Dünyadan ve Türkiyeden Güncel HaberlerŞirket Haberleri

KOBİ’leri marka sahibi yapıyor

markabizde.com.tr, telif hakkı alınmış hazır markalarını girişimcilerin hizmetine sunuyor. Böylece yeni marka sahibi herhangi bir problemle karşılaşmadan tescilli markasıyla faaliyetini sürdürebiliyor. Sitenin kurucusu Yusuf Sarıkaya, KOBİ’lerden bu konuda yoğun başvuru aldıklarını söylüyor.

markabizdeYeni bir şirket kuranların karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri markalarını ve logolarını oluşturabilmek diyebiliriz. Tüketicilerin beklentilerini karşılayacak ve şirketi en iyi temsil edecek ismi ve logoyu bulmak, bulduktan sonra da bunun telif haklarını alabilmek çoğu girişimcinin zaman ve para kaybı yaşamasına yol açıyor, işte bu noktada markabizde.com, her türlü sektör için hazırladıkları marka ismi ve logolarıyla girişimcileri hem zaman, hem de para kaybından kurtarmayı hedefliyor.

Her yıl on binlerce marka, isminin ve logosunun telif hakkını almak için Türk Patent Enstitüsü’ne başvururken, markabizde.com telif hakkı alınmış hazır markalarını girişimcilerin hizmetine sunarak girişimcileri kolayca marka sahibi yapıyor. Bunu yaparken de her türlü sektörel ihtiyacı planlayarak, girişimcilerin hedef kitlelerine yönelik en doğru markayı oluşturmayı hedefliyor.

Teksti! ve gıdadaki ihtiyaçtan kuruldu

Başkent Danışmanlık Hizmetleri tarafından 2010 yılında hayata geçirilen markabiz-de.com.tr’nin kurucusu Yusuf Sarıkaya site üzerinde firmaların ihtiyacı doğrultusunda oluşturulan hazır tescilli markalar yer aldığını söylüyor. Böylece firmalar siteden beğendikleri tescilli bir ismi kendi üzerlerine devir alarak kullanabiliyor. Yaklaşık 18 yıldır marka tescili alanında faaliyet gösteren bir firma olduklarını belirten Sarıkaya şöyle devam ediyor:

“Sektörde en eskilerde biriyiz. 2000’li yılların ortaları genelde tekstil ve gıda sektöründeki firmaların yoğun marka tescil ihtiyacının doğduğu dönemlerdi. Bu yüzden bu alanlarda tescilsiz isim bulmak git gide zorlaşmaya başlamıştı. Ayrıca uzun tescil süreci müşterilerimizi yatırım yaparken zor durumda bırakan sıkıntılı bir süreçti. Dolayısıyla ilk olarak bu sektörlerdeki firmaların hem bu uzun süreç hem de benzersiz isim bulma güçlüğünü ortadan kaldırmak için ilk markalarımızı yarattık ve tescil için başvurduk.”

Her sektöre hitap ediyor

Daha sonra hazır tescilli marka ihtiyacının her sektörde rağbet görmeye başladığını kaydeden Sarıkaya, tescil faaliyet alanını her sektöre hitap edecek şekilde genişlettiklerini söylüyor ve şu an sitede hemen hemen her sektörde tescilli hazır marka bulmak mümkün olduğunu sözlerine ekliyor.

Sistem ise şu şekilde işliyor: Öncelikle marka arayışı içinde olan firma veya şahıs web sitesinde araştırma yaparak kendi ihtiyacını karşılayacak faaliyeti içeren sınıfta istediği ismi belirliyor. Daha sonra firma, markabizde.com.tr’ye talebini bildiriyor.

Anlaşma sağlandığında markanın firma/şahıs üzerine devir edilmesi noter kanalıyla gerçekleşiyor. Türk Patent Enstitisü’nde noter devri işletilerek markanın devri tamamlanıyor. Böylece yeni marka sahibi herhangi bir problemle karşılaşmadan tescilli markasıyla faaliyetini sürdürebiliyor.

KOBİ’lerln ilgisi yoğun

Bugüne kadar ortalama 200 şirkete hizmet verdiklerini kaydeden Yusuf Sarıkaya, logo hizmeti de sunduklarını ifade ediyor. Öncelikle tescil edilecek ismi bulduktan sonra logo tasarımcıları vasıtasıyla isme göre logo tasarlayarak tescil başvurusu yapılıyoruz. Böylece isim yanında farklı bir logoda tescil edilmiş oluyor. Dolayısıyla firma hem isim hem de isme farklılık katan bir logo bulmak zorunda kalmıyor. Özellikle KOBİ’lerden yoğun talep aldıklarını belirten Sarıkaya, “Firmalarımızın çoğunluğunu KOBİ’ler oluşturuyor” diyor.

Özellikle son 5 yıl içinde marka tescilinin gerekliliği ve zorunluluğunun her kesim tarafından kabul edildiğini ifade eden Yusuf Sarıkaya, “Türkiye’de ekonominin asü gücünü temsil eden KOBİ’lerde bu konuda son yıllarda oldukça büyük bir bilinç oluştu. Hatta yeni iş hayatına atılan birçok firma henüz faaliyetlerine başlarken tescilsiz bir isim arayışına giriyor” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu