Sağlık Haberleri

Koronavirüse Şifa İçin Aktarlara İlgi Çok Yoğun

Koronavirüse karşı en etkili formül

KÜRESEL ölçekte yaşanan Covid-19 salgınıyla mücadelede etkili bir ilaç ya da aşı henüz bulunamadı. Bilim insanı ve tıp uzmanlarının şimdilik salgından korunmak için önerebildiği çözümlerden biri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi. Güçlü bir vücut direnci, koronaya direncbildiği gibi hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesini de sağlıyor. Vücut direnci yüksek kişilerin hastalığa yakalanmadığının tespit edilmesi besin desteklerini yıldızlaştırdı. Son yıllarda altın çağını yaşayan bu ürünler salgınla birlikte adeta talep patlaması yaşadı. Doğal besin desteklerinin satıldığı aktarlara koşan tüketiciler, rafları boşalttı. Şubelerine aylık ürün tedariki yapan aktarlar, günlük alıma geçti. Aktarlar talebe yetişmekte zorlanıyor.

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan, bir haftadır müşteri akınına uğradıklarını talebe yetişmek için yoğun bir mesai yürüttüklerini söylüyor. Satışların özellikle bazı bölgelerde yüzde 100’lük artış gösterdiğini söyleyen Ercan, “Bu hastalıktan korunmak için alternatif takviye ürünleri arayanlar aktarları tercih ediyor. Sattığımız ürünlerin doğal olması, dezenfektan ürünlerimizde alkol içermemesi nedeniyle talep artışı yaşıyoruz.”

Tarihinin en yoğun haftasını geçiren aktarların kimi mesai saatini 21’e kadar uzattı, kimi ek vardiyalarla üretimi artırarak talebe yetişmeye çalıştı. Aktarlar, kadim tıbbın reçetelerine güvenen müşterilerine eve hizmet de başlattı.

EN POPÜLER PROPOLİS

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Gaziantep, Trabzon ve Antalya’ya kadar yayılmış bir mağaza zinciri olan Arifoğlu Baharat’ta ise en çok sipariş edilen besin desteği propolis. 32 şubesinin yanı sıra online satış da yaptıklarını söyleyen Arifoğlu Baharat Satış Müdürü İsmail İnce, özellikle çocuklara yönelik hazırlamış oldukları Propokids adı verilen ürünün yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor. Ayhan Ercan ise en çok tercih edilen ürünleri şöyle sıralıyor:

Propolis, ekinezya, zerdeçal, zencefil, doğal dezenfektan görevi gören kekik ve adaçayı suyu… Propolis stoklarının azalması boşuna değil. Bilim insanları ve hekimler de propolis konusunda ortak noktada birleşiyor.

C VİTAMİNİ ZENGİNİ KAMU KAMU

Türkiye’de kurumsal olarak çalışan 7 bin 600’ün üzerinde aktar olduğu tahmin ediliyor. Küresel salgınla birlikte en çok tercih edilen adres olmasının bir sebebi de aktarların özel formüllerle kişiye özel karışım hazırlaması. Bu dönemde en çok yüksek yaş grubundan talep geldiğini söyleyen Ercan, “Bu grubun tansiyon, şeker gibi hastalıkları da gözetiliyor karışım yapılırken. Müşteriyle birebir konuşarak, onları dinleyerek tavsiyede bulunuyoruz” diyor.

Biostore ismiyle sektörde hizmet veren Ercan’ın Caddebostan, Nişantaşı ve Levent’te üç şubesi var. Bu şubelerde en çok satılan ürünlerin başında propolisin geldiğini söylüyor. Bitki uzmanı Ercan, propolisin mucizevi içeriğinin salgından korunmak için en etkili besin olduğunu söylüyor. Dünyada yaygın bir kullanımı olan kamu kamu meyvesi de bu dönemde en çok satılanlar arasında yer alıyormuş. Amazon ormanlarında yetişen bu meyve, muza göre 200, limona göre 56, portakala göre ise 30-60 kat daha fazla C vitamini içeriyor. Beta-karoten ve fitokimyasallar gibi önemli antioksi-danlar nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara ve bakterilere karşı koruyucu bir özellik taşıyor.

ALKOLSÜZ DEZENFEKTANLAR REVAÇTA

Ali Ünyazıcı Baharat Yönetim Kurulu Başkam Mert Ünyazıcı da benzer soruna dikkat çekiyor. Ünyazıcı, aynı zamanda Aktarlar Derneği’nin de başkanı. “Alkol içeriği olan dezenfektanları egzema ve sedef hastalarının kullanması sakıncalı” diyen Ünyazıcı, bunun için çay ağacı yağı, fesleğen, karanfil, kekik, biberiye gibi bitkilerin özel karışımlarından oluşan sıvıları kullanmayı öneriyor.

“ZAM YAPMADIK”

Salgından korunmak için ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünler fırsatçılar nedeniyle fahiş fiyatlara satılmıştı. Şifacı olarak görülen aktarlara olan bu ilginin fiyatları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. Gerek e-ticaret aracılığıyla gerekse şubelerle ürün satan sektör zam yapmama kararı almış. Salgından önceki fiyatların geçerli olduğunu söyleyen Ercan, “100 ml’lik kolonyanın 35 TL’ye, dezenfektanların 10 kat yüksek fiyata satıldığı bu ortamda biz ürünlerimize zam yapmama kararı aldık. Örneğin tamamen bitkisel karışımlarla hazırladığımız yarım kiloluk dezenfektanı 25 TL’ye satıyoruz” diyor.

Hande POLAT / Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı
“Dışarı çıkarken ağzınıza karanfil atın”

Sektörümüze son bir haftadır yoğun bir ilgi var. Salgın nedeniyle evlerinden çıkmayanlar mahallelerinde bulunan aktarlara koştu. Müşterilerimizi ihtiyaçlarına göre yönlendiriyor, adeta bir sağlık danışmanı gibi çalışıyoruz. Salgınla birlikte en çok ihtiyaç duyulan ve bizim de önerdiğimiz ürünler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik olanlar. Bu grupta birinci sırayı propolis alıyor. Çok önemli bir besin desteği olan propolisi mutlaka ekstrakt formda kullanmalarını öneriyorum.

Yaş grubu ve kişilerin sağlık durumuna ölçülendirilmesi gerekiyor. Yüksek risk taşıyan 60 yaş üzerindeki grubun eğer arı ürünlerine alerjisi yoksa hayatından propolisi eksik etmemeli. Propolise ek olarak keçiboynuzu özü, zencefil, zerdeçalı da öneriyorum. Bunlarla bir kür yapılarak günlük tüketilmeli. Yüzyıllardır tıbbi tedavilerde kullanılan doğal ilaç karanfil de salgın için etkili bir destek. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor ama en önemlisi ağız sağlığı için çok önemli. Güçlü antioksidan yapısıyla ağız içindeki olası mikrop, bakteri ve virüsleri temizleme özelliği var. Gün içinde ağzınıza atarak pastil gibi kullanabilirsiniz.

Kadim tıbbın virüse karşı en etkili formülü

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyon Genel Başkanı Halit Aksu Özdemir,  korona salgınına karşı koyacak en etkili formülü hazırladı. Bu formülde başrolü üstlenen andız pekmezi, Doğu Akdeniz bölgesinde görülen bir çam cinsinin kozalağından elde ediliyor.

En çok Antalya Akseki’de yaygın olarak üretilen pekmez yüksek antioksidan özelliği taşıyor. Boğaz yolundaki virüsleri arındırdığı gibi, bronşları açıyor, ciğerleri temizliyor. Özdemir, “Soğuk algınlığına iyi geliyor, balgamı söküyor. İki günde öksürüğü kesiyor. Beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak, vücudun savunması tehlikede olduğunda koruyucu bir görev üstleniyor” diyor.

FORMÜLÜ:

  • 680 gr andız pekmezi (1 litrelik kavanozda bu miktar çıkıyor)
  • 30 damla propolis
  • 20 cc karanfil yağı ya da 25 gr karanfil tozu

KULLANIMI:

  • Yetişkinlerde her gün sabah-akşam 1 çorba kaşığı
  • Çocuklarda her gün sabah-akşam 1 tatlı kaşığı

Doğal dezenfektanınızı evde yapın

Aktarlar alkol içermeyen doğal dezenfektanların kullanılmasından yana. Elleri tahriş etmeyecek, kimyasal içermeyen dezenfektanınızı evde yapabilirsiniz.

FORMÜLÜ:

  • 500 ml organik elma veya üzüm sirkesi
  • 20 cc çay ağacı yağı
  • 200 gr su (sirke kokusunu yok etmek için)

KULLANIMI:

Her kullanımda 2 damla

Çiğdem Yücesoy Subaşı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu