Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Köpek Yürütücü Protesler

Protez uzmanı Martin Kaufmann, kuzeninin felç geçiren schauzer cinsi köpeği Walt’ın bacakları 2002’de kesilme tehlikesiyle yüzleşince, daha önce hayvanlarla hiç çalışmadığı halde onun için doğaçlama bir atel yaptı. Sonuçta Walt’ın bacakları kurtuldu, Kaufmann ile eşi ise Denver’da dünyanın hayvanlara yönelik ilk ortotik (uzuv desteği) ve protez kliniğini açtı. Kaufmann’ın Ortho-Pets adlı firması köpeklerin yanı sıra kedilerin, atların ve hatta lamaların ayakta durmasım sağlıyor.

İnsanların tedavisinden hayvanlarınkine nasıl geçtiniz?

Walter felç olduktan sonra kendime şu soruyu sordum. Neden insanlar için her türden farklı tedaviyi deniyoruz da hayvanlar söz konusu olduğunda hemen ampütasyona başvuruyoruz? Dört bacaklıların ağırlık merkezi iki bacaklı hastalarınkinden daha farklı ama işin fizik yönü büyük oranda aynı.

Nasıl bir süreç izliyorsunuz?

Hastalarımızı tarayacak kadar uzun süre hareketsiz tutamıyoruz. 0 yüzden de bir uzvun fiberglas kalıbını alıyor, bunu tarıyor ve 3B modelini yapıyoruz, Bir makine, köpük bloğunu oyarak modele son şeklini veriyor. Sonra bunu plastikle vakumlayarak mühürlüyorum. Bu plastik kabuğa da son aşamada bir dizi kayış, menteşe, ped ve tırtıklı tabanlar takılıyor.

Şu ana kadarki en sıra dışı hastanız neydi?

Bir bebek orangutandı. Deforme duruşunu düzeltmek için ortotikten yararlandık.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu