Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Kobi’lere Özel Çöpçatanlık Sitesi

Kobi’lere Özel Çöpçatanlık SitesiKOBİ’lere özel çöpçatanlık sitesi

Türkiye’nin ilk şirket evliliği sitesi sirketortagim.com üzerinden şirket satın alabilir ya da satabilirsiniz. Site, KOBİ’lere yabancı ortak ya da yatırımcı bulma konusunda da yardımcı oluyor…

ortaklikİŞİNİZİ büyütmek mi istiyorsunuz? Yabancı bir ortak ile yurtdışı pazarlara açılmayı mı düşünüyorsunuz? Ya da yabancı bir fonla tanışmak mı istiyorsunuz? Büyük şirketler için bu ve benzeri soruların cevaplarını bulmak zor değil. Ancak sıra KOBl’lere gelince işin rengi değişiyor. İşte bu gerçekten yola çıkan şirket evlilik siteleri, KOBİ’lere özel sundukları hizmetleriyle dünyada giderek popüler hale geliyor. Özellikle ABD’de 150’şer binden fazla üyesi olan ve bugüne kadar çok sayıda şirket evliliği yapan internet siteleri var. Türkiye’de ise bu alandaki ilk adımı sirketortagim.com isimli internet sitesi attı. KOBl’leri evlendirmeyi hedefleyen sirketorta-gim.com yaklaşık bir yıl önce kuruldu. Sitenin kurucusu ise iş dünyasının yakından Mehmet tanıdığı bir isim olan TEMSA’nın eski CE- Buldurgan O’su Mehmet Buldurgan.

ÜYE SAYISI BİN 135
Sirketortagim.com’un kurucusu Mehmet Buldurgan, “Bu projeye başlarken iki eksiklik tespit ettim. Birincisi, internette her şey satılıyor ama bir tek şirket satışı yapılmıyordu. İkincisi ise, şirket evliliği konusunda KOBİ’lere gereken önem verilmiyordu. Türkiye’de bu konuda büyük bir eksiklik gördüğümüz için bu girişimi hayata geçirmeye karar verdik” diyor. Buldurgan, Sirketortagim.com’u kurmadan önce bir yıla yakın bir süre hazırlık yapılmış. ABD’ye giderek konuyla ilgili konferansları takip etmiş ve benzer içerikli siteleri incelemiş. Kuruluşunun ardından site hızla üye kazanmış. Üyeliğin ücretli olduğu şirke-tortagim.com’un şu anda bin I35 üyesi var.

3 FARKLI ÜYELİK SEÇENEĞİ VAR

Sirketortagim.com’un satıcı, yatırımcı ve danışman olmak üzere üç farklı üyelik seçeneği var. ‘Satıcı’, firmasını satmak isteyen veya firmasına ortak arayanların kayıt yaptığı bölüm. Yatırım yapmak isteyen kişi veya firmalar ise ‘Yatırımcı’ bölümüne kayıt oluyor. Danışmanlık hizmeti veren kişi ya da firmalar ise adından da anlaşılacağı üzere ‘Danışman’ bölümüne kayıt yapıyor. Sitenin üyelik ücretleri ise şu şekilde sıralanıyor: 300 TL (üç aylık), 500 TL (altı aylık) ve 925 TL (bir yıllık).

  T-Shirt Sketchbook - Tişört Tasarlama Defteri

Siteye üye olan her şirket, üyelere sınırsız sayıda mesaj gönderip mesaj alabiliyor. Üyenin istediği firmaların profilini incelemesi de serbest. Ayrıca sitedeki yatırımcı ve danışmanları göre-ı biliyor ve onlarla iletişime geçebiliyor.

Türkiye’de çok başarılı KOBl’lerin bulunduğuna dikkat çeken Buldurgan, “Küçük ve orta boy işletmelerin birleşerek güçlenmeleri gerekiyor. Güç birliği için bir araya gelmeyen şirketler maalesef yok olacak. İstanbul’daki şirketlerin işi bir ölçüde daha kolay. Ancak Anadolu’daki şirketler için durum daha zor. Bu nedenle ticari işbirlikleri önem kazanıyor. Örneğin ihracatı iyi bilen bir KOBi, iç pazarı bilen bir KOBİ ile birleşince çok hızlı büyüyebilir. Aslında bizim çıkış noktamızda burası oldu. Sirketortagim.com’daki üye şirketler yabancı fonların ilgisini çekmeye başladı. Önümüzdeki dönemde yabancı fonlar buradan şirket satın alacaklar” diyor.

Ersan Çıplak / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir