz bu robotun yapısında 360 derece görüş açılı 4 kamera, ses kaydı yapabilen bir mikrofon, hoparlör, havadaki biyolojik, kimyasal ve radyolojik değişimleri algılayabilen sensörler, lazerler ve alarmlar var. Şüpheli hareketleri ve ses seviyesindeki ani değişiklikleri tespit ederek gerekli birimlerle irtibata geçebilen robotun araç plakası okuma ve araç kaydı araştırma özellikleri de var. Özellikle emniyet teşkilatında kullanımının yaygınlaşması beklenen Knightscope K5, uyarıları ve topladığı verileri Knightscope güvenlik merkezine iletiyor ve verilerin değerlendirilmesi burada yapılıyor. Yaklaşık olarak bir insan büyüklüğünde olan robotlardan dördü aktif kullanım ve deneme amacıyla birkaç şirkete gönderilmiş bile. Knightscope K5’in suç oranını %50 oranında azaltması hedefleniyor.

  İnternet IPv4'den IPv6'ya Geçmeye BaşladıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir