İş Fikirleri ve İş KurmakTurizm Sektöründen Haberler

Kongre Turizmi Çok Kazandırıyor

Türkiye son 20 yılda turizm konusunda yaptığı atılımlarla Akdeniz Çanağı’nın önemli bir turizm ülkesi olmayı başardı. Kıyı turizminde ön plana çıkan Türkiye’nin turizmini çeşitlendirme konusunda önemli çalışmaları bulunuyor. Özellikle turizmin kazandıran alanlarına yönelik yapılan adlımlar turizm gelirinin artırılmasına da katkı sağlıyor. Kongre turizmi de turizmin en çok kazandıran alanlarından. Bu konuda yapılan yeni yatırımlarla uluslararası birçok kongre ve etkinlik Türkiye’ye çekilmiş durumda.

Kongre turizminde Türkiye’nin en önemli üssü olan İstanbul, son yıllarda kongre ve etkinlik turizminde yıldızını parlattı. Kente 2012’de yaklaşık 4.5 milyon turistin kongre ve etkinlik turizmi için gelmesi bekleniyor. Diğer kentlerdeki etkinlikler de eklendiğinde bu sayının 6.5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu alanda Türkiye’nin yaklaşık 2.5 milyar dolarlık gelir elde ettiği bu gelirin daha iyi bir pazarlamayla gelecek 5 yıl içinde 5 milyar dolarlar seviyesini aşabileceğine dikkat çekiliyor.

Dünyada kongre turizmi

•    770 milyar doları bulan dünya turizm gelirinden kongre turizminin payı 200 milyar dolar.
•    Dünya kongre turizmi pazarında yüzde 57’lik pay ile Avrupa başı çekiyor. Avrupa’yı yüzde 20.4 ile ABD takip ediyor. Avrupa pazarında ise Barselona, Viyana, Paris ve Brüksel öne çıkıyor.
•    Uluslararası Dernekler Birliği’nin (UIA) verilerine göre, her yıl 218 ülkede 9 bine yakın kongre yapılırken 75 milyon kişi kongreler için seyahat ediyor.
•    Kongre sayısı bakımından ABD 300 uluslararası büyük kongre ile ilk sırayı alırken Almanya 280 uluslararası büyük kongre ile ikinci sırada yer alıyor. Türkiye ise sıralamada 21. sırayı alıyor.
•    İstanbul, dünya kongre pastasından henüz çok yüksek pay alamasa da son yıllarda payını artırmaya başladı.

Kongre turisti çok harcıyor

Eğitim seviyesi ve alım gücü yüksek olan bir kongre turisti, kıyı turizmi için gelen turistlere oranla dört misli daha fazla harcama yapıyor. Bu özelliği ile bir kongre turisti dört sıradan turiste bedel. Bu turistlerin yüksek harcamalarının yanı sıra gittikleri yerin tanıtımına önemli katkıları bulunurken iş getirme potansiyelleri ayrı bir önem taşıyor.

Bununla birlikte kongre turizminin toplam 37 değişik sektöre katkısı saptanmış durumda. Her şey dahil sisteminde yaşanan sorunlar ve kazancının az olması nedeniyle Türkiye’de yükselişe geçmesi beklenen kongre turizmine birkaç yıl içinde katılacak kentlerin sayısının artması ve bu alandan elde edilecek gelirin birkaç milyar dolara ulaşması bekleniyor.

200 milyar dolarlık pasta

Geçmişte Dünya Su Forumu ve IMF gibi büyük çaplı kongre ev sahipliği yapan İstanbul, her geçen yıl dünya kongre takviminde önemli bir yere yerleşmeyi başardı. Lütfı Kırdar Kongre Merkezi’ne ek olarak İstanbul Kongre Merkezi ve Haliç Kongre Merkezi’nin faaliyete geçmesi kentin kongreler konusunda elini güçlendirdi. Bununla birlikte Cevahir Kongre Oteli gibi var olan kongre otellerine Pendik’te The Green Park tarafından açılan kongre otellerinin eklenmesi de İstanbul’un kongre takviminin genişlemesine katkı sağlıyor. Örneğin Lütfı Kırdar, bu yıl 350 civarında etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Son yıllarda dünya kongre turizminin 200 milyar dolarlık ciroya yaklaştığı tahmin ediliyor. Türkiye bu pazardan çok düşük bir pay alıyor olsa da, İstanbul’un yükselişi dikkat çekici. Türkiye, dünya sıralamasında en fazla katılımcılı kongreler açısından ilk 24 içinde yer alırken, İstanbul’un bu sıralamadaki yeri 22’ncilik.

Kongre turizmi, dünya turizm gelirinin yüzde 25-30’u büyüklüğünde. Buna göre dünya turizm gelirinin 770 milyar doları aştığı düşünüldüğünde, kongre turizminin aldığı payın da 200 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor.

Türkiye’de gerçekleşen tüm uluslararası kongrelere yılda yaklaşık 40-45 bin kişi katılıyor. İstanbul bu katılımdan en büyük payı alıyor. İstanbul ve Antalya’nın yanı sıra, İzmir, Ankara, Muğla gibi gelişkin bölgeler de kongre turizminde gelişme gösteriyor. Eskişehir, Bursa gibi iller de bu alanda çok önemli bir atak içinde. Dünya pazarında ilk sıraları ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkeler alırken, yapılan kongrelerin yüzde 59’u Avrupa, yüzde 19’u Amerika ve yüzde 16’sı da Asya kıtasında gerçekleşiyor. İlk 10 ülkenin uluslararası pazardan aldığı pay ise yüzde 50 civarında. Kentler bazında bakıldığında ise Paris, Berlin, Prag, Viyana, Singapur, Brüksel, Cenova, Helsinki, Londra, Amsterdam ve New York gibi kongre merkezleri pazardan yüzde 20 oranında pay alıyorlar. Kongre turizminin büyüme hızı kıtalar itibariyle sürekli değişim göstermesine karşın ortalama yüzde 6-10 bandında. Lütfı Kırdar Kongre Merkezi Kurucu Ortağı ve İkon Kongre Turizmi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Türkiye’nin kongre turizminde son yıllarda yapılan yatırımlarla büyüme trendine girdiğini söylüyor. Kongre turizminde tanıtım ve imaj çok önemli bir pazarlama unsuru olarak ön plana çıkıyor. Kongre turizmi için çok kaliteli alt ve üst yapı gereksinimlerine gerek duyulduğundan; planlama diğer turizm türlerine göre çok daha önemli. Avrupa’da 5-6 tane 20-25 bin kişilik büyük kongre bulunuyor, İstanbul’un yüksek katılımlı kongrelerde şansının yüksek olduğunu belirtiliyor. Nitelikli turistleri çekmesi nedeniyle turizmin en çok kazandıran alanlarından biri olan kongre turizmi için Türkiye’de 200 acente hizmet veriyor.

Türkiye’de son yıllarda hızlı bir büyüme gösteren kongre turizmiyle ilgili yapılan çalışmaları araştırdık ve şu sonuçlara ulaştık:

JW MARRIOTT HOTELS  RESORTS
Başkent’in buluşma noktası
JW MARRİOTT ANKARA

Türkiye’deki ilk JW Marriott olan otel, geçen temmuz ayındaki açılışından bıı yana Başkent’e ulaşılabilir lüksıı sunmayı amaçladı ve önemli etkinlikler ile uluslararası devlet başkanlan ile dünyaca ünlü starlara ev sahipliği yaptı. Bu yıl ise kaliteli hizmet anlayışı ve uluslararası deneyimi ile Başkent’e yeni bir soluk getirmeyi, var olan potansiyeli tam anlamıyla açığa çıkarabilmeyi ve kongre turizminin merkezi yapabilmeyi hedefliyor.

Bunun yanında organize edeceği ve ev sahipliği yapacağı etkinliklerle Ankara’nın kültürel hayatına da fai klılık katmaya devam edecek.

JW Marriott Ankara, iş ve siyaset dünyasının kesişme noktası olan Başkent’in kongre turizmi için önemli bir lokasyonda bulunuyor. JW Marriott Ankara, merkezi konumu ile birleşen kaliteli hizmet anlayışıyla önemli bir Başkent deneyimi sunuyor.

30’u suit olmak toplam 413 oda ile hizmet veren JW Marriott Ankara’nın standart odaları bile 40 metrekare genişliğinden başlıyor. Otel, ferah atmosferi ile Ankara’nın en büyük oteli olmaya aday.

ileri teknoloji ile donanmış konforlu toplantı salonları, farklı damak tadlanna hitap eden yiyecek-içecek alternatifleri ve kent merkezinde huzuru sunan 3 bin 500 metrekare alanıyla hizmet veren Karma Spa YVellness & Fitness ile VIP hizmet veriyor.

Açıldığı Temmuz 2011’den bu yana Ankara’nın prestijli etkinliklerine ev sahipliği yapan JW Marriott Ankara, toplam 4 bin 674 metrekare toplanu kullanım alanına sahip. Bin 381 metrekarelik balo salonu organizasyonların büyüklüğüne göre küçük ebatlara bölünerek farklı etkinliklere ev sahipliği yapılabilmesini sağlıyor. Toplantı salonlarının küçük ve kalabalık gruplar için faklı büyüklüklerde olması da misafirlere çeşidi alternatifler oluşturuyor.

Balo ve toplantı salonları boyutlarının yanı sıra teknolojik alt yapılan ile de öne çıkıyor. Tüm toplanü salonlarında LED TV’ler ve toplantı için gerekli tüm görsel ve ses donanımları kullanıma hazır olarak misafirleri bekliyor. JW Marriott Ankara’nın neredeyse tüm toplantı salonlarının gün ışığı alan ergonomik bir mimari ile düzenlenmiş olması da tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Hilton Bodrum’un kongre yüzü
HİLTON BODRUM TÜRKBÜKÜ RESORT & SPA

Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa, bin 200 metrekarelik kapasitesi ile Bodrum bölgesinin en büyük ve donanımlı toplantı olanaklarını sunuyor.

6 metre tavan yüksekliğine sahip bin 200 kişilik özel salon, gerektiğinde 400 ila 500’er kişilik 3 ayrı salona bölünebi-liyor.

Gün ışığı alan ve deniz manzaralı 650 metrekarelik fuaye alanı, sergiler, kahve molaları, kokteyl ve gala yemekleri için kullanılabiliyor.

Tesisin teknik altyapısı kongreler konusunda tüm ihtiyaçları karşılıyor. Komite odaları, çalışma grubu salonları, iki adet 200 ve 1 adet 50 kişilik toplantı salonu, her tür seminer, konser, kongre, basın toplantısı ve lansma-nın rahatça düzenlenmesini sağlıyor. Profesyonel kadrosunun deneyimi, Hilton markasının misafir odaklı semsi ortaya başarılı etkinliklerin çıkmasına yol açıyor.

Simültane tercümeden, video ve tele konferansa tüm teknik ihtiyaçlar karşılanabiliyor. Geniş fuayesi, büyük balo salonu, gün ışığı alan toplantı salonları ile her türlü ihtiyaca hizmet eden seçenekler mevcut.

Tesisteki geniş alanlar ve akıllıca tasarlanmış kapılar sayesinde balo salonunda araba lansmanı yapmak da mümkün.

En iddialı temalarla düzenlenmesi planlanan davetler, Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa ekibinin desteği ve kullanışlı alanları ile kolayca organize ediliyor. Deneyimli Şef Şükrü Yel’in sadece toplantı ikramları ve davet menüleri konusunda bizzat yetiştirdiği ekip, yine kendisinin orkestrasyo-nu ile hizmet veriyor.

Tesiste, simültane tercüme, video veya tele konferans olanakları ve diğer tüm teknik destek mevcut. Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa Genel Müdürü Levent Suyolcuoğlu, “Hilton markasının hizmet anlayışıyla anlaşma sürecinden toplantı bitimine kadar ekibimiz, her konuda yardımcı olmak için bir telefon kadar yakın. Bodrum’da sürdürülebilir turizmin anahtarı olan kongre turizmini canlandırmak için sunduğumuz yüksek hizmet kalitesi ile fark yaratmayı amaçlıyoruz” diyor.

Otel, 486 odası ve binin üzerinde yatak kapasitesi ile toplantı gruplarına konforlu konaklama imkanı sunuyor. Hilton Serenity yatakları, LCD televizyon, ütü ve ütü masası, kum temizleme ve 24 saat oda servisi gibi her türlü ihtiyaç önceden düşünülerek hazır bulunuyor. Ücretsiz kablosuz internet bağlantısı sadece odalarda değil, tüm genel alanlarda mevcut.

Zengin büfesiyle ana restoranda dünya mutfağının seçkin örnekleri ister teras keyfi de muhteşem manzara eşliğinde, ister şık dekorasyonuyla kapalı mekanda sunuluyor. Öğle ve akşam yemekleri için ayrıca a la carte restoran alternatifleri de mevcut. Konusunda uzman ekip, organizasyon sırasında meydana gelebilecek her türlü acil ihtiyacı karşılamak için hazır.

MOTtiS A. RESORTS
Kongre temalı oteller NG HOTELS & RESORTS

Turizm alanında Güral otelleri ile dikkat çeken ve yeni yatınmlan ile hızlı bir büyüme sürecine giren NG Hotels & Resorts, otellerini tatilin yanı sıra toplantı ve kongre turizmine de hizmet verecek şekilde planlıyor.

NG Hotels & Resorts Turizm Grup Koordinatörü Kamil Berk, NG Hotels & Resorts’un yaptığı otel yatırımlarının hem tatil hem de toplantı ve kongre amaçlı konaklamaların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olmasına dikkat ettiğini söylüyor.

Örneğin, Güral Sapanca Oteli, İstanbul’a yakın ancak şehrin stres ve gürültüsünden uzak konumu, doğa ile bütünleşik yapısı, konforlu odaları, yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik spa merkezi ve sunduğu hizmetler ile özellikle motivasyon ağırlıklı toplantıların adresi haline geldi.

2011 yılında Güral Sapanca’da toplam 500 adet şirket toplantısı gerçekleştirilirken, bu toplantıların en az 200 adetini uluslararası şirketlerin motivasyon ağırlıklı toplantıları oluştunıyor.

Güral Sapanca’da 2012 yılı için toplantı pazar segmentinde yaklaşık yüzde 30’luk bir büyüme hedeflediklerini belirten Berk, “Yıl boyunca 650 civarında şirket toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlandığımızı söyleyebiliriz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için sürekli çalışıyoruz. Alt yapıya yaptığımız yatırımların yanı sıra personelimizin eğitimlerine de aralıksız devam ediyoruz” diyor.

Berk, Güral Sapanca’dan aldıkları pozitif eneıji ile mart ayı içerisinde açmayı planladıkları Güral Afyon otelinin planlamasını kongre turizmine de hizmet verebilecek şekilde yaptıklarını belirtiyor.

Berk, “Güral Afyon’un termal otel kavramına yeni bir soluk getirecek derecede iddialı bir proje. Otelimiz açıldığında mevcut potansiyelinin çok üzerinde sonuçlar elde etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuşuyor. Güral Afyon’da bin 500 kişilik kolonsuz, gerektiğinde 3’e bölünebi-len bir konferans salonunun yanı sıra farklı büyüklüklerde 10 ayrı toplantı salonu bulunuyor. Termal spa merkezi ise yaklaşık 7 bin 500 metrekare büyüklüğünde. Güral Afyon kongre turizmini termal ile birleştirecek, hizmet kalitesi ile sadece bölgesel toplantıların değil, İstanbul merkezli şirketlerin de toplantı ve kongre organizasyonları için tercih edecekleri otel niteliğinde.

Güral Afyon’da termal turizme yeni bir anlayış getirmek amacıyla yola çıktıklarını belirten Berk , “Sadece bina ve donanım olarak değil, hizmet kalitesine de yatırım yaptık. Güral Afyon personelimiz teorik eğitimlerini tamamladıktan sonra mevcut otellerimizde işbaşı eğitimleri de aldılar. Burada toplantı ve kongre pazar segmenti hedefimiz, toplam doluluğumuzun yaklaşık yüzde 25’i civarında” diyor.

İstanbul’un merkezinde
BARCELÖ ERESİN TOPKAPI

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan İspanyol Barcelo Ho-tels&Resorts’un Türkiye temsilcilerinden Barcelo Eresin Topkapı Otel son teknoloji teknik ekipmanlar, ücretsiz hızlı internet erişimi ve profesyonel kadrosuyla yerli ve yabancı iş adamları ve toplantı gruplarına hizmet veriyor.

Atatürk Havalimanı ve CNR Fuar Ala-nı’na 10 km, Tüyap Kongre ve Fuar Mer-kezi’ne 30 km uzaklıkta bulunan otel 12 toplantı salonu, kongre merkezi, balo salonu ve business çenter ile 10 kişiden 600 kişiye kadar olan organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Otel, Picasso Restaurant’ta zengin Türk ve İspanyol mutfaklarının yanı sıra, Gastronomi festivalleriyle her ay ayrı bir dünya mutfağını sunuyor. Her yıl çeşitli ülkelerin mutfakları ile ilgili düzenlenen çok çeşitli etkinliklerle kongre turistlerine ve konuklarına özel sunumlar gerçekleştiriliyor.

12 kongre gerçekleşecek
RİXOS SUNGATE

Antalya Beldibi’nde yer alan Rixos Sungate, 6 bin kişilik kapasitesiyle bölgenin en büyük toplantı merkezlerinden biri sayılan ödüllü bir otel.

Her türlü toplantı, konferans ve seminer için ileri teknolojik ekipmanlarla donatılmış 16 toplantı odası, 1 amfıtiyatrosu, 3 kongre salonu, 3 büyük fuaye alanı, 1 sinema salonu ile dikkat çeken Vega Kongre Merkezi, farklı tasarımıyla iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kongre turizmi konusunda oda sayısının yüksekliği ve geniş Con-vention Çenter kapasitesi ile dikkat çeken otel, büyük kongreler tarafından tercih ediliyor.

Otel, kongre tarihlerini ve ihalelerini takip ederek büyük kongrelerin çalıştıkları acentelerle çalışıyor. Her yıl ev sahipliği yaptığı kongre sayısını artıran otel, 2011 ’de 8 kongreye ev sahipliği yaptı. Bu yıl ise hedef 12 kongre. Organizasyon esnasında talepleri değerlendiren otel yönetimi en iyi hizmeti vermek üzere çalışmalar yapıyor.

Sağlık sektörünün tercihi
SÜSESİ LUXURY RESORT

Son yıllardaki başarı ve ödülleriyle dikkat çeken Süsesi Lımıry Resort, pre-mium hizmet konseptiyle kongre turizmine de hizmet veriyor.

Belek’te 90 bin metrekare alana kurulu olan Süsesi Lımıry Resort, sadece tatil konaklamaları için değil kurumsal organizasyonlar için de öncelikli tercihlerden biri haline geldi. Sahip olduğu kongre ve toplantı hizmetlerini tam donanımlı ‘MICE Konsepti’ ile tamamlayan otel, dev şirketlerin kurumsal buluşmalarına ve önemli tıp kongrelerine ev sahipliği yapıyor.

Süsesi Kongre Merkezi, kompakt bir bütünlük sergileyen toplantı merkezleri, konukların salon, fuaye ve diğer alanlara kolaylıkla ulaşabilmesine imkan tanıyor. Özellikle sağlık sektörünün önde gelen şirketlerinin yoğun ilgi gösterdiği Süsesi, verimli bir toplantı-kongre olanağı için her ayrıntının incelikle tasarlandığı mimarisi ve gelişmiş teknolojik altyapısı ile dikkat çekiyor.

Kamu kongrelerine talip
CONGRESİUM ANKARA

Ankara, devletin ve bürokrasinin merkezi buna bağlı olarak da kentte çok büyük kamu kongreleri ve toplantıları var. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu İstanbul’da gerçekleşiyor, işveren yani toplantıyı talep eden organize eden Ankara’da ama toplantı İstanbul’da. Bu konudaki açığı kapatmak üzere Ankara’da da artık beş yıldızlı servis veren bir kongre merkezi Congresium Ankara açıldı. Con-gresium Ankara Genel Müdürü Haşan Bozkurt, Congresium Ankara olarak kamu kongreleri ve toplantılarına talip olduklarını ve kamuya ait çok büyük bir kongre ve iki toplantının anlaşmasını yaptı klannı söylüyor.

Şimdiden birçok anlaşmaya imza attıklarına işaret eden Bozkurt, amaçlarının sadece profesyonellerin toplantılar için ziyaret edilen bir merkez olmak değil, aynı zamanda çeşitli kültür-sanat organizasyonlarıyla Ankara halkının da benimsediği sevdiği bir buluşma noktası haline gelmek olduğunu belirtiyor

Bozkurt, “Fuarlara ayn bir başlık açmak gerekiyor. 10 bin metrekarelik brüt alan ile sadece Ankara’ya değil, tüm İç Anadolu Bölgesi’ne ve komşu illere de hareket getireceğiz. Eylül ayında faaliyete geçmiş olmamıza rağmen şimdiden 8 tane fuarın anlaşmasını yaptık. 2012 için bunu 15 fuara 2013 yılı içinse 24 fuara çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

İstanbul’un bu toplantılara ev sahipliği yapmaya devam edeceğine dikkat çeken Bozkurt şöyle devam ediyor:

“Türkiye Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 10,76 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. 25 milyar dolar getirisi olan bu sektörün lokomotifi kongre turizmi. Kongre katılımcısı, deniz, kum, güneş turizmi için seyahat eden misafirlere göre yaklaşık üç kat daha fazla harcama yapıyor. Biz Congresium Ankara olarak sadece kendi adımıza değil, Ankara’nın da bu pastadan pay almasına çalışıyoruz. Bunun için sayılan yaklaşık 30’u bulan bizlerin PCO dediğimiz (Professional Conference Orga-nizer) büyük kongre ve toplantıları ülkemize getiren acentelerle görüşme ve işbirliği halindeyiz.”

Bozkurt, daha önce İstanbul ve Antalya gibi kentlerde yapılan organizasyonlara Ankara olarak talip olduklarını da belirtiyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu