İş Fikirleri ve İş Kurmak

KOBİ’ler Keşfetti Filo Kiralama Patladı

KOBÎ’ler keşfetti filo kiralama patladı

Birkaç yıl öncesine kadar sadece uluslararası ve büyük ölçekli şirketlerin tercih ettiği filo kiralama, artık orta ve küçük ölçekli şirketlerin de ilgisiyle tarihinin en parlak günlerini yaşıyor. 2006 sonunda 80 bin olan araç sayısı 140 bine ulaşmış durumda. Pazarı hısda büyüten gelişme ise filo kiralamanın avantajlarım keşfeden KOBİ’ler oldu.

Ülkemizde her türlü taşımacılık büyük ölçüde karayolu üzerinden gerçekleşiyor. Aynı durum, işi gereği sürekli müşterleriyle temaslarda bulunması gereken ve bu amaçla çalışanlarına otomobil temin etmek durumunda kalan firmalar için de gerekli. Şirket yapılanması içerisinde yer alan otomobil konusu, zamanla küçük bir filodan başlayıp işlerin büyümesiyle birlikte hatırı sayılır rakamlara kadar çıkabiliyor.

Özellikle büyük işletmeler müşteri portföyü doğrultusunda sürekli zamana karşı yarışarak, vaktinde müşterilerinde olmak için büyük çaba sarf ediyorlar. İlk etapta kendi filosunu kurup yönetmeye başlayan işletmeler, zaman ve rekabet koşulları içinde bu konuda profesyonel firmalardan destek almaya başladılar.

Ülkemizde daha yeni yeni yerleşmeye başlayan “Operasyonel Filo Kiralama” sistemi sayesinde, kiralama şirketleri filo yönetimi yükünün önemli bölümünü üstlenerek, işletmelerinin hayatını kolaylaştırdı ve asıl faaliyetler alanlarına daha fazla yoğunlaşmalarına imkan tanıdı. Çoğu işletme, uzman birkaç kuruluştan operasyonel filo kiralaması desteği alsa dahi, zaman zaman büyüklükleri 300 ila 500 araca ulaşan bu filoları yönetmek için yine de işletmeleri içerisinde özel bir kadro da bulundurmayı tercih ediyor.

Filo kiralama şirketleri de müşterilerin isteği doğrultusunda çalışarak destek veriyor. İşletmelerin en önemli ihtiyacı olan zaman ve maliyetlerde ekonomi sağlama konularında hizmet verirken, birçok konuda da farklı alternatif servis hizmetleri veriyorlar.

AVANTAJI ÇOK

Operasyonel filo kiralamanın işletmeler için birçok cazip avantajı var.

Öncelikle işletmeler kendi araçlarını satın almadan kiralama yoluna girmiş oluyorlar. Böylece araçlar için işletme sermayesi ayırmak zorunda kalmıyor ve bu kaynaklan, asıl faaliyet alanlarına yönlendirebiliyorlar.

Yine filo kiralama yolunu seçen işletmeler bir taraftan servis, vergi, bakım gibi konularla uğraşmadığı gibi, yedek araç imkanındanda faydalanabiliyorlar.

Filo kiralama şirketleri sadece uzman oldukları konu üzerinde yoğunlaşmış bir yapıya sahip, uzman ekiplerden oluşuyor. İşletmeler ise kendi konusu olan iş dalı üzerinde çalışmaya devam ederek ulaştırma gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıyor. Aslında bu kiralama şirketlerine bir başka bakış açısıyla, yol yardım uzmanı da denilebilir çünkü araçların her türlü sorunları ile tepeden tırnağa dek ilgileniyorlar. Bunlara örnek vermek gerekirse, periyodik bakım zamanı geldiğinde araç bakıma girer ve personele yedek bir araç verilerek yoluna devam etmesi sağlanır, motorlu taşıtlar vergisi, araç takibi, OGS yönetimi, yakıt tüketim kontrolü ve otomobili birebir ilgilendiren başka birçok konuda destek opearsyonel filo kiralama şirketleri tarafından üstleniliyor.

FİLO KİRALAMANIN ŞİRKETLER İÇİN AVANTAJLARI

✓  Firmalara etkin sermaye kullanımı imkanı sağlaması
✓  Düzenli ödeme planı ve etkin nakit akışı yönetimi planlaması
✓  Kiraların tamamının gider kalemi olarak kaydedilebilmesi
✓  Operasyonel verimlilik ve zaman tasarrufu getirisi
✓  Rio yönetimi ve koordinasyonun profesyonellere bırakılması
✓  Konsantrasyonun ana aktiviteye daha fazla yönlendirilebilmesi
✓  Firmanın imajını güçlendiren yeni araçların seçilebilmesi
✓  İkinci el araç riskinin ortadan kalkması

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Sistem aslında çok karmaşık değil. İşletmeler ihtiyaç duydukları araç miktarını ve araç cinsini belirlendikten sonra, satın alma yerine bu araçları birkaç farklı tedarikçiden kiralama yoluna giderek kullanmaya başlıyor. Yapılan sözleşme gereği süre bitiminde araçlar tekrar teslim ediliyor. Yani şirket veya işletmeler sadece belirlenen kira bedelini ödeyerek otomobilin kullanım hakkına sahip olmuş oluyor. Kiralama şirketleri ise işletmelerin ihtiyaçlarını karşıladıkları gibi sürekli yeni otomobillerin yollara çıkmasını sağlayarak, hem yakıt tüketiminin ve C02 salınımının azaltılmasına, hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamış oluyorlar, ayrıca otomotiv sektörü için büyük bir müşteri olan kiralama şirketleri, sektörün gelişimine de önemli katkı sağlıyorlar. Yapılan kiralama sön-leşmesinin bitmesiyle birlikte, bu araçlar ikinci el pazarına sunularak bu sektöre de ciddi katkı sağlanmış oluyor.

LEASPLAN
HIZLA BÜYÜYOR

Filo kiralama sektöründen bahsedildiğinde yaklaşık 140 bin araçlık bir parkur bulunuyor. Kiralama şirketleri bu pastadan daha büyük bir dilim alma adına yatırımlarına ve hizmetlerine devam ediyor. Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden LeasePlan, Hollanda men-şeili bir şirket ve dünyada yaklaşık 1.3 milyon aracı yönetiyor. Toplam 30 ülkede hizmet veren LeasePlan, Türkiye’de 2007 yılında faaliyetlerine başladı. LeasePlan Türkiye yüzde 51 LeasePlan Corporation ve yüzde 49 Doğuş Otomotiv ortaklığında hizmet vermekte. LeasePlan Genel Müdürü Tiirkay Oktay, “Geçen yıla göre filoyu yüzde yüz 19 oranında büyüttük” diyor. Şirket, 8 bin 300 adetlik bir araç parkını yönetiyor. Firmanın 2012 yılı sonu projeksiyonuna göre filoyu pazar büyümesinin üzerinde, yüzde 13 gibi büyüterek araç parkını 9 bin adede çıkarmayı öngörüyor.

LeasePlan’in sahip olduğu filoda şu an için 30 farklı marka ve 100’ün üzerinde model mevcut. Ağırlık ise B ve C segmentlerinde. Filoda bulundurulan markalar arasında ağırlıklı olarak VW, Ford, Renault, Fiat, Audi, Toyota, Seat, Honda, Skoda, Opel, Hyundai, BMV ve Mercedes geliyor. Farklı sektörlerden yaklaşık 700 adet müşteriye hizmet verilirken, müşteri portföyünde finans, ilaç, teknoloji ve hızlı tüketim sektörleri ağırlıklı olarak bulunuyor. LeasePlan’ın ürün portföyünde çeşitli ihtiyaçlara göre farklı ürünler mevcut. HazırPlan isimli ürünle, ihtiyacı ve bütçesi sınırlı müşterilerin tüm temel servis ihtiyaçları karşılanıyor ve daha hesaplı bir filo kullanımı sunuluyor. Kon-forPlan seçeneğinde ise müşteri limitini konforuna göre belirlerken, filo için ne gerekiyorsa LeasePlan ilgileniyor. OrtakPlan’da her şey şeffaf. Sektöre LeasePlan tarafından getirilen “Açık Hesaplama” yöntemiyle hem tüm rakamların karşılaştırma imkanı bulunuyor, hem de filodan gelir elde ediliyor. SizinPlan ile müşteriye ait araç filosunu LeasePlan yönetiyor.

LeasePlan ayrıca Ekonomist Dergisi ile birlikte “Yılın Filo Yöneticisi’’ni seçip ödüllendirmek ve motive etmek için yeni bir yarışma düzenlemeye de başladı.

DRD DERİNDERE
MÜŞTERİYİ YOLDA BIRAKMIYOR

Tamamı yerli sermayeli en büyük operasyonel filo kiralama kuruluşlarından olan DRD Derindere Filo Kiralama, operasyonel filo kiralama sektöründe 14 yıllık deneyime sahip. Uluslararası alanda faaliyet gösteren derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından kredi reytingi ve yatırım yapılabilir kategorilerinde değerlendirilmiş olan firma “BBB-” gibi olumlu ve görünümü ise “Stabil” olarak belirlendi. 15 bin adede yaklaşan araç filosu, 800 adedi aşan Türkiye çapında yaygın servis ağı ve bin 500 adede varan müşteri portföyüyle dikkat çeken DRD Derindere Filo Kiralama, ana faaliyetleri yoluyla bilançosunda üstlendiği riskleri yönetebilecek yeterli liyakat, deneyim ve altyapıya ulaşmış durumda.

Güçlü finansalları ve kurumsal yönetim anlayışı ile dikkat çeken DRD Derindere Filo Kiralama ülke genelinde yaygın satış ve servis ağıyla da öne çıkıyor.

Türkiye genelinde her noktada aynı kalite ve standartlarda hizmet sunan yapı İstanbul’un yanı sıra Ankara, Bursa, İzmir ve Adana illerinde de DRD Bölge Müdürlükleri ile yaygın hizmet ağını destekliyor. Derindere Filo Genel Müdürü İlkay Ersoy “Uzman ekiplerinin çalışmalarıyla, müşterilerinin ihtiyaç ve iş modellerine en uygun çözüm alternatiflerini sunarak, hızlı ve esnek bir büyüme planlıyoruz” diye konuştu.

Firmanın ana iş ilkesi ise müşterilerinin Türkiye’nin neresinde olursa olsun kesintisiz bir biçimde yola çıkış amacından geri kalmamalarını sağlamak. Başta hasar, lastik patlaması veya mekanik arıza gibi müşterilerin yol yardım desteğine ihtiyaç duydukları her durumda DRD Müşteri Hizmetleri’ni arayıp süreci başlatmasıyla; şehir merkezlerinde ortalama 1 saat, şehirlerarası yollarda ise ortalama 2 saat içerisinde aracın bulunduğu noktaya ulaşarak aracın çekilmesi veya ihtiyaç halinde kurtarılmasını sağlanıyor. Yaygın anlaşmalı servis ağı sayesinde, Türkiye’nin neresinde olursa olsun hasar ya da arıza anında müşterilere ulaşıp, bu hizmeti aynı kurumsal standartlarda hızla verebiliyor.

AVİS BUDGET
YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

Otokoç Otomotiv bünyesinde faaliyet gösteren, günlük ve operas-yonel kiralama sektörünün lider şirketlerinden Avis ve Budget müşteri memnuniyetini en iyi şekilde karşılamaya yönelik yatırımları ile büyümesini sürdürüyor. Avrupa’ya kıyasla araç kiralama oranının çok düşük kaldığı Türkiye’de potansiyelin büyük olduğuna inanan Avis ve Budget “mobil rezervasyon” hizmeti, “Uç ve kirala” kampanyası gibi öncü adımlarla hem liderliğini pekiştirme yolunda hızla ilerliyor, hem de sektörün gelişmesine katkıda bulunuyor. İki şirket 2012 yılında da hızlı büyümelerini sürdürmeyi hedefliyor. Müşteri memnuniyetini karşılamaya yönelik attığı adımlarla başarılı bir yılı geriden bırakan şirketlerden Avis, kısa dönemli araç kiralama hizmetlerinde yüzde 31, Budget ise yüzde 41 oranında büyüyerek 2011 yılında da liderliğini perçinledi.

Avis ve Budget, hem kısa hem de uzun dönemli kiralama işini birlikte yapan en büyük şirketler olarak kısa dönemde pazar paylarını yüzde 31’e, uzun dönemde pazar paylarını yüzde 9’a ve toplam araç parkını ise 16 bin 500 adet seviyesine çıkardı.

Avis Genel Müdürü İnan Ekici “Avis, Eskişehir ve Malatya ofislerini, Budget ise Konya şehir, Konya havalimanı, Eskişehir, Erzurum ve Diyarbakır ofislerini hizmete açarak ofis ağını daha da genişletti ve Türkiye’de uçulan her ilde hizmet verme hedefine yaklaştı” dedi.

ÇELİK MOTOR
10 BİN ARACA ÇIKTI

Anadolu Grubu kuruluşlarından olan Çelik Motor tarafından kurulan Çelik Motor Filo Kiralama 2005 yılından beri sektörün en genç ve yenilikçi üyelerinden biri olarak hizmet veriyor. 2011 yılı için araç parkını 10 bin adede çıkartmayı hedef olarak belirleyen Çelik Motor Filo Kiralama, bu hedefini 2011 yılının ilk 8 ayında gerçekleştirmesini bilmiş. Çelik Motor Filo Kiralama’nın 2012 yılı için belirlediği hedef ise araç parkını 13 bine çıkarmak. Yaklaşık 750 müşteriden oluşan bir portföye sahip olan Çelik Motor Filo Kiralama, Vestel, Li-nens, Pınar, Eti, Abdi İbrahim İlaç, Denizbank, DYO, Zorlu Enerji, Sabancı Holding, Bilim ilaç, Banvit, Habertürk, CocaCola, Efes Pilsen gibi farklı sektörlerdeki farklı iş hacimlerine sahip pek çok firmaya hizmet veriyor. Sunduğu kişiye özel, “tailor made” olarak tabir edilen hizmetleriyle farkını ortaya koyan Çelik Motor Filo Kiralama Genel Müdürü Bora Koçak “Şirketimiz kaliteli ve özenli hizmet anlayışını uygun fiyatlarla sunarak başarısını her geçen gün artırıyor” dedi.
CENTRAL KİRALAMA
10 YILI GERİDE BIRAKTI

Central Kiralama, henüz üniversite sıralarında araç kiralama işine girme kararı alan üç genç girişimcinin ortaya çıkardığı bir marka. Kriz döneminde yatırımların azaldığı ve piyasanın çalkalandığı bir dönemde, inandıkları işe odaklanan ve yatırımdan korkmayan kurucuları 10. Hizmet yılını geride bırakarak markayı bugünlere taşımışlar.

Genel Müdürlüğü’nü Nora Karakaş Paşalı’nın yaptığı Central 2010 yıl sonu değerlendirmesinde Uluslararası Japan Credit Rating Agency JCR – Eurasia Rating değerlendirme kuruluşundan aldığı “BBB+” notuyla, operasyonel kiralamada JCR -ER tarafından denetlenen tüm firmalar arasında ilk sırada yer almış. Ardından 2011 ’in ilk yarısından itibaren Central’ın durağan olan görünümü pozitife yükseltilmiş. Bu gelişmeler Central’ın belirlediği ilkelere sadık kalarak, hizmet kalitesinden ödün vermeden, güçlü finansman yapısıyla da sektörden ayrıştığının göstergesi olmuş.

2010 yılında günlük araç kiralama alanında da hizmet vermeye başlayan Central, “Yepyeni bir araç kiralama deneyimi” yaşatmak ve günlük kiralama alanında sektörü iyileştirmek adına çalışmalar da yaparak, çok kısa sürede sektörün lider firmaları arasında yerini almış. Hızla büyüyen yapısı, hizmet ağı ve günlük araç kiralama filosu ile filo hizmetleri tarafındaki deneyimini günlüğe taşıyan marka, büyük oyuncuların bulunmadığı, genelde yerel oyuncularla ilerleyen günlük oto kiralama sektöründe önemli bir boşluğu doldurmuş. Günlük kiralama filosunda ağırlıklı olarak Volks-wagen marka araçlar ve filoya yeni katılan BMW araçlar ile hizmet veren Central’ın, rakiplerinden en çok ayrıştığı nokta, 6 ayda bir, henüz 15 bin km’yi bulmuş iken araçlarını yenilemesi ve Türkiye’deki toplam 13 ofisinde aynı standarlar ile hizmet verebiliyor olması. Bugün Central ofislerine gelen her müşteri, içi yeni araç kokan, yepyeni bir araç kiralama deneyimi ile karşılaşacağını biliyor. Şu an için filoda 3500, günlük kiralamada ise 600 aracı bulunan Central, sürekli büyüyerek sektördeki farklı konumunu muhafaza etmeyi hedefliyor.

ANKARA’NIN EN BÜYÜĞÜ

19 yıl önce 2 araç ile sektöre giren şirket, 2009 yılını 135 milyon TL, 2010 yılını ise 140 milyon TL ciro ile ve Capital Dergisi 2010 verilerine göre de Ankara’nın 33., Türkiye’nin 538. en büyük firması olarak kapatmış. 2011 yılı cirosu ise 165 milyon TL olarak gerçekleşen Beyaz Filo’nun binin üzerinde farklı sektörlerden oluşan zengin bir müşteri portföyü ve 7 bine yakın binek otomobil bulunuyor. Bu araçların tamamına yakını filo kiralamada kullanılıyor.

Araç parkında Renault, Fiat, Ford, Toyota, Citroen, Volkswagen, Mercedes, Audi ve Mitsubishi markalar yer alıyor. Anadolu merkezli Beyaz filo, gerek satış gerekse de satış sonrası hizmetlerinde müşterileri ile sıcak diyaloglar kurmayı seven, onları anlayan bir dost yaklaşımına sahip.

ÜMİT AKKUYU

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu