İş Fikirleri ve İş Kurmak

KOBİ’ler Krizdeki Ülkelerde Satışa Çıkan Patentlerin Peşine Düştü

Türk Kobileri Patent Avında

İflas bayrağını çeken yabancı şirketlerin peşine düşen KOBİ’ler, teknoloji transferine odaklandı. Türk KOBİ’leri, krizin vitrine çıkardığı 800 bin patentin peşine düştü, 2 yılda 5 bin buluşu Türkiye’ye getirdi

Türkiye’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) küresel krizi fırsata çevirmek için atağa kalktı. Son yıllarda sessiz sedasız yeni bir teknoloji ve sanayi atılımına imza atan Türk şirketleri, başta Avrupa bölgesi olmak üzere krizdeki birçok ülkede satışa çıkan patentlerin peşine düştü. Hedefte, bugüne kadar geç kalınan teknoloji yatırımlarını hızlandırmak ve bu sayede küresel rakiplerin önüne geçmek var. Bu kapsamda KOBİ’ler, son iki yılda dünyanın 80 ülkesinden 5 bine yakın patenti Türkiye ekonomisine kazandırdı.

90 MİL YON PATENT BAŞVURUSU
Patent kazanımları, bazen sadece buluşun, bazen ise şirket evlilikleri veya şirketin tamamen satın alınması şeklinde gerçekleşti. Markiz Patent Genel Müdürü Orhan Erman’a göre Türkiye’ye önemli bir ‘know how’ transferi de sağlayacak bu atılımda inanılmaz bir büyüme yaşanıyor. Eriman, “Krizdeki Avrupa, Türkiye ekonomisi için şansa dönüştü” diyor Verilere göre dünya çapında 90 milyona yakın patent müracaatı bulunuyor. Son 5 yıl içinde dünyada yapılan patent başvuru sayısı ise 13.5 milyon. Avrupa Birliği patent verilerine göre sadece Euro Bölgesi’nde satılık 300 binin üzerinde patent bulunuyor. Dünya genelinde ise bu rakam 800 bini buluyor. Sağlık, otomotiv, kimya, tekstil, uzay ve gıda sektörleri satılık patentlerde başı çekiyor.

MARKALARI DA TOPLUYORUZ
Son dönemde çok sayıda Türk şirketi yurtdışındaki fırsatlara yönelmiş durumda. Ekonomi Bakanlığı’nın çalışmasına göre Avrupa’da önümüzdeki 10 yılda 1 milyon 600 bin şirket kapanacak. Bu da teknoloji transferinin yanı sıra marka ve dağıtım kanallarında da yeni fırsatlar yaratıyor. Özellikle son 3 yılda çok sayıda Avrupa markası da Türk firmaları tarafından satın alındı.

Yerli buluş sayısı da artıyor

Türkiye’de girişimciliğin arttığını ortaya koyan göstergelerden biri de patent ve marka başvuruları. Patent ve faydalı model başvuruları 2011 yılında 10 bin sayısına ulaştı. 2011’de Türkiye’de toplam 4 bin 87 patent başvurusu yapıldı. Bu rakama faydalı model başvuruları da eklendiğinde rakam 10 bin sınırına dayandı. Öte yandan Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre Türkiye, 2011’de 120 bin marka başvurusuyla Fransa’yı geride bırakarak Avrupa birincisi oldu. Endüstriyel tasarım başvuruları da yüzde 30 artarak 36 bine ulaştı. sabah

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu